www.gotquestions.org/Polski



Co reprezentuje kogut w chrześcijaństwie?

Odpowiedź:
Z chrześcijaństwem wiąże się wiele symboli, w tym ryba, gołąb, baranek i oczywiście krzyż. Jednym ze starożytnych symboli, który można znaleźć na wielu wieżach kościołów w Europie, jest kogut. Różne kościoły podają różne wyjaśnienia włączenia koguta jako symbolu chrześcijaństwa.

Przedstawienia kogutów można znaleźć w rzymskich katakumbach i na grobowcach lub sarkofagach chrześcijan w innych miejscach. Wiatrowskazy z kogutami można znaleźć na starych kościołach w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Holandii i innych krajach.

Koguty w sztuce katolickiej są prawie zawsze kojarzone z Piotrem, w oparciu o ewangeliczne opisy zaparcia się Chrystusa przez Piotra i jego późniejszego nawrócenia. Przed aresztowaniem Jezus przepowiedział, że Piotr zaprze się Go trzy razy, zanim kogut zapieje dwa razy następnego ranka. Gdy kogut zapiał, Piotr przypomniał sobie słowa Jezusa i "wyszedł i gorzko zapłakał" (Mt 26:75). Kogut reprezentuje zaparcie się Chrystusa przez Piotra, a także oznacza jego wyrzuty sumienia i skruchę po usłyszeniu piania koguta. Kogut, jako symbol, staje się wezwaniem do pokuty.

W wielu kulturach zwyczaj piania koguta o świcie każdego nowego poranka uczynił go symbolem chrześcijańskiego zwycięstwa światła nad ciemnością i triumfu życia nad śmiercią. Dlatego niektóre kościoły używają koguta jako symbolu zmartwychwstania. Inne kościoły widzą w kogucie zwiastującym nowy dzień symbol odpowiedzialności kościoła za głoszenie nowej ery Bożej łaski i przebaczenia światu.

Niektórzy postrzegają koguta jako symbol samego Chrystusa, Tego, którego przyjście przyniosło prawdziwe światło dla świata i Tego, w którego zmartwychwstaniu pokładamy naszą nadzieję. To kogut ogłasza poranek i to Chrystus ogłosił koniec duchowej ciemności i rozpaczy.

W średniowieczu kogut stał się popularnym chrześcijańskim wizerunkiem na wiatrowskazach. Jego pianie stało się symbolem chrześcijańskiej postawy czujności i gotowości na nagły powrót Chrystusa, zmartwychwstanie umarłych i ostateczny sąd nad ludzkością (Mk 13:32, 35-36). Podobnie jak kogut, czekamy na świt.