Odpowiedź:
Michał archanioł jest opisany w Biblii, w księgach Daniela, Judy oraz Objawienia, jako anioł wojownik, który prowadzi wojnę duchową. Słowo archanioł oznacza "anioła o najwyższej randze." Większość aniołów w Biblii ukazanych jest w roli posłańców Bożych wiadomości, ale Michał jest opisany w tych trzech księgach jako walczący lub występujący przeciwko złym duchom i księstwom (Ks. Daniela 10.13; 21; Judy 1.9; Ks. Objawienia 12.7). Nie mamy pełnego obrazu aniołów i tylko dwóch z nich jest w Biblii nazwanych z imienia (Gabriel jest drugim aniołem). Pismo Święte daje nam wskazówki odnośnie ich działalności w życiu ludzi, ale można śmiało powiedzieć, że archanioł jest potężną istotą.
Mimo jego wielkiej mocy, Michał jest wciąż całkowicie podporządkowany Panu. Jego zależność wobec mocy Pana widzialna jest w Judy 1.9. Sprawiedliwe anioły mają rangę i są podległe władzy, i z tego powodu są wykorzystane jako obraz żony uległej wobec męża (1 Koryntian 11.10). Biorąc pod uwagę siłę Michała archanioła, jego uległość wobec Boga jest tym bardziej piękniejsza. Jeśli uległość aniołów jest argumentem dla kobiecej uległości, to widzimy, że uległość nigdy nie oznacza odebrania kobiecie siły, celu czy wartości.
Prorok Daniel powiedział, że Michał archanioł jest "wielkim księciem, który chroni swoich ludzi" (Ks. Daniela 12.1). Ludźmi Daniela są Żydzi, a fakt, że Michał ich "strzeże" sugeruje, że Bóg wyznaczył różnych aniołów świętych nad różnymi krajami lub grupami ludzi. Demony zdają się mieć podobną hierarchię (zobacz Ks. Daniela 10.20). Fakt, że Michał jest "wielkim księciem" wskazuje, że ma władzę w rzeczywistości duchowej. Są też inni- Ks. Daniela 10.13 mówi, że Michał jest "jednym z pierwszych książąt anielskich."
Michał, archanioł ma, jak się wydaje, znaczącą rolę do spełnienia w trakcie wydarzeń czasów ostatecznych. Daniel otrzymał wiadomość od Boga, przekazaną przez anioła, że w czasach ostatecznych, Michał "powstanie: i rozpocznie się czas nieporównywalnych z niczym trudów- odniesienie do Wielkiego Ucisku (Ks. Daniela 12.1). Izrael otrzymuje zapewnienie o ochronie w tym czasie, po którym nastąpi wielkie zmartwychwstanie umarłych- niektórzy do wiecznego życia, a inni do wiecznego potępienia (Ks. Daniela 12.2). Pochwyceniu kościoła będzie towarzyszyć "głos archanioła" (1 Tesaloniczan 4.16); to może być odniesieniem do Michała, ale Pismo Święte nie podaje tutaj jego imienia.
Ostatnie wspomnienie Michała archanioła pojawia się w Ks. Objawienia 12.7. Podczas ucisku, "wybuchła walka w niebie: Michał i aniołowie jego stoczyli bój ze smokiem. I walczył smok i aniołowie jego." Michał i jego siły w niebie pokonały smoka (szatana) i szatan został zrzucony na ziemię. Potem, wściekły szatan "zawrzał smok gniewem na niewiastę, i odszedł, aby podjąć walkę z resztą jej potomstwa, które strzeże przykazań Bożych i trwa przy świadectwie o Jezusie" (Ks. Objawienia 12.17).
To jest wojna duchowa o serca i dusze ludzkie. Michał archanioł jest silnym księciem anielskim, który chroni Izrael i posłusznie służy Bogu, walcząc z szatanem. Szatan może czynić swoje złe rzeczy, lecz "nie przemógł" sił niebiańskich (Ks. Objawienia 12.8).