Czym jest ewangeliczny katolicyzm? Kim jest ewangeliczny katolik?
Odpowiedź:
Ewangeliczny katolik to po prostu katolik, który jest ewangeliczny. Oznacza to, że ewangeliczny katolik jest członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, który jest lojalny wobec papieża, wierny doktrynie katolickiej, przestrzega sakramentów i ma pragnienie szerzenia katolicyzmu na nowych obszarach.
George Weigel, autor książki Evangelical Catholicism: Deep Reform in the 21st-Century Church, podaje bardziej szczegółową definicję: "Ewangeliczny katolik to katolik, który przyswoił sobie głęboką reformę Kościoła zapoczątkowaną pod koniec XIX wieku za papieża Leona XIII, reformę, która została przyspieszona na II Soborze Watykańskim (1962-65) i otrzymała swoją autorytatywną interpretację na XXI wiek przez papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ewangeliczni katolicy rozumieją siebie jako członków komunii uczniów, uformowanych przez przyjaźń z Jezusem, przez Słowo i sakrament, w celu wypełnienia Wielkiego Nakazu" ("Pope Francis Is an Evangelical Catholic, Catholic Theologian Says", wywiad z Georgem Weiglem w Christian Post przeprowadzony przez Nappa Nazwortha, http://www.christianpost.com/news/pope-francis-is-an-evangelical-catholic-catholic-theologian-says-92247/#ThsKIgerKzRLLPDS.99, dostęp 6 czerwca 2016 r.).
Wiele osób, widząc słowo ewangeliczny, zakłada, że ewangeliczny katolicyzm reprezentuje zmianę doktrynalną, która zbliża katolickie wyznania wiary do katechizmów ewangelikalnego protestantyzmu. Jest to jednak błędne założenie. Jak pisze Weigel, "ewangelikalny katolicyzm nie jest substytutem rzymskiego katolicyzmu" (Evangelical Catholicism: Deep Reform in the 21st-Century Church, George Weigel, Basic Books, 2013, podkreślenie jego). Ewangeliczni katolicy nadal utożsamiają tradycję ustną z Biblią, nadal są posłuszni magisterium i nadal łączą uczynki z łaską w dążeniu do zbawienia. To, co czyni ich "ewangelikalnymi", to ich cel, jakim jest przepakowanie wiary katolickiej i przedstawienie jej w nowoczesnym kontekście, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki na świecie. Ekumenizm jest głównym priorytetem dla ewangelikalnych katolików.
Niedawny papież promował ewangeliczny katolicyzm jako sposób na otwarcie ludzi "na pełny sens ludzkiej egzystencji". Papież Jan Paweł II napisał: "Wielkie bogactwa czekają na odkrycie poprzez intensyfikację wysiłku misyjnego każdego z wiernych świeckich. Taka indywidualna forma apostolstwa może znacznie przyczynić się do szerszego rozpowszechniania Ewangelii" (Christifideles Laici, 28).
Sobór Watykański II nie zmienił doktryny katolickiej. Katolicyzm ewangeliczny jest nadal katolicyzmem. Poważne spory doktrynalne między katolikami a biblijnymi chrześcijanami pozostają.