Odpowiedź:
Granat był znanym owocem w ziemi Izraela (zob. Liczb 13:23; Powtórzonego Prawa 8:8). Drzewo lub krzew granatu ma ciemnozielone, błyszczące liście i piękne kwiaty o pomarszczonych płatkach w kolorze od jasnoróżowego do jaskrawo pomarańczowo-czerwonego. Dojrzałe owoce granatu są jaskrawoczerwone, wielkości pomarańczy. Szkarłatny miąższ owocu ma słodko-cierpki smak i zawiera wiele składników odżywczych. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości owoc granatu pęka i wysypują się z niego liczne nasiona.
Granaty są po raz pierwszy wspomniane w Biblii w Księdze Wyjścia 28:33-35 jako część Bożych instrukcji dotyczących wykonania szat kapłańskich. Bóg powiedział: "Na jego dolnych brzegach zrobisz dookoła jabłuszka granatu z fioletowej i czerwonej purpury i z karmazynu, a między nimi wokoło złote dzwoneczki. Złoty dzwoneczek i jabłuszko granatu, i znowu złoty dzwoneczek i jabłuszko granatu będą dokoła na dolnych brzegach płaszcza". Później mosiężne wzory granatu były widoczne w budowie świątyni Salomona: "Głowice te spoczywały na dwóch kolumnach również i powyżej, tuż przy wypukłości, która była po stronie plecionki; jabłek granatu zaś było dwieście w rzędach wokoło jednej i drugiej głowicy" (1 Krl 7:20). Te ozdobne rzeźby granatów były częścią łupów wywiezionych do Babilonu, gdy świątynia została zniszczona (2 Krl 25:17; Jeremiasza 52:22-23).
Powód, dla którego wzory granatu zostały wybrane jako dekoracje w świątyni i na szatach kapłańskich, nie jest jasny, ale niektóre tradycje żydowskie utrzymują, że 613 nasion granatu odpowiada 613 prawom w Torze. Inni twierdzą, że granat reprezentuje Izrael. Byli oni poobijani na zewnątrz jak skórka granatu, ale zdolni do błogosławienia innych od wewnątrz. Bóg nie daje nam wglądu w swoje powody symbolicznego użycia granatów, ale wiemy, że wszystko, co robi, ma swój cel (Izajasza 46:9-11).
Inne miejsca w Biblii odnoszą się do granatów w odniesieniu do płodności, błogosławieństwa i dobrobytu (Liczb 13:23; Powtórzonego Prawa 8:8). Obecność drzew granatu symbolizowała finansowe i materialne bogactwo narodu (Joel 1:12; Aggeusza 2:19). Narzekający Izraelici wspomnieli o braku granatów jako znaku, że Bóg ich opuścił: " Dlaczego przywiedliście zgromadzenie Pana na pustynię? Czy dlatego, abyśmy tu pomarli, my i nasze bydło? I dlaczego to wyprowadziliście nas z Egiptu, czy dlatego, aby nas przywieść na to nędzne miejsce, gdzie nie ma zboża, fig, winorośli i jabłek granatu, a zwłaszcza nie ma wody do picia?" (Liczb 20:4-5).
Pieśń nad Pieśniami Salomona obficie korzysta z owocu granatu, opisując piękno oblubienicy (Pieśń nad Pieśniami Salomona 6:11; 7:12; 8:2). Oblubieniec mówi do Szulamitki: "Twoje wargi są jak wstążka karmazynowa, twoja mowa pełna wdzięku, twoje skronie są jak rozkrojone jabłko granatu spoza twojej zasłony." (Pieśń Salomona 4:3). Skromny rumieniec na policzkach panny młodej przypomina panu młodemu, że jej prawdziwe piękno leży wewnątrz.