www.gotquestions.org/Polski



Dlaczego katolicy nie mogą jeść mięsa w piątki podczas Wielkiego Postu?

Odpowiedź:
Katolicy praktykują różne akty pokuty i duchowej samodyscypliny podczas Wielkiego Postu, czyli (około) czterdziestu dni poprzedzających Wielkanoc. Jedną z tych dyscyplin jest post, który wymaga od katolików powstrzymania się od spożywania mięsa w piątki Wielkiego Postu. Reguła ta opiera się na autorytecie Kościoła, a nie na autorytecie Pisma Świętego.

Zasada, zgodnie z którą katolicy nie mogą jeść mięsa w piątki podczas Wielkiego Postu, jest w rzeczywistości łagodniejsza niż ta, której musiała przestrzegać większość katolików w historii. Wieki temu Kościół katolicki miał prawo zabraniające spożywania mięsa we wszystkie środy, piątki i soboty. Później zasada ta została złagodzona, aby usunąć mięso z diety w Środę Popielcową i wszystkie piątki. W 1966 roku katoliccy biskupi w Ameryce, z błogosławieństwem papieża Pawła VI, jeszcze bardziej złagodzili tę zasadę. Obecnie mięso jest zabronione tylko w Środę Popielcową, Wielki Piątek i piątki Wielkiego Postu. Katolicy są zobowiązani do przestrzegania tego postu jako minimum; jeśli chcą, mogą ustalić bardziej rygorystyczne wymagania.

Powodem, dla którego katolikom nie wolno jeść mięsa w piątki Wielkiego Postu, jest przypomnienie wiernym, że Jezus umarł w piątek. Jezus oddał swoje ciało, a katolicy, starając się osiągnąć większą jedność z Chrystusem, powstrzymują się od spożywania mięsa.

Jeśli w piątki nie wolno jeść mięsa, to dlaczego katolikom wolno jeść ryby? Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych stwierdza, że ryby są inną kategorią zwierząt. Tak więc zabronione jest tylko mięso zwierząt stałocieplnych. Jajka, masło i mleko są również dozwolone.

W Biblii nie ma niczego, co sugerowałoby, że chrześcijanie muszą przestrzegać z góry określonego postu. Jedzenie lub niejedzenie mięsa w piątki - lub w jakikolwiek inny dzień - nie jest z natury kwestią duchową. Powstrzymywanie się od spożywania mięsa w okresie Wielkiego Postu jest po prostu rytuałem Kościoła katolickiego stworzonym przez człowieka. Nie ma on żadnej wartości duchowej i nie może zagwarantować, że dana osoba zbliży się do Chrystusa. Chociaż post może być korzystny, warto pamiętać o słowach Jezusa: "Co wchodzi do ust, nie kala człowieka" (Mt 15:11).