Czym jest robak, który nie umrze w Ewangelii Marka 9:48?
Odpowiedź:
Starożytne wysypisko śmieci w Jerozolimie - miejsce zwane Gehenną - ilustrowało niekończące się męki piekielne. Wysypisko to znajdowało się po południowej stronie Jerozolimy. W czasach Starego Testamentu składano tam dzieci w ofierze bożkom (2 Krl 23:10); w czasach Jezusa było to miejsce płonące ciągłym ogniem, który pochłaniał wyrzucane tam odpady. Spalano tam wszystko, od śmieci domowych, przez zwłoki zwierząt, po skazanych przestępców (Jeremiasza 7:31-33). Nie trzeba dodawać, że Żydzi uważali Gehennę za przeklęte miejsce nieczystości i obrzydliwości.
Słowo przetłumaczone jako "piekło" w Ewangelii Marka 9:43 to greckie słowo Gehenna, które pochodzi od hebrajskiej nazwy miejsca zwanego "Doliną Hinnoma". Jezus używa tego miejsca, aby namalować żywy obraz tego, czym jest piekło. Żydzi często kojarzyli dolinę Hinnom z duchową śmiercią.
W Ewangelii Marka 9:48, gdy Jezus mówi: "Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie", cytuje z Księgi Izajasza 66:24: " Gdy wyjdą, będą oglądać trupy ludzi, którzy odstąpili ode mnie; bo robak ich nie zginie, a ogień ich nie zgaśnie i będą obrzydliwością dla wszelkiego ciała". W obu tekstach słowo przetłumaczone jako "robak" dosłownie oznacza "żarcie" lub "robaka". Robak kojarzyłby się z wysypiskiem śmieci, takim jak Gehenna, gdzie wyrzucane są martwe ciała; jednak robak, o którym mówi Chrystus, "nie umrze".
Tekst ten jest jednym z najbardziej przerażających opisów tego, czym jest piekło. Myśl o wiecznych mękach, porównywanych do robaków pożerających gnijące zwłoki, jest bez wątpienia upiorna. Piekło jest tak straszne, że Chrystus powiedział, mówiąc w przenośni, że lepiej jest odciąć rękę, która powoduje grzech, niż skończyć w piekle (Mt 5:30).
Marka 9:48 nie oznacza, że w piekle są dosłowne robaki lub że są robaki, które żyją wiecznie; Jezus naucza raczej o niekończącym się cierpieniu w piekle - "robak" nigdy nie przestaje powodować udręki. Zauważmy, że robak ma charakter osobisty. Zarówno w Księdze Izajasza 66:24, jak i w Ewangelii Marka 9:48 użyto słowa "ich", aby zidentyfikować właściciela robaka. Źródła udręki są przywiązane każdy do swojego gospodarza.
Niektórzy badacze Biblii uważają, że "robak" odnosi się do sumienia człowieka. Ci, którzy są w piekle, będąc całkowicie odcięci od Boga, żyją z dokuczliwym, winnym sumieniem, które jak uporczywy robak gryzie swoją ofiarę wyrzutami sumienia, których nigdy nie można złagodzić. Bez względu na to, do czego odnosi się słowo robak, najważniejszą rzeczą, jaką można wyciągnąć z tych słów Chrystusa, jest to, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uciec przed okropnościami piekła, a do tego celu prowadzi tylko jedna rzecz - przyjęcie Jezusa jako Pana naszego życia (J 3:16).