Odpowiedź:
Chociaż Biblia nie opisuje wyglądu fizycznego Jezusa Chrystusa jako człowieka, wiemy że był urodzony w Betlejemie i wychowany w mieście Nazaret w Galilei, w północnym Izraelu (Ew. Mateusza 2.1; Ew. Łukasza 2.4-7; 4.16; Ew. Jana 7.42). Zatem Jezus Chrystus był hebrajskim Żydem z Bliskiego Wschodu.
Śledząc genealogię Chrystusa, odkrywamy, że Jezus był wieloetnicznym Żydem. W Jego krwi widać rysy wielu ras i linii kulturowych, włączając w to Moabitów przez Rut oraz Kanaanitów przez Rachab.
Najwcześniejsze wyobrażenia Jezusa słusznie przedstawiały Go z ciemną karnacją. Ale od wczesnego Średniowiecza, artyści zaczęli malować Go z cechami europejskimi takimi jak jasny kolor skóry, brodą oraz długimi, jasnobrązowymi włosami. Niemniej jednak, jako obywatel Bliskiego Wschodu, Jezus prawie z pewnością miał ciemne włosy, ciemną oliwkową skórę oraz żydowskie rysy. I, jako syn cieśli, był prawdopodobnie mocno opalony przez słońce.
Przez całą historię i w każdej kulturze, ludzie mieli tendencję przedstawiania Jezusa jako kogoś z ich rasy. Być może to jest powód dla którego Bóg postanowił milczeć w swoim Słowie odnośnie koloru skóry Jezusa. Biblia naucza, że Bóg stworzył wiele ras na świecie i uczynił każdą z nich wyjątkową (Dz. Apostolskie 17.26-27). Nasz Pan, Jezus Chrystus, przyszedł aby utożsamić się z ludźmi z każdej rasy (Ew. Mateusza 28.19). Bóg Ojciec kocha wszystkich ludzi i posłał swojego Syna, aby zbawić świat (Ew. Jana 3.16-17; Ks. Objawienia 5.9).
O wiele ważniejsze, aniżeli utożsamianie rasowej etniczności Chrystusa jest zrozumienie Jego misji- która wiązała się z tym, że stał się częścią ludzkiej rasy (Ew. Jana 1.14; Filipian 2.6-7). W świecie, w którym rasa tak często dzieli ludzi, Jezus Chrystus przyszedł, aby połączyć ludzi w wierze i miłości (Ew. Jana 13.34; Kolosan 1.4). Bóg chce, abyśmy akceptowali siebie wzajemnie w swojej różnorodności (Galacjan 5.22).
Rasa i dziedzictwo narodowe schodzą na dalszy plan, gdy członkowie Ciała Chrystusa przyjmują bogatszą tożsamość dzieci Bożych ze wspólnym obywatelstwem w niebie (Filipian 3.20). Później możemy zgodzić się za apostołem Pawłem, który powiedział, "Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie" (Galacjan 3.28; zobacz także Efezjan 2).
Być może lepszym pytaniem niż "Jakiej rasy był Jezus" byłoby "Do jakiej rasy był Jezus posłany? Odpowiedź brzmi: do całej rasy ludzkiej.