www.gotquestions.org/Polski



Czy paraliż senny jest wynikiem duchowego ataku?

Odpowiedź:
Paraliż senny może być bardzo przerażającą rzeczą. W jego trakcie wiesz, że śpisz, próbujesz się obudzić, ale nie możesz. Często towarzyszy mu irracjonalne uczucie całkowitego przerażenia, a czasami obrazy postaci w czarnych płaszczach. Wiele kultur opracowało nadprzyrodzone wyjaśnienia paraliżu sennego. W Chinach nazywa się to mèng yǎn, "duch naciskający na ciało". W niektórych krajach muzułmańskich jest on kojarzony ze złym djinn. W Afryce nazywa się to "wiedźmą jeżdżącą na plecach".

Istnieje jednak całkowicie fizjologiczne wyjaśnienie zjawiska znanego jako paraliż senny. Kiedy zasypiamy, nasze umysły mogą wejść w stan hipnagogiczny. Dzieje się tak, gdy wciąż świadomy umysł śpiącego staje w obliczu obrazów sennych. Gdy niektórzy ludzie się budzą, doświadczają stanu hipnopompicznego, który jest śniącym umysłem w obliczu bodźców ze świata rzeczywistego. W obu przypadkach sny mogą wydawać się bardzo realne, przybierając żywe, halucynacyjne odczucia. Często obrazy te przedstawiają czarne smugi, które zdezorientowany umysł interpretuje jako postacie ludzkie, czasami nazywane "ludźmi cienia". Halucynacje mogą również przybierać formę dźwięków, takich jak głośny huk lub płacz dziecka. Epizody te często zaczynają się od uczucia spadania, po którym następuje "szarpnięcie hipniczne", w którym mięśnie ciała gwałtownie się kurczą.

Jednym z bardziej przerażających doświadczeń związanych z paraliżem sennym jest włączenie świadomego śnienia i fałszywego przebudzenia. Osoba śpiąca zdaje sobie sprawę, że śpi i próbuje się obudzić. Otwiera oczy z ulgą, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że nadal śpi. Może to trwać przez jakiś czas, czasami skutkując faktyczną świadomością jego rzeczywistego otoczenia - ucisku kołdry, światła w pokoju poza powiekami - ale nadal niemożnością pełnego przebudzenia. Świadomość ta może ponownie zniknąć, przywracając śpiącego do halucynacji.

Paraliż mięśni podczas snu jest czymś koniecznym. Ludzie, którzy regularnie odgrywają swoje sny, są podatni na przypadkowe obrażenia - nawet wyskakując z okien. Świadomość, że śpisz i jesteś sparaliżowany, może być jednak przerażająca. Każesz sobie otworzyć oczy, tylko po to, by dać się złapać na kolejnym fałszywym przebudzeniu. Jedna z teorii głosi, że paraliż senny wpływa bardziej na większe części ciała. Możesz spróbować się obudzić, poruszając palcami u rąk lub nóg. Można również modlić się w tym czasie. Często daje to komfort, który pozwala ponownie zapaść w nieświadomość. Paraliżu sennego można uniknąć, odpowiednio wypoczywając oraz unikając narkotyków i alkoholu.

Prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków paraliż senny jest tylko zaburzeniem w cyklu REM danej osoby, a nie duchowym atakiem. Jednocześnie nie można zaprzeczyć, że demony mogą nas atakować. Wydaje się więc prawdopodobne, że demony mogą i atakują nas podczas snu. W Ewangeliach kilka przypadków ataku demonicznego wiązało się z wyraźnymi objawami fizycznymi. Jest więc możliwe, że demoniczny atak może skutkować objawami przypominającymi paraliż senny. Niezależnie od tego, mamy Boga, który czuwa nad nami, czy jesteśmy obudzeni, czy śpimy (1 Jana 4:4).

"W pokoju będę leżał i spał, bo tylko Ty, Panie, sprawisz, że będę mieszkał bezpiecznie" (Psalm 4:8).