www.gotquestions.org/Polski



Co grecki Nowy Testament rozumie przez kerygmat?

Odpowiedź:
Greckie słowo kerygma oznacza "głoszenie". W Nowym Testamencie termin ten jest często kojarzony z głoszeniem chrześcijańskiego przesłania, zwłaszcza podstaw ewangelii. W Nowym Testamencie Jan Chrzciciel był tym, który przygotował drogę dla Jezusa Mesjasza, "głosząc na pustyni Judei" (Mt 3:1).

Kiedy Jezus czytał ze zwoju Izajasza w synagodze w Nazarecie, ogłosił swoją misję głoszenia dobrej nowiny: "Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę, posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, abym uciśnionych wypuścił na wolność, abym zwiastował miłościwy rok Pana" (Łk 4:18-19). Jezus miał kerygmat do wygłoszenia w imieniu Boga.

Apostoł Paweł użył formy słowa kerygmat, gdy wezwał swoich czytelników do głoszenia ewangelii: "Ale jak mają wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak mają uwierzyć w tego, o którym nie słyszeli? A jak usłyszeć, jeśli nie ma tego, który zwiastuje?" (Rz 10:14).

Słowo kerygmat jest również używane przez niektórych teologów w odniesieniu do całego nauczania i posługi Jezusa. Termin ten został spopularyzowany przez brytyjskiego uczonego C.H. Dodda, który wymienia następujące główne aspekty kerygmatu Jezusa:

1. Nadszedł Wiek Spełnienia, "dni ostatnie" przepowiedziane przez proroków.

2. Dokonało się to poprzez narodziny, życie, służbę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

3. Na mocy zmartwychwstania Jezus został wywyższony po prawicy Boga jako mesjańska głowa nowego Izraela.

4. Duch Święty w kościele jest znakiem obecnej mocy i chwały Chrystusa.

5. Wiek Mesjański osiągnie swoje wypełnienie w powrocie Chrystusa.

6. Nawołuje się o nawrócenie, oferując przebaczenie, Ducha Świętego i zbawienie.

Drugi List do Koryntian 4:5 jest wspaniałym podsumowaniem głoszenia Nowego Testamentu. Paweł pisze: "Albowiem nie siebie samych głosimy, lecz Chrystusa Jezusa, że jest Panem, o sobie zaś, żeśmy sługami waszymi dla Jezusa". To skoncentrowane na Chrystusie przesłanie może wydawać się głupie niewierzącym, ale Chrystus jest treścią naszego kerygmatu: "my zwiastujemy Chrystusa ukrzyżowanego, dla Żydów wprawdzie zgorszenie, a dla pogan głupstwo, natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą." (1 Koryntian 1:23-24).