www.gotquestions.org/Polski



Jakie jest znaczenie wyrażenia wskrzesić Kaina?

Odpowiedź:
Wyrażenie "wskrzesić Kaina" jest amerykańskim idiomem, który po raz pierwszy pojawił się od początku do połowy XIX wieku, ale jego pochodzenie sięga Biblii. Podnieść Kaina oznacza spowodować wiele kłopotów, wywołać wielkie zamieszanie lub zachowywać się w niekontrolowany, destrukcyjny sposób. Słowo Kain jest pisane wielką literą, ponieważ odnosi się do biblijnej postaci Kaina ze Starego Testamentu, pierworodnego syna Adama i Ewy, który zabił swojego brata Abla.

Historia Kaina ma miejsce w Księdze Rodzaju 4 i zaczyna się od tego, że dwaj bracia przynoszą Bogu ofiarę. Jednak coś było nie tak z ofiarą przyniesioną przez Kaina; w rzeczywistości coś było nie tak z samym Kainem: "... A Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę. Ale na Kaina i na jego ofiarę nie wejrzał; wtedy Kain rozgniewał się bardzo i zasępiło się jego oblicze." (Rdz 4:4-5). Kain rozgniewał się, ponieważ Bóg odrzucił jego ofiarę. Bóg ostrzegł go, że musi kontrolować swój gniew, ponieważ "u drzwi czyha grzech. Kusi cię, lecz ty masz nad nim panować." (werset 7). Kain nie posłuchał Bożego słowa i w przypływie zazdrości zamordował swojego brata Abla.

Za swoją zbrodnię Kain został ukarany przez Boga. Ziemia nie miała już przynosić mu owoców, a on sam miał być "tułaczem i wędrowcem na ziemi." (Rdz 4:12). Bóg naznaczył Kaina w jakiś sposób, aby był chroniony przed tymi, którzy chcieli pomścić śmierć Abla: "Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka." (werset 15). Kain przeżył resztę swojego życia pod Bożym przekleństwem.

W wyrażeniu wskrzeszać Kaina czasownik wskrzeszać oznacza "wyczarować lub przywołać coś w rodzaju ducha, demona lub zjawy". Użycie tego czasownika w tym znaczeniu istnieje od średniowiecza. Zatem wskrzeszenie Kaina oznacza dosłownie "przywołanie morderczego ducha Kaina". Chodzi o to, że zmartwychwstały duch Kaina byłby niszczycielską siłą, zdolną do sprawiania poważnych kłopotów, dzikiego, gwałtownego działania lub powodowania znacznych zakłóceń. Na przykład możemy powiedzieć: "Uczniowie wywołują Kaina, gdy nauczyciela nie ma". Nie mamy tu na myśli, że uczniowie dosłownie przywołują złego ducha Kaina z martwych, a jedynie, że całkowicie wymknęli się spod kontroli. Wskrzeszanie Kaina opisuje również działalność przestępczą lub złośliwe czyny. Na przykład, możemy powiedzieć: "Rywalizujące gangi uliczne wskrzeszają dziś Kaina". Nie chodzi o to, że gangi uliczne praktykują nekromancję, ale że angażują się w działalność przestępczą. Wskrzeszenie Kaina oznacza działanie "w duchu" Kaina.

Wyrażenie wskrzeszenie Kaina jest podobne w znaczeniu do wyrażeń wskrzeszenie piekła i wskrzeszenie diabła. W rzeczywistości niektórzy używają określenia "wskrzescić Kaina" jako eufemizmu, aby uniknąć bardziej bluźnierczego określenia "wskrzesić piekło". Nawiasem mówiąc, pierwszy opublikowany przykład tego idiomu pojawił się w dowcipie opartym na kalamburach w Daily Pennant, gazecie z St. Louis, 2 maja 1840 roku: "Dlaczego mamy wszelkie powody, by wierzyć, że Adam i Ewa byli awanturnikami? Ponieważ oboje wychowali Kaina". Nowsza wersja tego żartu brzmi mniej więcej tak: "Adam i Ewa byli pierwszymi awanturnikami na świecie. Oboje wychowali Kaina".

Biblia nie używa idiomu wychowywania Kaina, ale opisuje ten rodzaj zachowania: "zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne" (Galacjan 5:21). Ci, którzy wskrzeszają Kaina, działają według ciała, a nie Ducha Świętego, i muszą pokutować za swoje uczynki: "o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą" (werset 21).