Czy idea Momentu Kairos / Kręgu Kairos jest biblijna?
Odpowiedź:
Krąg Kairos lub Moment Karios to narzędzie edukacyjne wykorzystywane przez niektóre chrześcijańskie i świeckie grupy do oceny doświadczenia i promowania osobistej poprawy i trwałej zmiany. W kontekście chrześcijańskim Krąg Kairos ma na celu pomoc w uczniostwie poprzez prowadzenie osoby lub małej grupy przez możliwości uczenia się lekcji życia.
Zaczynając od "momentu Kairos", w którym Bóg rzekomo przemówił w jakiś sposób, uczniowie koncentrują się na sześciu rzeczach: Obserwacja, Refleksja, Dyskusja, Planowanie, Odpowiedzialność i Działanie. Pierwsze trzy elementy cyklu (Obserwacja, Refleksja i Dyskusja) są oznaczone jako kroki w "nawróceniu". Ostatnie trzy elementy (Plan, Odpowiedzialność i Działanie) są uważane za kroki w "wierze". Krąg Kairos jest więc sposobem na przedstawienie narócenia i wiary w odpowiedzi na Boże środki naprawcze. Dwa podstawowe pytania, na które należy odpowiedzieć, brzmią: "Co Bóg próbuje mi powiedzieć?" i "Jak zamierzam odpowiedzieć?".
Słowo kairos oznacza po grecku "okazję" lub "odpowiedni czas". Biblia używa słowa kairos i jego odpowiedników w kilku miejscach w Nowym Testamencie (np. w Ewangelii Łukasza 19:44 i Dziejach Apostolskich 24:25). Propagatorzy tego narzędzia uczniostwa wskazują na pierwsze zapisane kazanie Jezusa w Ewangelii Marka 1:15 jako przykład "momentu Kairos": "Nadszedł czas. . . . Przybliżyło się królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w dobrą nowinę!" Kiedy lud Izraela został skonfrontowany z przesłaniem Jezusa zmieniającym życie, miał możliwość (kairos) i odpowiedzialność, aby odpowiednio zareagować. Podobnie, gdy Jezus wezwał Jakuba i Jana, by poszli za Nim, mieli wybór - czy zostawią wszystko i pójdą za Chrystusem, czy też pozostaną przy swoich sieciach rybackich?
Biblia nie mówi o "kręgu Kairos" ani o "momencie Kairos". Są to terminy stworzone przez człowieka. Jednak koncepcja szukania Bożej pomocy, uczenia się z doświadczenia i stosowania Słowa Bożego jest biblijna. Krąg Kairos wywodzi się z wiedzy o tym, jak ludzie się uczą i pewności, że Bóg chce, abyśmy wzrastali (Hbr 5:12).
Podążanie za krokami Kręgu Kairos może być korzystne, jeśli spowoduje większe skupienie się na Słowie Bożym. Biblia mówi nam, abyśmy rozważali Słowo Boże (Psalm 1) i wprowadzali je w życie (List Jakuba 1:22). Powinniśmy również wyciągać wnioski z wydarzeń w naszym życiu. Na przykład po wysłuchaniu kazania dobrze jest zastanowić się nad przesłaniem, przedyskutować je z kimś, pomyśleć o zastosowaniach, a następnie działać zgodnie z tym, czego się nauczyliśmy. To samo dotyczy wyjazdu na misję, spotkania z osobą w potrzebie, wypadku samochodowego czy znalezienia pracy.
Biblia promuje uczenie się i nakazuje nam "wzrastać w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa" (2 Piotra 3:18). Jeśli podążanie za kręgiem Kairos może pomóc nam osiągnąć ten cel, to jest to przydatne.