Co Jezus ma na myśli, gdy w Ewangeliach mówi: "Zaprawdę, zaprawdę" lub "Zapewniam was"?
Odpowiedź:
W różnych momentach w Ewangeliach Jezus wprowadza stwierdzenie, używając zwrotów takich jak "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam" lub "Zapewniam was". W Ewangelii Jana Jezus często używa wyrażenia "Zaprawdę, zaprawdę" lub "Zapewniam was". Wszystkie te wyrażenia używają greckiego słowa amēn, zaczerpniętego bezpośrednio z hebrajskiego słowa āˈmēn. Słowo to ma różne implikacje w zależności od tego, jak i gdzie jest używane. Zastosowanie tego terminu przez Jezusa wyraźnie różni się od wcześniejszych zastosowań.
We współczesnym użyciu słowo amen jest zwykle używane na końcu modlitwy. Może być również wypowiadane w celu okazania zgody z jakimś stwierdzeniem lub ideą. Różni się to nieco od pierwotnego użycia tego terminu w Starym Testamencie, ale jest z nim ściśle powiązane. Hebrajskie słowo āˈmēn dosłownie oznacza "niech tak będzie". Termin ten wyraża pełną i całkowitą zgodę. We fragmentach takich jak 1 Kronik 16:36 lub Powtórzonego Prawa 27:15-26 termin ten jest używany w ten sposób. Umieszczenie słowa amen na końcu wypowiedzi jest sposobem akceptacji, zgody lub poparcia tego, co nastąpiło wcześniej.
Jezus jednak lubił mówić "Amen" przed złożeniem oświadczenia lub przekazaniem wiadomości. Użyte w ten sposób słowo amen ma nieco inne znaczenie. Rozpoczęcie od amen nie tylko sugeruje, że to, co następuje, jest prawdą, ale także, że osoba składająca oświadczenie ma wiedzę z pierwszej ręki i autorytet w tej sprawie. Powiedzenie "Zaprawdę, zaprawdę" przed złożeniem oświadczenia jest silnym roszczeniem do prawdy, prezentowanym z niemal zuchwałej postawy. Mówiąc o sprawach światowych lub świeckich, powiedzenie "Zaprawdę, zaprawdę" sugerowałoby, że to, co następuje, jest oryginalnym pomysłem tej osoby.
Tak więc, kiedy Jezus zaczyna od słów zaprawdę, zaprawdę w wersetach takich jak Mateusza 18:3, Marka 3:28, Łukasza 23:43 i Jana 8:51, nie mówi jedynie: "Uwierz mi, to prawda". W rzeczywistości mówi: "Wiem, że to prawda z pierwszej ręki". Ponieważ wiele z tych komentarzy dotyczy kwestii niebiańskich, duchowych lub boskich, użycie przez Jezusa zaprawdę, zaprawdę jest częścią Jego konsekwentnego twierdzenia o boskości. Jezus jest nie tylko świadomy tych prawd: On jest Tym, który je zapoczątkował!
Uczniowie i inni słuchający słów Jezusa zrozumieliby Jego użycie tych zwrotów dokładnie w ten sposób. Kiedy więc czytamy słowa Jezusa i widzimy stwierdzenia zaczynające się od "zaprawdę, zaprawdę powiadam wam", "zapewniam was" lub innej odmiany, powinniśmy przypomnieć sobie ich głębsze znaczenie. Twierdzenia te są nie tylko opinią Jezusa na temat prawdy. Są to idee, o których ma On intymną, osobistą wiedzę z pierwszej ręki.