Odpowiedź:
Ew. Marii została odkryta w Kodeksie Achmim w Kairze w Egipcie w 1896 r. Upubliczniono ją dopiero w 1955 r., kiedy została opublikowana ze względu na popularność biblioteki Nadż Hammadi. Napisany w języku greckim i koptyjskim, kodeks Ew. Marii datowany jest na III (grecki) i V (koptyjski) w. po Chr. Ew. Marii jest wspomniana w pismach niektórych ojców wczesnego kościoła już w III w. po Chr. W jedynym znanym egzemplarzu tekstu brakuje dziesięciu całych stron, włączając w to pierwsze sześć stron. W rezultacie trudno jest uzyskać spójny i konsekwentny przekaz całego przesłania.
Ew. Marii Magdaleny lepiej byłaby zatytułowana "Ew. Marii", z tego powodu, że Maria o której wspomina ta ewangelia nigdzie nie podaje, że chodzi o Marię Magdalenę. W Nowym Testamencie istnieje sześć kobiet nazwanych Marią, z czego trzy z nich są znaczące w życiu Jezusa: Maria, matka Jezusa; Maria Magdalena oraz Maria z Betanii. To tylko tradycja, że Maria z Ew. Marii jest Marią Magdaleną. Dla klarowności tego artykułu, przyjmiemy, że Maria Magdalena jest Marią z Ew. Marii.
Teoretycy spiskowi wymyślili konflikt między patriarchalnym chrześcijaństwem utożsamianym z Piotrem a „prawdziwym” chrześcijaństwem utożsamianym z Marią. Kod Leonarda da Vinci podnosi tę teorię spiskową na nowe wyżyny, przedstawiając kościół chrześcijański jako ukrywający związek Jezusa z Marią Magdaleną i zaprzeczający wyznaczeniu Marii na przywódczynię Kościoła. Problem tej teorii spiskowej polega na tym, że nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, nawet w Ew. Marii. Ew. Marii nigdzie nie stwierdza, że Jezus wybrał Marię na przywódczynię kościoła chrześcijańskiego. Ew. Marii nigdzie nie stwierdza, że Jezus był związany z Marią w sensie romantycznym.
Ew. Marii nie została napisana przez Marię Magdalenę czy jakąkolwiek inną Marię z Biblii. Nauczania gnostyckie znalezione w Ew. Marii datują je najwcześniej na końcówkę II w. po Chr. W efekcie czego nie ma żadnej wiarygodności tego nauczania. Podobnie jak Ew. Tomasza, Ew. Filipa czy Ew. Judasza, Ew. Marii jest fałszerstwem gnostyckim, używającym postaci biblijnej w próbie nadania ważności naukom heretyckim. Jedyną wartością studiowania Ew. Marii jest poznane tego, jakie herezje istniały we wczesnych wiekach kościoła chrześcijańskiego.