Pytanie: Czy niektóre opowieści biblijne są zaczerpnięte z mitów i legend innych religii?
Odpowiedź:
Istnieje wiele historii biblijnych, które wydają się niesamowicie podobne do opowieści obecnych w innych religiach, legendach i mitach. Na potrzeby tego artykułu, zbadamy dwa najbardziej znane przykłady.
Po pierwsze rozważmy relację upadku człowieka (1 Księga Mojżeszowa 3). Grecka legenda o puszce Pandory, tak bardzo różni się od biblijnej relacji upadku człowieka, że ktoś może nawet nie dostrzec żadnego związku. Ale opowiadania te mogą również odnosić się do tych samych, historycznych wydarzeń. Obie historie opowiadają o tym, jak pierwsza kobieta uwolniła grzech, chorobę i cierpienie na świat, na którym do tej pory panował raj edeński. Obie historie kończą się z potrzebą nadziei, nadziei w przyobiecanym odkupicielu- w przypadku 1 Księgi Mojżeszowej, oraz „nadziei” jako rzeczy, która zostanie uwolniona z puszki pod koniec legendy Pandory.
Podobnie jak legendy o światowych, obfitych potopach, puszka Pandory wskazuje jak Biblia może być paralelą do pogańskich mitologii z tego powodu, że obie mówią o podstawowej, historycznej prawdzie, która na przestrzeni lat manifestowała się w historiach starożytnych (tak jak w przypadku Biblii) oraz alegoriach poetyckich (jak w przypadku Pandory, której historia została opowiedziana na wiele sposobów przez Greków, ale których podstawowa prawda pozostała niezmienna). Podobieństwa te nie wskazują jednak, że jedna relacja była kopią drugiej, ale podkreślają fakt, że obie historie odnoszą się do tego samego wydarzenia historycznego.
W końcu, istnieją przypadki zapożyczania, ale w tym przypadku Biblia była źródłem pierwotnym, a nie mitologie pogańskie (mimo pseudo- akademickich twierdzeń mówiących coś odmiennego). Rozważmy przypadek narodzin Sargona. Legenda mówi, że Sargon został umieszczony w koszu trzcinowym i spuszczony z prądem rzeki przez jego matkę. Został uratowany przez Aggę, która później go zaadoptowała jako swojego syna. To brzmi bardzo podobnie jak historia Mojżesza z 2 rozdziału 2 Księgi Mojżeszowej. A Sargon żył 800 lat przed narodzinami Mojżesza. Zatem, historia Mojżesza spuszczonego z prądem rzeki, uratowanego i zaadoptowanego musiała być zapożyczona od Sargona, prawda?
I wydaje się to słuszne, ale to co wiemy o Sargonie pochodzi całkowicie z legend napisanych wiele setek lat po jego śmierci. Istnieje naprawdę niewiele relacji na temat życia Sargona. Legenda mówiąca o dzieciństwie Sargona, o tym jak został wsadzony do kosza i spuszczony z prądem rzeki pochodzi z VII wieku przed Chr. z tablic (z bibliotek króla asyryjskiego Aszurbanipala, który rządził od 668 do 627r. przed Chr.), napisanych setki lat po powstaniu 2 Księgi Mojżeszowej. Jeśli ktoś chciałby dowodzić, która relacja została zapożyczona, to musiało być odwrotnie: to legenda o Sargonie wydaje się zapożyczoną historią Mojżesza z 2 Księgi Mojżeszowej.
Biblia jasno określa swoje autorstwo. Mimo, iż wiele osób spisało Biblię, to rzeczywistym autorem jest Duch Święty. 2 Tymoteusza 3.16-17 mówi nam, że Pismo jest natchnione przez Boga, co dosłownie oznacza, że słowo to zostało wypowiedziane jego tchnieniem. On to napisał, zachował przez wieki, jest Bogiem, który żyje na kartach Biblii, a jego moc objawia się w naszym życiu poprzez jego Słowo.