www.gotquestions.org/Polski




Pytanie: Jak transparentne powinny być finanse kościoła?

Odpowiedź:
Za każdym razem, gdy w grę wchodzą finanse, może to być drażliwy temat, a szczególnie prawdą jest to w odniesieniu do finansów kościoła. Część tego jest zrozumiała. Jeśli osoba ofiarnie wspiera kościół, dobrze jest dla tej osoby pokazać zainteresowanie odnośnie tego jak zarządzane są finanse. W niektórych kościołach, prawie każda decyzja finansowa jest tematem poddawanym pod głosowanie kościoła. W innych kościołach, nikt inny z wyjątkiem pastora i/lub kilku przywódców nie wie jak finanse kościoła są zarządzane. Biblijna równowaga jest gdzieś pomiędzy.

Biblia nie opisuje tego, by wczesny kościół przedstawiał raport wydatków czy miał spotkania budżetowe. Wzorzec wydaje się być taki, że kościół ufa przywódcy (czy przywódcom) w kwestii finansów, a później ci przywódcy zarządzają finansami. Rzymian 15.25-28 oraz 1 Koryntian 16.1-4 opisuje kościoły zbierające kolektę i oddające pieniądze Pawłowi i grupie innych do rozdysponowania. Jak kościół dzisiaj powinien podążać za tym wzorcem? Biorąc pod uwagę brak wyraźnych wskazówek biblijnych, wydaje się, że Bóg pragnie pewnej wolności w tej kwestii. Czy kościół może mieć radę, czy to starszych, diakonów czy zaufanych ludzi, którzy doglądają decyzji finansowych? Tak. Czy wspólnota kościoła, która wspiera finansowo kościół może mieć nadzór nad głównymi kwestiami finansowymi? Tak. Czy kościół może wyznaczyć jedną osobę, taką jak skarbnika czy starszego pastora, aby był odpowiedzialny za wszystkie finanse? Chociaż tej metodzie brakuje współodpowiedzialności, nie mamy wyraźnego biblijnego zakazu by tak nie czynić, więc odpowiedź nadal musi brzmieć „tak”.

Znacznie ważniejsze jest nie to kto ale jak będzie się zajmował finansami kościoła. Jak zarządzane są kwestie finansowe kościoła? Jeśli finanse kościoła są zarządzane z uczciwością, integralnością, gospodarnie i transparentnie, wówczas ostatecznie nie jest ważne to, kto dogląda kwestii finansowych. Kilka osób również może nadużywać finansów dokładnie tak jak dana (jedna) osoba. Kościół powinien być wyjątkowo ostrożny w odniesieniu do osoby lub osób, którym daje kontrolę nad finansami. Powinny być z pewnością spełnione wymogi „nie miłujący pieniędzy” i „dobrze kierujący własnym domem” (1 Tymoteusza 3. 3-5).

Kimkolwiek jest ta osoby czy te osoby, odpowiedzialność jest kluczowa. Sposób w jaki kościół zarządza swoimi finansami powinien być całkowicie transparentny. Kościół zawsze powinien być gotowy do przedstawienia, że fundusze, które zapewnił Bóg są mądrze gospodarowane. Skandale finansowe zniszczyły lub uszkodziły niezliczone kościoły. I w większości tych przypadków, brakowało odpowiedzialności i transparentności. Przechowywanie wszystkich pokwitowań może być lekką przesadą, ale kościół zdecydowanie powinien prowadzić ewidencję wydatków na pensje, świadczenia, usługi komunalne, utrzymanie itp. Zbór powinien mieć pełne zaufanie do zdolności swoich przywódców do mądrego zarządzania finansami kościoła. Niech słowa Mistrza motywują i prowadzą nas: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Nad tym, co małe, byłeś wierny, wiele ci powierzę; wejdź do radości pana swego" (Ew. Mateusza 25.21).

© Copyright Got Questions Ministries