www.gotquestions.org/Polski



Czym jest sprawiedliwość punitywna? Co Biblia mówi o sprawiedliwości karzącej?

Odpowiedź:
Sprawiedliwość punitywna kładzie nacisk na karę jako najlepszy sposób na powstrzymanie przestępczości. Celem sprawiedliwości karzącej jest to, aby osoby łamiące prawo odczuły ból związany z karą i postanowiły unikać jej w przyszłości, podczas gdy obserwatorzy zdecydują się nie popełniać przestępstw, aby uniknąć podobnego traktowania. W niektórych przypadkach, takich jak kara śmierci, osoba ukarana niekoniecznie musi się czegoś nauczyć, ale zostanie powstrzymana przed popełnianiem przestępstw w przyszłości, a przestępca otrzyma również to, na co "zasługuje".

Być może sprawiedliwość karna jest najlepiej rozumiana w przeciwieństwie do innej dominującej teorii sprawiedliwości: sprawiedliwości naprawczej. Sprawiedliwość naprawcza nie koncentruje się na karaniu przestępcy, ale na zadośćuczynieniu przestępcy za popełnione przestępstwo, próbując przywrócić wszystkich zaangażowanych: przestępców, ofiary i całe społeczeństwo.

Biblia nie używa żadnego z tych terminów, ale istnieją przypadki, w których oba te podejścia są zalecane w Piśmie Świętym.

Zgodnie z prawem Starego Testamentu, niektóre przestępstwa (w szczególności morderstwo - zob. Rdz 6:9, Kpł 24:17, Wj 21:12 i Liczb 35:30) były tak haniebne, że kara śmierci była uzasadniona bez próby naprawienia czegokolwiek. W końcu niemożliwe byłoby zrobienie czegokolwiek, aby "naprawić" zło wyrządzone ofierze morderstwa lub jej bliskim. Niektóre rzeczy po prostu wymagają kary. Nawet Nowy Testament potwierdza potrzebę sprawiedliwości karnej, ale przypomina chrześcijanom, że Bóg ustanowił rządy, aby strzegły prawa i je wykonywały, a nie samozwańczych sędziów i mścicieli. "Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. (2) Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają. (3) Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; (4) jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle" (Rz 13:1-4). W tym przypadku "noszenie miecza" obejmowałoby karę śmierci, ponieważ rzymski miecz był wówczas głównym środkiem egzekucji.

W innych przypadkach Biblia opowiada się raczej za sprawiedliwością naprawczą niż karzącą. Na przykład, w Księdze Wyjścia 22:1 prawo mówi: "Jeśli ktoś ukradnie wołu lub owcę, zabije je lub sprzeda, odda pięć wołów za wołu i cztery owce za owcę". W tym przypadku osoba pokrzywdzona została wynagrodzona, a przestępca został ukarany, ale po zakończeniu złodziej został przywrócony społeczeństwu.

W Stanach Zjednoczonych nacisk kładziony jest na sprawiedliwość karną, ale kara ma zazwyczaj formę długich wyroków więzienia, które tworzą zupełnie nowy zestaw problemów dla społeczeństwa. Przynajmniej w niektórych przypadkach kary więzienia można zastąpić zadośćuczynieniem i produktywnymi pracami społecznymi, które pozwoliłyby przestępcy odpłacić się skrzywdzonemu, a także przyczynić się do rozwoju społeczeństwa. Zdecydowanie zbyt często amerykański system przewiduje albo długą karę więzienia, albo "opaski na nadgarstek" bez kary ani zadośćuczynienia.

Podsumowując, Biblia opowiada się za sprawiedliwością karzącą w przypadku niektórych przestępstw i sprawiedliwością naprawczą w przypadku mniejszych przestępstw, w których możliwa jest restytucja. Istnieje właściwe miejsce dla obu podejść w zależności od charakteru przestępstwa.