Odpowiedź:
Poradnictwo noutetyczne, częściej nazywane poradnictwem biblijnym, wzięło swoją nazwę od greckiego słowa noutheteo, przetłumaczonego jako "napominać" w Dziejach Apostolskich 20:31. Napominać oznacza "konfrontować jako przyjaciel" i było normalną metodą doradztwa przed pojawieniem się świeckiej psychologii na początku XX wieku. Według Mid-America Institute for Nouthetic Studies, "poradnictwo noutetyczne polega na pełnej miłości konfrontacji z ludźmi z głębokiej troski, aby pomóc im dokonać zmian, których wymaga Bóg" (https://nouthetic.org/about/what-is-nouthetic-counseling, dostęp 7/18/22). W ostatnich latach termin "nouthetic" jest coraz rzadziej używany na rzecz terminu "biblical".
Poradnictwo noutetyczne przyjmuje pogląd, że Biblia jest wystarczająca do doradzania, korygowania i napominania jednostek. List do Rzymian 15:14 można uznać za werset przewodni dla poradnictwa noutetycznego: "Ja sam zaś, bracia moi, mam pewność co do was, że i wy jesteście pełni dobroci, napełnieni umiejętnością wszelkiego rodzaju i możecie jedni drugich pouczać". Doradcy naukowi wskazują również na 1 Tesaloniczan 5:12, gdzie napominanie kościoła wydaje się być zadaniem pastorów lub starszych.
Na czele ruchu noutetycznego stał Jay Adams (1929-2020), prezbiteriański pastor i nauczyciel w Westminster Theological Seminary. Adams opublikował swoją książkę Competent to Counsel w 1970 roku. Wyjaśnił w niej swój termin "nouthetic" i uzasadnił, w jaki sposób świeckie systemy psychologiczne są sprzeczne z Pismem Świętym. Chrześcijańscy doradcy, powiedział Adams, powinni odrzucić niebiblijne teorie Zygmunta Freuda, Carla Rogersa, Johna Watsona i B.F. Skinnera. W 1973 roku Adams opublikował The Christian Counselor's Manual, a wkrótce potem pomógł założyć National Association of Nouthetic Counselors (NANC).
Trzy podstawowe idee poradnictwa noutetycznego lub biblijnego to konfrontacja, troska i zmiana:
- Konfrontacja. Podejście noutetyczne do doradztwa wykorzystuje Biblię, a nie ludzkie idee, by rozmawiać z ludźmi o ich problemach. Doradca trzyma Biblię jak lustro, aby pokazać radzącemu się kwestie grzechu, których może on nawet nie być świadomy (zob. Jk 1:22-25).
- Troska. Poradnictwo noutetyczne wychodzi z miejsca autentycznej troski i dąży do dobra radzącego się. Doradca dąży do emocjonalnej więzi z radzącym się, a nie do oderwanej, klinicznej relacji.
- Zmiana. Celem poradnictwa noutetycznego jest doprowadzenie do zmiany. Czerpiąc mądrość ze Słowa Bożego, doradca pragnie, aby osoba radząca się doświadczyła mocy i błogosławieństwa Ducha Świętego oraz "kroczyła drogami dobra i trzymała się ścieżek prawych" (Przysłów 2:20).
Poradnictwo noutetyczne lub biblijne jest próbą powrotu do ściśle biblijnej metody rozwiązywania problemów. Jako takie jest oparte na Biblii, skoncentrowane na Chrystusie i zorientowane na lokalny kościół. Poradnictwo noutetyczne opiera się na założeniu, że Biblia jest Słowem Bożym (2 Tymoteusza 3:16-17) i jest całkowicie wystarczająca do zaspokojenia umysłowych, duchowych i emocjonalnych potrzeb ludzkości (2 Piotra 1:3-4). Poradnictwo biblijne lub noutetyczne polega na tym, że Duch Święty zmienia wierzącego, wykorzystując Słowo Boże do nauczania, upominania, korygowania i szkolenia w sprawiedliwości (2 Tymoteusza 3:16).
Wielu doradców noutetycznych przeszło szkolenie w Christian Counseling and Educational Foundation (CCEF) Jaya Adamsa. Certyfikację można uzyskać za pośrednictwem Association of Certified Biblical Counselors (ACBC), dawniej nazywanego National Association of Nouthetic Counselors (NANC).