Odpowiedź:
Kopuła na Skale jest muzułmańską świątynią, która została zbudowana na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie w 691 r. Kopuła na Skale jest częścią większego obszaru świętego dla Muzułmanów, co współtworzy to, co nazywane bywa Górą Moria, znajdującej się w sercu Jerozolimy. Nazwa Kopuła na Skale wywodzi się z tego, że została zbudowana na najwyższej części (kopule) Góry Moria, tam gdzie Żydzi i chrześcijanie wierzą, Abraham miał złożyć swojego syna Izaaka na ofiarę dla Boga (1 Ks. Mojżeszowa 22.1-14).
Miejsce to uważane jest także za klepisko Arawny- Jebuzejczyka, gdzie Dawid wybudował Panu ołtarz (2 Ks. Samuela 24,18). Jest to również miejsce lub blisko tego miejsca, gdzie stała Świątynia Heroda zanim została zniszczona przez rzymską armię w 70 roku po Chrystusie. Niektórzy wierzą, że skała może być miejscem miejsca najświętszego, które było częścią żydowskiej Świątyni, gdzie żydowski arcykapłan mógł wejść tylko raz w roku, aby dokonać przebłagania za grzechy Izraela.
Kopuła na Skale jest częścią większej powierzchni należącej do muzułmanów znanej Szlachetnym Sanktuarium lub Al-Haram al-Sharif. Miejsce to ma ponad 35 akrów i zawiera zarówno meczet Al-Aqsa oraz Kopułę na Skale. Po tym jak muzułmanie przejęli kontrolą nad Jerozolimą w 637 roku po Chrystusie, islamscy przywódcy zlecili wybudowanie Kopuły na Skale w roku 685 po Chrystusie. Ukończenie budowli zajęło prawie siedem lat i jest ona najstarszą budowlą muzułmańską.
Podniesiony obszar lub Wzgórze Świątynne, który zawiera Kopułę na Skale oraz meczet Al-Aqsa został zbudowany w pierwszym wieku naszej ery za panowania Heroda Wielkiego, była to część jego przebudowy żydowskiej Drugiej Świątyni. Jezus oddawał cześć w Świątyni Heroda i tutaj też przepowiedział jej zniszczenie (Ew. Mateusza 24,1-2). Proroctwo Jezusa wypełniło się podczas zdobycia i zniszczenia Jerozolimy przez rzymską armię w roku 70 po Chrystusie.
Wzgórze Świątynne gdzie znajduje się Kopuła na Skale, jest miejscem ważnym nie tylko dla muzułmanów, którzy obecnie je kontrolują, ale również dla Żydów i chrześcijan. Jest to miejsce gdzie stała żydowska Świątynia, Wzgórze Świątynne jest uważane za najświętsze miejsce w judaizmie i jest to miejsce, jak niektórzy Żydzi i chrześcijanie wierzą, w którym powstanie trzecia, ostatnia świątynia. Jest to trzecie najświętsze miejsce w islamie. Z tego powodu zarówno dla Żydów jak i muzułmanów, Wzgórze Świątynne jest bardzo drażliwym tematem religijnym, zarówno palestyńskie jak i izraelskie władze roszczą sobie prawa do tego miejsca.
Kopuła na Skale jest imponującą konstrukcją, często można ją zobaczyć na fotografiach Jerozolimy. Nie tylko jest na szczycie Góry Moria, ale również została zbudowana na podniesionym terenie, które wznosi się prawie 5 metrów nad pozostałą powierzchnią Wzgórza Świątynnego. W środku, w centrum Kopuły jest najwyższy punkt Góry Moria. Wnętrze zawiera skałę o wymiarach około 18 na 12 metrów oraz prawie 2 metrów wysokiej, licząc od podłogi budowli. Podczas gdy niektórzy ludzie błędnie myślą, że Kopuła na Skale jest meczetem, właściwie została ona wybudowana jako sanktuarium dla pielgrzymów, mimo że stoi blisko ważnego meczetu.
Niektórzy wierzą, że Kopuła na Skale została wybudowana ponieważ, nawiązując do muzułmańskich legend, prorok Mahomet został wzięty na Górę Moria przez Anioła Gabriela i stąd został wzięty do nieba i spotkał wszystkich proroków, którzy go poprzedzali jak również widział Boga siedzącego na swym tronie otoczonego aniołami. Jednakże historia ta nie ma żadnego potwierdzenia w tekstach muzułmańskich, a wzmianki o tym pojawiły się kilka dekad po tym jak Kopuła została wzniesiona, co prowadzi niektórych do przekonania, że głównym powodem budowy Kopuły było świętowanie muzułmańskiego zwycięstwa nad chrześcijanami w Jerozolimie, a nie uczczenie rzekomego wniebowzięcia Mahometa.
Po tym jak Izrael przejął kontrolę nad tą częścią Jerozolimy po Wojnie Sześciodniowej w 1967 roku, przywódcy izraelscy pozwolili organizacjom muzułmańskim utrzymać kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym oraz Kopułą na Skale, aby mogli zachować spokój. Od tego czasu ludność niemuzułmańska ma ograniczony dostęp do tego miejsca i nie może modlić się na Wzgórzu Świątynnym.