Pytanie: Co Biblia ma na myśli, kiedy mówi abyśmy w gniewie nie grzeszyli (Efezjan 4:26)?
Odpowiedź:
Efezjan 4.26 mówi, "Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym." W zrozumieniu tego nakazu, dobrze jest rozróżnić emocje od czynów. Wszyscy doświadczamy różnych emocji. W różnych chwilach, odczuwamy smutek, żal, frustrację, podniecenie, szczęście i złość. Takie uczucia przychodzą naturalnie i same w sobie nie są grzechem. To sposób w jaki postępujemy na podstawie tych emocji może być grzeszny. Emocja jest wewnętrzna i nie skierowana przeciwko ludziom. Postępowanie jest zewnętrznym aktem i może być skierowane pozytywnie lub negatywnie wobec innych.
Tutaj jest kontekst tego wersetu: "Przeto, odrzuciwszy kłamstwo, mówcie prawdę, każdy z bliźnim swoim, bo jesteśmy członkami jedni drugich. Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym, nie dawajcie diabłu przystępu. Kto kradnie, niech kraść przestanie, a niech raczej żmudną pracą własnych rąk zdobywa dobra, aby miał z czego udzielać potrzebującemu. Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają. A nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym jesteście zapieczętowani na dzień odkupienia. Wszelka gorycz i zapalczywość, i gniew, i krzyk, i złorzeczenie niech będą usunięte spośród was wraz z wszelką złością. Bądźcie jedni dla drugich uprzejmi, serdeczni, odpuszczając sobie wzajemnie, jak i wam Bóg odpuścił w Chrystusie" (Efezjan 4.25-32).
Fragment ten jest zgodny z nauką Pawła odnośnie nowej natury, którą przyjmujemy dzięki Duchowi Świętemu przez wiarę w Jezusa Chrystusa (Efezjan 4.17-24). Jeśli będziemy źli z jakiegoś powodu- doświadczamy mimowolną emocję czy przypływ gniewu- jednak nie możemy pozwolić, aby to prowadziło do grzesznych czynów. I nie trwamy w złości. Nie rozwodzimy się nad tym. Szybko się z tym rozprawiamy, w konstruktywny i w sposób oddający Bogu cześć, zatem gniew nie staje się silniejszy i nie wywołuje zgorzknienia w naszych życiu. Biblijne napomnienie to uporać się z gniewem tego samego dnia, co go wywołało. Zanim pójdziemy spać tej nocy, powinniśmy podjąć pozytywne kroki, aby znaleźć rozwiązanie problemu i złagodzić gniew.
Jeśli nie rozprawiamy się konstruktywnie ze złością i angażujemy się w grzeszne wyrażanie gniewu, dajemy szatanowi przystęp do nas (Efezjan 4.27). Ten sam fragment dalej mówi, że powinniśmy starać się o to, aby pozbyć się wszelkiej złości i towarzyszącym im grzechom: "Wszelka gorycz i zapalczywość, i gniew, i krzyk, i złorzeczenie niech będą usunięte spośród was wraz z wszelką złością" (werset 31).
Zamiast pozwolić, aby gniew zmienił się w grzeszne postępowanie, powinniśmy być "uprzejmi, serdeczni, odpuszczając sobie wzajemnie, jak i wam Bóg odpuścił w Chrystusie" (Efezjan 4.32). To wszystko jest częścią "nowego człowieka, który jest stworzony według Boga w sprawiedliwości i świętości prawdy" (werset 24). Jedną z mocy jakiej Duch Święty udziela wierzącym po ich duchowej przemianie przez wiarę w Jezusa Chrystusa jest opanowanie (zobacz Galacjan 5.22-23). Musimy prosić Boga, aby napełnił nas swoim Duchem Świętym, gdy wpadamy w gniew; opanowanie będzie skutkiem nadprzyrodzonym.
Wszyscy czasami pozwalamy, by nasz gniew wydobył z nas to, co najlepsze. Kiedy jesteśmy skrzywdzeni lub czujemy niesprawiedliwość, naturalnie chcemy jak najszybciej zemścić się lub „rozwiązać problem.” Ale gdy nasza odpowiedź obejmuje "gorycz i zapalczywość, i gniew, i krzyk, i złorzeczenie" (Efezjan 4.31), przekroczyliśmy linię. Zgrzeszyliśmy w naszym gniewie i daliśmy szatanowi przystęp. Czasami, na długo po tym jak powinniśmy pójść już dalej, żywimy pragnienie ponownego rozpamiętywania rany i trzymania się gniewu. To tylko prowadzi do zgorzknienia. Musimy przylgnąć do Ducha Świętego i polegać na Jego mocy w przezwyciężeniu takiego grzechu.
Salomon w swojej mądrości miał kilka praktycznych rzeczy do powiedzenia na temat tego jak postępować z gniewem:
"Człowiek nierychły do gniewu jest bardzo roztropny, lecz porywczy pomnaża swoją głupotę" (Ks. Przyp. Salomona 14.29).
"Łagodna odpowiedź uśmierza gniew, lecz przykre słowo wywołuje złość" (Ks. Przyp. Salomona 15.1).