Odpowiedź:
Modyfikacja ciała, w tym piercing, tatuaż, blizny, znakowanie, cięcie i jawne okaleczanie, to w ostatnich latach coraz popularniejszy trend. Przekłuwanie ciała - umieszczanie biżuterii w różnych częściach ciała - przeszło od tradycyjnego przekłuwania płatków uszu do przekłuwania nosów, pępków, sutków, języków, brwi, policzków, genitaliów i nie tylko. Wielu chrześcijan ma piercing lub dwa, a niektórzy mają ich znacznie więcej niż dwa; bez względu na to, o co chodzi, dobrze jest zatrzymać się i zastanowić nad tym, co mówi Biblia.
Zaczniemy od przyznania, że Biblia nie odnosi się konkretnie do przekłuwania ciała jako grzechu, więc dogmatyzm w tej kwestii jest nieuzasadniony. Jeśli wszystkie piercingi są grzeszne, jak twierdzą niektórzy, to nawet diamentowy kolczyk w uchu dziewczyny jest tabu. Takie stanowisko idzie zbyt daleko, biorąc pod uwagę, że kolczyki (a nawet kolczyki w nosie) były akcesoriami dla hebrajskich kobiet: w rozbudowanej metaforze Bóg przypomina Jerozolimie o hojnych błogosławieństwach, którymi obdarzył lud: "Dałem ci też kolczyk do nozdrzy i nausznice do uszu, i ozdobny diadem na twoją głowę." (Ezechiela 16:12). Jest mało prawdopodobne, że Bóg użyłby kolczyków (i pierścieni na nosie) jako symbolu piękna i błogosławieństwa, gdyby taka biżuteria była z natury grzeszna. Zobacz także Pieśń nad Pieśniami Salomona 1:10-11.
Powinniśmy również rozważyć, co Prawo Starego Testamentu miało do powiedzenia na temat pokrewnej kwestii nacinania ciała i znakowania ciała. Nakaz dla Izraela brzmiał: "Nie będziecie na znak żałoby po zmarłym czynić nacięć na ciele swoim ani nakłuwać napisów na skórze swojej; Jam jest Pan." (Księga Kapłańska 19:28). Wydaje się, że powszechną praktyką wśród narodów otaczających Izrael było nacinanie, lancowanie lub w jakiś sposób bliznowacenie ciała "dla zmarłych"; to znaczy, nacinanie się było częścią pogańskiego rytuału żałobnego lub prawdopodobnie przesądnego rytuału, który miał pomóc duchom zmarłych. Widzimy tego typu zachowanie w czasach Eliasza, gdy czciciele Baala "cięli się mieczami i włóczniami, jak to było w ich zwyczaju, aż popłynęła ich krew" (1 Krl 18:28). Można śmiało powiedzieć, że jeśli jakieś przekłuwanie ciała wskazuje na pogaństwo lub honoruje fałszywą filozofię, to jest to grzeszne.
Sformułowanie biblijnej opinii na temat kolczyków do ciała wymaga od nas przeanalizowania zasad Słowa Bożego i zadania sobie kilku istotnych pytań:
Jaka jest moja motywacja do przekłucia ciała? Nasze motywy są ważne w każdej podejmowanej przez nas decyzji (Przysłów 16:2), zwłaszcza w przypadku czegoś tak trwałego i potencjalnie zmieniającego życie jak piercing.
Czy próbuję odnaleźć tożsamość w subkulturze? Przekłuwanie ciała dało początek określonej subkulturze i wiele osób próbuje "odnaleźć siebie" poprzez dołączenie do społeczności body piercingu. Chociaż dołączenie do określonej grupy kulturowej może pomóc w ewangelizacji tej grupy, dołączenie do niej tylko po to, by "odnaleźć siebie", nie jest biblijne. Jako wierzący, nasza tożsamość jest w Chrystusie: "Umarliście bowiem, a życie wasze jest ukryte wraz z Chrystusem w Bogu" (Kolosan 3:3).
