Pytanie: Czy Biblia uczy o geocentryzmie? Czy Biblia uczy, że Ziemia jest centrum wszechświata?
Odpowiedź:
Jest to ważne pytanie, ponieważ odpowiedź pomaga kształtować nasz system wierzeń i światopogląd, z których oba mają wieczne konsekwencje. Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi "nie". Nigdzie w Biblii nie jest powiedziane, że ziemia znajduje się w centrum wszechświata. Przez wiele wieków ludzie wierzyli jednak, że Klaudiusz Ptolemeusz i inni mieli rację, gdy opowiadali się za wszechświatem skupionym na ziemi. To naturalne, że ufamy "ekspertom", takim jak Ptolemeusz; ponadto ogólną ludzką tendencją jest postrzeganie rzeczy przede wszystkim w odniesieniu do nas samych i naszych doświadczeń. Z naszego punktu widzenia słońce wydaje się krążyć wokół Ziemi.
Zwolennicy geocentrycznej teorii Ptolemeusza czasami powoływali się na Pismo Święte, aby udowodnić swoje racje, cytując fragmenty takie jak 1 Ks. Mojżeszowa 1.14-18, Psalm 104.5, Ks. Joba 26.7 i Ks. Izajasza 40.22. Jednak żaden z tych fragmentów nie mówi, że Bóg zaprojektował wszechświat z Ziemią w jego centrum. Jedynym sposobem na znalezienie biblijnego "dowodu" na teorię geocentryczną było przeprowadzenie nieuzasadnionych zabiegów ekstrapolacji opisów biblijnych. Możemy jednak zrozumieć, dlaczego Kopernik, a później Galileusz, którzy przedstawili teorię skupioną na Słońcu (heliocentryczną), wywołali takie kontrowersje w kościele. Wielu uważało, że heliocentryzm jest sprzeczny z biblijną nauką o geocentryzmie, chociaż Słowo Boże nie mówi, że ziemia jest w centrum czegokolwiek. Niestety, w miarę upływu czasu, gdy ludzie zaczęli rozumieć, że ziemia rzeczywiście obraca się wokół Słońca, wielu po prostu straciło wiarę w Słowo Boże, ponieważ fałszywie nauczano ich geocentryzmu, tak jakby był on biblijnym faktem.
Pismo Święte, a nie nauka, jest ostatecznym sprawdzianem wszelkiej prawdy. Jak na ironię nauka nigdy nie obaliła ani jednego słowa Biblii, a jednak wielu ludzi powołuje się na "naukę" jako powód odejścia od Boga. Ciągle zmieniające się teorie naukowe przychodzą i odchodzą. Ptolemeusz był człowiekiem omylnym, tak jak my wszyscy. Słowo Boże jest jednak nieomylne i trwa na wieki (Ew. Mateusza 5.18). Zawsze, gdy istnieje pozornie nie do pogodzenia różnica między Biblią a nauką, to właśnie w Biblii powinniśmy pokładać naszą wiarę. Z czasem nauka zazwyczaj dogania prawdę.