Odpowiedź:
Lew z plemienia Judy jest symbolem występującym w Księdze Rodzaju i Objawieniu. W Księdze Rodzaju Jakub błogosławi swojego syna Judę, odnosząc się do niego i jego przyszłego plemienia jako lwiątka i lwa (Rdz 49:9). W Objawieniu symbol ten pojawia się ponownie, gdy Lew z plemienia Judy zostaje uznany za triumfatora i godnego otwarcia zwoju i jego siedmiu pieczęci (Objawienie 5:5). Jezus jest tym, który jest godzien otworzyć zwój (zob. J 5:22). Dlatego Jezus jest Lwem z plemienia Judy.
W Księdze Rodzaju, gdy Jakub błogosławi swoje dzieci, obiecuje Judzie, że jego bracia będą go chwalić i oddadzą mu pokłon. Jakub mówi także do Judy: "Szczenię lwie, Juda; synu mój, z łupu, synu mój, się podniosłeś; czai się jak lew i jak lwica, któż go spłoszy?" (Rdz 49:9). Jakub mówi, że w przyszłości berło i laska władcy nie odejdą od Judy, "Nie oddali się berło od Judy ani buława od nóg jego, aż przyjdzie władca jego, i jemu będą posłuszne narody." (Rdz 49:10). To mesjańskie proroctwo wskazuje na drugie przyjście Pana Jezusa, potomka Judy, który będzie rządził ziemią (Objawienie 19:11-16).
W oparciu o błogosławieństwo Jakuba, lew jest symbolem plemienia Judy, które jest znane jako plemię królewskie (król Dawid należał do plemienia Judy). Lwy symbolizują siłę, zaciekłość i majestat. Lwy są królami zwierząt, a Lew z plemienia Judy jest królem wszystkiego. W Starym Testamencie Bóg jest czasami opisywany jako podobny do lwa. W Księdze Izajasza 31:4 czytamy, że "Jak warczy nad swoim łupem lew czy szczenię lwa, gdy zwołują przeciwko niemu całą gromadę pasterzy - lecz on nie boi się ich krzyku ani nie kuli się przed ich wrzaskiem, tak zstąpi Pan Zastępów, aby walczyć o górę Syjon i o jego wzgórze". Pan nie boi się swoich wrogów. Chroni swój lud i nie pozwala, by został podbity. W Księdze Ozeasza Bóg jest zły na Izrael, ponieważ stał się dumny i zapomniał o Nim. Bóg mówi: "Dlatego stanę się dla nich jak lew, będę czyhał jak pantera przy drodze, napadnę na nich jak niedźwiedzica, której wzięto młode, i rozedrę w piersi ich serce. Pożrę ich tam jak lwica; rozszarpie ich dziki zwierz. Zgubię cię, Izraelu, któż ci pomoże? " (Ozeasza 13:7-8). Lepiej jest doświadczyć pomocy i ochrony Lwa, niż zaprzeczyć Jego królewskiemu panowaniu i stawić czoła Jego srogości.
W Objawieniu 5 Jezus jest długo oczekiwanym Lwem z plemienia Judy. Jan płacze, ponieważ nikt nie został uznany za godnego otwarcia zwoju sądu Bożego ani nawet zajrzenia do jego wnętrza. Wtedy jeden ze starszych mówi do Jana: "Nie płacz! Zwyciężył lew z pokolenia Judy, korzeń Dawidowy i może otworzyć księgę, i zerwać siedem jej pieczęci" (Objawienie 5:4-5). Obie genealogie w Ewangelii Mateusza i Łukasza odnotowują, że Jezus jest potomkiem plemienia Judy. Kiedy Jezus objawia się jako obiecany Lew z plemienia Judy, ujawnia to Jego bóstwo. Jest prawdziwym królem i Tym, któremu należy się długo oczekiwane posłuszeństwo narodów. Jednak to nie Jego zaciekłość ani siła Jego mocy czyni Go godnym. Lew zatriumfował, ponieważ stał się Barankiem (Objawienie 5:6-10; por. Jana 1:29). Jezus Chrystus jest godny, ponieważ prowadził doskonałe, bezgrzeszne życie, a przelewając swoją krew pokonał grzech i śmierć. Jego śmierć i zmartwychwstanie zaowocowały ochroną dla Jego ludu i wiecznym królestwem, które będzie czcić i wielbić Boga. Władcą tego królestwa będzie Jezus, Lew z plemienia Judy.