Odpowiedź:
Konfucjanizm jest religią optymistycznego humanizmu, mającą szczególnie znaczący wpływ na życie, strukturę społeczną i filozofię polityczną Chin. Religia wywodzi się od jednego człowieka, znanego jako Konfucjusz, urodzonego 500 lat przed Chrystusem. Konfucjanizm przede wszystkim porusza kwestie prawości moralnej i etycznego postępowania w życiu, i często utożsamiany jest raczej z systemem etycznym aniżeli religią. Podkreśla doczesność a nie niebiański aspekt życia człowieka. Podstawowe doktryny konfucjanizmu opierają się na:
1. Czczeniu przodków- uwielbienie dla zmarłych przodków, wierząc, że ich duch sprawia kontrolę nad pomyślnością następnych pokoleń.
2. Oddaniu- posłuszeństwo i cześć względem starszyzny rodziny oddawana przez młodszych jej członków.
Podstawowe zasady konfucjanizmu dotyczą:
1. Jen- złota zasada
2. Czun- tai- zaleta łagodności człowieka
3. Czeng- ming- właściwe sprawowanie roli społecznej
4. Te- moc zalet
5. Li- doskonałe zasady postępowania
6. Wen- wyciszająca sztuka (muzyka, poezja itp.)
System etyczny konfucjanizmu ma wiele do zaoferowania, ponieważ rozwijanie zalety jest zawsze czymś szczególnie pożądanym, zarówno w życiu pojedynczych osób jak i całego społeczeństwa. Jednak filozofia etyczna jaką zapoczątkował Konfucjusz szczególny nacisk kładła na wysiłek danej osoby, nie pozostawiając ani miejsca ani świadomości potrzeby Boga. Konfucjusz nauczał, że człowiek jest w stanie uczynić wszystko co jest potrzebne, aby udoskonalić swoje życie i kulturę, polegając na własnych zaletach jako sposobie zrealizowania tego celu. Chrześcijaństwo biblijne naucza jednak czegoś zupełnie odmiennego. Człowiekowi brakuje nie tylko zdolności "oczyszczenia się z grzesznego czynu", ale człowiek nie jest również w stanie sam sprostać Bożym wymaganiom, by osiągnąć życie wieczne w niebie.
Biblia naucza, że człowiek jest grzeszny od urodzenia (Ks. Jeremiasza 17.9) i nie jest zdolny do tego, aby jego dobre uczynki sprawiły, że osiągnie przychylność świętego i doskonale sprawiedliwego Boga. "Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek..." (Rzymian 3.20). Mówiąc prościej, człowiek jest w desperackiej potrzebie Zbawiciela, który mógłby to za niego uczynić. Bóg zapewnił nam takiego Zbawiciela w postaci swojego Syna, Jezusa Chrystusa, który zmarł na krzyżu aby zapłacić karę za grzech i aby uczynić pokój z Bogiem. On zamienił swoje doskonałe życie za nasze grzeszne: "On tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą" (2 Koryntian 5.21).
Konfucjanizm podobnie jak inne fałszywe religie, opiera się na uczynkach i zdolnościach człowieka. W chrześcijaństwie podkreśla się to, że "wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej" (Rzymian 3.23), a jego wyznawcy całkowicie polegają na Jezusie Chrystusie, którego ofiara na krzyżu zapewniła zbawienie dla wszystkich, którzy w niego wierzą i jedynie w nim pokładają nadzieję, a nie w samym sobie.