Odpowiedź:
Nasz Bóg jest Bogiem porządku, który wszystko czyni dobrze. "Bóg nie jest Bogiem nieporządku, lecz pokoju" (1 Koryntian 14:33). U Boga nieporządek i chaos ustępują miejsca porządkowi i pokojowi.
W pierwszej księdze Biblii, Księdze Rodzaju, widzimy zarówno porządek, jak i chaos. Na początku Bóg zaczął od świata, który "był bezkształtny i pusty"; to znaczy, że ziemia była w stanie chaosu. Ale potem Bóg zaprowadził porządek w serii znaczących podziałów: Oddzielił ciemność od światła (Rdz 1:4), oddzielił wody pod firmamentem od wód nad firmamentem (Rdz 1:7) i oddzielił morze od suchego lądu (Rdz 1:9). Stworzył wszystkie rośliny i zwierzęta, aby rozmnażały się "według rodzajów swoich" (Rdz 1:11-12, 20-25). Stworzył ludzkość z uporządkowanym podziałem na mężczyzn i kobiety (Rdz 1:27). Bóg umieścił pierwszego człowieka w pięknym ogrodzie, "aby go uprawiał i doglądał" (Rdz 2:15); innymi słowy, Bóg chciał, aby Adam utrzymywał porządek w stworzeniu.
Ponieważ Bóg jest Bogiem porządku, z nasion jabłoni wyrastają jabłonie, samiec koala i samica koala rodzą małe koale, księżyc przechodzi przez przewidywalne fazy, a planety nie wylatują ze swoich orbit. Ponieważ Bóg jest Bogiem porządku, a nie chaosu, wiemy, że a2 + b2 zawsze będzie równe c2 w trójkącie prostokątnym i że bez względu na to, gdzie jesteśmy we wszechświecie, F = G × Mm/r2. Prawa fizyczne pozostają takie same, dzień po dniu, rok po roku, stulecie po stuleciu.
Niestety, Adam i Ewa zgrzeszyli w ogrodzie Eden. W rezultacie porządek nieodłącznie związany z Bożym stworzeniem został zniszczony i wprowadzony został chaos: mieliśmy zamieszanie zamiast pewności, oszustwo zamiast prawdy, ukrywanie się zamiast otwartości, chwasty zamiast plonów i znój zamiast łatwości. Straciliśmy ogród. Nasza relacja z Bogiem stała się chaotyczna, podobnie jak sama natura tego, kim jesteśmy.
Jezus usuwa chaos grzechu i przywraca duchowy porządek ludziom, którzy przyjmują Go jako Pana i Zbawiciela: "Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć; Ja przyszedłem po to, aby mieli życie i mieli je w pełni" (J 10:10). Tak więc złodziej kradnie, zabija i niszczy - przynosi chaos - a Jezus daje życie w pełni - przynosi porządek, pokój i odbudowę.
Naśladowcy Chrystusa pragną porządku, a nie chaosu. Łukasz, który napisał więcej Nowego Testamentu niż jakikolwiek inny pisarz, był wnikliwy, aby "dokładnie kolejno ci to opisać" z życia Chrystusa (Łukasza 1: 3). Opowiadając o nawróceniu rodziny Korneliusza, Piotr "zaczął im wykładać po kolei" (Dz 11:4). Wierzący mają "dokładać wszelkich starań, aby czynić to, co prowadzi do pokoju i wzajemnego zbudowania" (Rzymian 14:19). Wiedząc, że "Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju. Jak we wszystkich zborach świętych", upewniamy się, że nasze nabożeństwa nie są chaotyczne ani nieuporządkowane (1 Koryntian 14:33).
Objawienie 21 podaje pewne szczegóły dotyczące końca wieku i przywrócenia porządku Bożemu stworzeniu, po tym jak grzech wprowadził nieporządek i chaos. Kulminacją tej odnowy jest stworzenie przez Boga nowego nieba i nowej ziemi. Nie ma już żadnego chaosu. "Otrze z ich oczu wszelką łzę. Nie będzie już śmierci ani żałoby, ani krzyku, ani bólu, bo stary porządek rzeczy przeminął" (Objawienie 21:4). Zamieszanie zniknie: "Teraz widzimy tylko odbicie jak w zwierciadle; wtedy ujrzymy twarzą w twarz. Teraz poznaję częściowo, wtedy zaś poznam w pełni, tak jak zostałem w pełni poznany" (1 Koryntian 13:12).
Porządek zwycięży nad chaosem, a ci, którzy dążyli i promowali chaos grzechu, nie będą już mogli szerzyć nieładu: "Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga." (Objawienie 21:8).
Powinniśmy wzorować się na Bożym porządku i zaprzeczać chaosowi. "Odwróćcie się od zła i czyńcie dobro; szukajcie pokoju i dążcie do niego" (Psalm 34:14). "Pokój Chrystusowy niech panuje w sercach waszych, bo jako członki jednego ciała powołani zostaliście do pokoju" (Kol 3:15). Spoglądamy na Księcia Pokoju, który daje nam swój nieziemski pokój (Ew. Jana 14:27) i strzeżemy naszych umysłów od odwrócenia się "od szczerego oddania się Chrystusowi" (2 List do Koryntian 11:3).