Odpowiedź:
Kto zabił Jezusa? Kto jest odpowiedzialny za śmierć Chrystusa? Czy to Żydzi, którzy potępili Jezusa za bluźnierstwo i kazali Go aresztować? A może Rzymianie, którzy Go fizycznie torturowali i ukrzyżowali? A co z Bogiem Ojcem lub całą grzeszną ludzkością? Odpowiedź na to pytanie jest wieloaspektowa i obejmuje więcej niż tylko jedną konkretną grupę ponoszącą odpowiedzialność za śmierć Chrystusa.
Niewątpliwie Żydzi, zwłaszcza uczeni w Piśmie, saduceusze i faryzeusze, bardzo sprzeciwiali się Jezusowi (Mt 21:15; Łk 11:53; J 5:18; 7:45-52; 12:37). Wielokrotnie oskarżali Go o bluźnierstwo i chcieli Go za to ukamienować (Mt 9:3; Mk 2:6-7; J 8:52-58; 10:31-33). Arcykapłani i starsi oskarżali Jezusa (Mt 27:12), szydzili z Niego (Mt 27:41) i naradzali się, by Go aresztować i skazać na śmierć (Mk 15:1). Judasz, Żyd, zdradził Go (Jana 18:2). Żydzi krzyczeli: "Ukrzyżuj go! Ukrzyżuj Go!", gdy stanął przed Piłatem (Łk 23:21), i poprosili o uwolnienie złodzieja Barabasza zamiast Jezusa (Mt 27:21). Żydzi chcieli zabić Jezusa (Mt 12:14).
Paweł pisze, że Żydzi ponoszą część winy za zabicie Jezusa: "Albowiem wy, bracia, staliście się naśladowcami zborów Bożych, które są w Judei w Chrystusie Jezusie, bo i wy doznaliście tych samych cierpień od swoich rodaków, jak i oni od Żydów, (15) którzy i Pana Jezusa zabili, i proroków, i nas prześladowali, i Bogu się nie podobają i wszystkim ludziom są przeciwni" (1 Tesaloniczan 2:14-15). Kto zabił Jezusa? Część winy spada na Żydów, którzy spiskowali przeciwko Niemu.
Jednak wina nie spada wyłącznie na Żydów. W swoim kazaniu w Dniu Pięćdziesiątnicy Piotr wskazuje, że nie tylko Żydzi zabili Jezusa: "Mężowie izraelscy! Posłuchajcie tych słów: Jezusa Nazareńskiego, męża, którego Bóg wśród was uwierzytelnił przez czyny niezwykłe, cuda i znaki, jakie Bóg przez niego między wami uczynił, jak to sami wiecie, (23) gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili" (Dzieje Apostolskie 2:22-23). Rzymianie byli "bezbożnikami", przez których Jezus został zabity. Rzymianie również ponoszą winę za zabicie Jezusa.
Chociaż Rzymianie nie wynaleźli ukrzyżowania, udoskonalili je i związane z nim tortury. Poncjusz Piłat był rzymskim gubernatorem, który skazał Jezusa na chłostę i ukrzyżowanie (Mt 27:26; J 19:1). Rzymscy żołnierze "I zdjęli z niego szaty, i przyodziali go w płaszcz szkarłatny. (29) I uplecioną z ciernia koronę włożyli na głowę jego, a trzcinę dali w prawą rękę jego, i upadając przed nim na kolana, wyśmiewali się z niego i mówili: Bądź pozdrowiony, królu żydowski! " (Mateusza 27:28-29). Rzymscy żołnierze wbili gwoździe w dłonie i stopy Jezusa na krzyżu (J 19:23) i przebili Jego bok włócznią, aby upewnić się, że nie żyje (J 19:34). Rzymianie zabili Jezusa.
Jaka była rola Boga Ojca w śmierci Jezusa? List do Rzymian 3:25 mówi, że "Bóg ustanowił [Jezusa] jako ofiarę przebłagalną przez krew jego", a List do Rzymian 8:32 mówi, że Bóg "nie oszczędził własnego Syna, ale wydał Go za nas wszystkich". Izajasz 53:10 ujawnia również, że wolą Boga było, aby Chrystus umarł: "Ale to Panu upodobało się utrapić go cierpieniem. Gdy złoży swoje życie w ofierze, ujrzy potomstwo, będzie żył długo i przez niego wola Pana się spełni". Nie chodzi o to, że Bóg faktycznie umieścił Jezusa na krzyżu lub wbił gwoździe, ale krzyż był Bożym planem odkupienia ludzkości. Piotr głosił, że zdrada i śmierć Jezusa były zgodne "z góry Bożego postanowienia i planu " (Dz 2:23). Śmierć Jezusa była wolą Boga (zob. Łk 22:42).
Bóg chciał zbawić swój lud, a zbawienie wymagało zapłaty za grzech. Jezus musiał umrzeć. Bóg nie mógł Go oszczędzić. W Księdze Rodzaju 22 Abraham, posłuszny Bożemu poleceniu, miał złożyć w ofierze swojego ukochanego syna Izaaka. Anioł Pański powstrzymał rękę Abrahama i dostarczył barana jako ofiarę zastępczą. W śmierci Jezusa na krzyżu Bóg Ojciec nie oszczędził Go, ponieważ Jezus był ofiarą zastępczą. Śmierć Jezusa w naszym zastępstwie była jedynym sposobem, w jaki Bóg mógł nas oszczędzić (Rz 3:25-26). Śmierć Jezusa zaspokoiła święty Boży gniew przeciwko grzechowi i pozwoliła Bogu zabrać grzeszników do nieba bez naruszania Jego sprawiedliwości.
Jezus dobrowolnie oddał swoje życie, aby zbawić nas od naszych grzechów (J 10:17-19), wziął na siebie karę, na którą zasłużyliśmy za nasz grzech i pojednał nas z Bogiem (2 Kor 5:21). Zadośćuczynienie Chrystusa zostało przepowiedziane w Księdze Izajasza 53:5: "Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni". Ze względu na wielką miłość Boga, zapewnił On jedyny sposób na odkupienie wszystkich, którzy w Niego uwierzą. Jednak Bóg nie pozwolił śmierci mieć ostatecznego głosu, ale wskrzesił Jezusa z martwych (Dz 2:24; Ps 16:10). Ostatecznie cała ludzkość jest winna zabicia Jezusa. To nasz grzech sprawił, że znalazł się na krzyżu. Z powodu naszego grzechu Bóg posłał Jezusa, aby nas zbawił. Ludzkość jest zarówno przyczyną, jak i beneficjentem śmierci Jezusa. Bóg może wykorzystać nawet najbardziej niegodziwe czyny, aby zrealizować swój doskonały plan (zob. Rdz 50:20). Grzeszni ludzie zabili Jezusa, ale Bóg wykorzystał to bezprawne zabójstwo jako środek naszego zbawienia. Boża odpowiedź na zło jest odkupieńcza i pokazuje Jego wielką miłość do nas: "Chrystus, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych. (7) Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć. (8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł." (Rz 5:6-8).