Czy ulegam presji rówieśników? Robienie czegokolwiek z chęci przypodobania się rówieśnikom jest duchowo niebezpieczne. Mamy naśladować Pana Jezusa (zob. Ew. Jana 21:21-22). Ci, którzy podążają za presją rówieśników, decydując się na przekłucie ciała, znajdują się w ironicznej sytuacji, w której głoszą swoją wyjątkowość poprzez konformizm.
Czy przedkładam wygląd nad treść? Biblia wyraźnie podkreśla wewnętrzne duchowe cechy człowieka i bagatelizuje "zewnętrzną ozdobę" (1 Piotra 3:3-4). Większość naszych wysiłków powinna być skierowana na wzrastanie w pobożności, a nie na pielęgnowanie określonego wyglądu.
Czy zwracam na siebie nadmierną uwagę? Każdy element ubioru, akcesorium lub biżuterii noszony tylko jako wyraz mody wiąże się z ryzykiem podsycania dumy, ponieważ zwraca uwagę na osobę noszącą. Zwracanie uwagi opinii publicznej na pewne części ciała, przekraczanie granic lub tworzenie krzykliwych pokazów nie jest pobożnym powodem do przekłuwania ciała, zwłaszcza gdy mamy takie polecenie w Piśmie Świętym: "Wszyscy przyobleczcie się w pokorę" (1 Piotra 5:5).
◦ Czy przekłuwanie ciała będzie przeszkodą w posłudze? Można sobie wyobrazić, że w niektórych sytuacjach posiadanie piercingu pomoże wierzącemu w dawaniu świadectwa innym. A jeśli piercing jest ozdobiony biżuterią o tematyce chrześcijańskiej, może być początkiem rozmowy, która prowadzi do duchowych tematów. Jednak dla innych niektóre rodzaje piercingu mogą utrudniać próby dzielenia się ewangelią. Jesteśmy ambasadorami Chrystusa, niosącymi światu Boże przesłanie (2 Koryntian 5:20). Musimy zastanowić się, jakie przesłanie niesie ze sobą piercing i czy będzie on pomagał czy przeszkadzał w reprezentowaniu Chrystusa i dzieleniu się ewangelią.
Gdzie wyznaczyć granicę? Według Światowych Rekordów Guinnessa, rekord całkowitej liczby przekłuć ciała wynosi 453 (mężczyźni) i 462 (kobiety). Osoby rozważające wielokrotne kolczykowanie powinny być w stanie odpowiedzieć na pytanie "ile to za dużo?". W którym momencie modyfikacja ciała staje się ekstremalna? Jak daleko mogą posunąć się chrześcijanie i nadal "czcić Boga swoim ciałem" (1 Koryntian 6:20)? Oprócz kolczyków, należy zadać pytania dotyczące skaryfikacji, brandingu, tuneli na twarzy, implantów skóry, rozdwojonych języków, spiczastych uszu, zaostrzonych zębów i innych rzeczy promowanych przez współczesną społeczność bodymod.
Oczywiście moglibyśmy również zapytać, gdzie leży granica innych, bardziej społecznie akceptowalnych modyfikacji ciała, takich jak implanty piersi, plastyka brzucha, lifting twarzy itp. Niektóre z tych samych pytań dotyczących motywacji i wyglądu wymagają szczerych odpowiedzi, jeśli mamy czynić "wszystko na chwałę Bożą" (1 Koryntian 10:31).
Ważną zasadą biblijną w kwestiach, do których Biblia nie odnosi się konkretnie, jest to, że jeśli istnieje miejsce na wątpliwości, czy to podoba się Bogu, to najlepiej nie angażować się w tę działalność. Wszystko, co nie pochodzi z wiary, jest grzechem (Rz 14:23). Nasze ciała, podobnie jak nasze dusze, zostały odkupione i należą do Boga (1 Koryntian 6:20). Ponieważ nasze ciała należą do Boga i są świątynią Ducha Świętego, powinniśmy upewnić się, że taka jest Jego wola, zanim zmodyfikujemy je za pomocą kolczyków.