Odpowiedź:
Pluralizm religijny ogólnie odnosi się do wyznawania dwóch lub więcej poglądów religijnych uznawanych na równi za wartościowe i akceptowalne. Pluralizm religijny to coś więcej niż zwykła tolerancja. Pluralizm religijny uznaje wiele dróg dotarcia do Boga lub bogów i zwykle jest przeciwstawiany „ekskluzywizmowi” czyli idei, że istnieje tylko jedna prawdziwa religia lub sposób poznania Boga.
I chociaż pluralizm religijny istnieje przynajmniej od siedemnastego wieku, koncepcja stała się bardziej popularna od drugiej połowy dziewiętnastego wieku w Zachodniej Europie i Ameryce Północnej. Dokładnie, koncepcja ekumenizmu religijnego (współpracy różnych religii jako jedności) i ostatnio spopularyzowanego ruchu międzywyznaniowego doprowadził do wzrostu akceptacji pluralizmu religijnego w kulturze powszechnej.
Pluralizm to coś więcej niż wyznawanie wspólnych wartości czy zgodność w pewnych kwestiach społecznych. Zarówno buddyści jak i chrześcijanie zgadzają się, że pomaganie biednym jest ważne, ale zgodność w tak ograniczonym zakresie nie jest pluralizmem. Pluralizm wiąże się z uwiarygodnieniem konkurujących twierdzeń o prawdzie i akceptacją różnorodnych przekonań dotyczących Boga i zbawienia.
Dodatkowo, dwie lub więcej religii może podzielać niektóre doktrynalne przekonania, jednak pozostają zasadniczo odmienne w swoich fundamentach jako systemach wiary. Na przykład muzułmanie czy chrześcijanie zgadzają się, że istnieje tylko jeden Bóg- a mimo to obie religie definiują Boga w różny sposób i wyznają wiele innych przekonań nie do pogodzenia.
Czego naucza Biblia na temat pluralizmu religijnego? Po pierwsze, Biblia uznaje tylko jedynego Boga (5 Ks. Mojżeszowa 6.5). Zatem, pluralizm religijny jest niekompatybilny z biblijnym nauczaniem skoro pluralizm akceptuje wiele poglądów na temat Boga czy nawet kilku bogów.
Po drugie, Biblia naucza o wyłączności w tym sensie, że istnieje tylko jedna droga do poznania Boga- przez Jezusa Chrystusa. Ew. Jana 14.6 wskazuje, że Jezus jest drogę, prawdą i życiem i nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przez niego. Apostołowie nauczali w podobny sposób w Dz. Apostolskich 4.12: "... albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni."
Po trzecie, Biblia często potępia inne religie jako podążające za bogami, którzy tak naprawdę nie są bogami. Na przykład, Ks. Jozuego 23.16 mówi, "Jeżeli naruszycie przymierze z Panem, Bogiem waszym, jakie zawarł z wami, i pójdziecie służyć innym bogom, i będziecie im oddawali pokłony, rozpali się wtedy gniew Pana na was..."
Wolność religijna gwarantuje, że wiele religii może pokojowo oddawać cześć Bogu i chrześcijanie doceniają taką wolność, gdyż przyzwala na otwarte uwielbianie Boga. W przeciwieństwie do tego, pluralizm religijny naucza, że wiele religii jest prawdziwych i na równi ważnych, czemu Biblia wyraźnie zaprzecza. Zachęcamy do wolności religijnej, ale równocześnie wskazujemy na biblijne nauczanie "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (1 Tymoteusza 2.5).