www.gotquestions.org/Polski



Jakie jest znaczenie przypowieści o dwóch synach?

Odpowiedź:
Przypowieść o dwóch synach znajduje się w Ewangelii Mateusza 21:28-32. Podstawowa historia opowiada o człowieku, który miał dwóch synów i kazał im pracować w winnicy. Pierwszy syn odmówił, ale później był posłuszny i poszedł. Drugi syn początkowo wyraził posłuszeństwo, ale w rzeczywistości był nieposłuszny i odmówił pracy w winnicy. Syn, który ostatecznie spełnił wolę ojca, był pierwszym synem, ponieważ ostatecznie był posłuszny. Następnie Jezus porównuje pierwszego syna do poborców podatkowych i prostytutek - wyrzutków żydowskiego społeczeństwa - ponieważ uwierzyli Janowi Chrzcicielowi i przyjęli "drogę sprawiedliwości" (w. 32), pomimo ich początkowego nieposłuszeństwa Prawu.

Kluczowym punktem interpretacyjnym w zrozumieniu przypowieści o dwóch synach jest określenie, do kogo Jezus mówi. W tym celu musimy spojrzeć na ogólny kontekst tego fragmentu. Rozdział 21 Ewangelii Mateusza rozpoczyna się triumfalnym wjazdem Jezusa do Jerozolimy. Celem ewangelii Mateusza jest ukazanie Jezusa jako długo oczekiwanego Mesjasza. Tłum reaguje, wykrzykując Hosanna i wychwalając Króla. Pierwszą czynnością Króla po wejściu do Jerozolimy jest oczyszczenie świątyni (21:12-17). Następnie Jezus przeklina drzewo figowe (21:18-22). Opis ten może wydawać się odosobnioną historią, ale Jezus miał na myśli silną symbolikę. Drzewo figowe często symbolizuje Izrael (por. Ozeasza 9:10; Joela 1:7). Fakt, że drzewo figowe miało liście, ale nie miało owoców, symbolizuje religijną aktywność Izraela, tj. wszystkie pozory duchowości, ale bez treści. Izrael mógł mieć liście aktywności, ale nie owoce pokuty i posłuszeństwa Bogu, dlatego Jezus mówi im, że prostytutki i poborcy podatkowi wejdą do królestwa przed nimi (w. 31).

W Ewangelii Mateusza 21:23-27 władze religijne - arcykapłani i starsi - kwestionują autorytet Jezusa. Kim jest ten Jezus, który przybywa do Jerozolimy, przyjmując pochwały mas i wypędzając handlarzy pieniędzmi ze świątyni? Scena jest przygotowana na starcie. To właśnie w tym kontekście Jezus opowiada trzy przypowieści: o dwóch synach, dzierżawcach i uczcie weselnej. Każda z tych przypowieści jest skierowana do żydowskich przywódców religijnych, każda ilustruje ich odrzucenie Jezusa i każda ogłasza sąd nad Izraelem za odrzucenie Mesjasza. W przypowieści o dwóch synach przywódcy Izraela są drugim synem, który domagał się posłuszeństwa, ale nie wypełniał woli ojca.