www.gotquestions.org/Polski



Jakie znaczenie ma złożona chusta w grobie Chrystusa po zmartwychwstaniu?

Odpowiedź:
Szczegóły dotyczące złożonej serwetki znajdują się w opisie zmartwychwstania Jezusa w Ewangelii Jana 20:7: "oraz chustę, która była na głowie jego, nie leżącą z prześcieradłami, ale zwiniętą osobno na jednym miejscu." (Biblia Warszawska). Greckie słowo to odnoszące się do chusty, to saudarion, które pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego "pot". Może odnosić się do ręcznika do wycierania potu z twarzy. W języku greckim słowo to oznacza ręcznik lub ściereczkę, ale nie konkretnie chustę.

Innym kluczowym słowem jest złożona. Czy płótno pogrzebowe lub serwetka zostały złożone w grobie? Niektóre tłumaczenia używają słowa złożona, inne tłumaczą to słowo jako "zwinięta" . Greckie słowo to entulisso, które pochodzi od słów, które mogą oznaczać "skręcać" lub "oplatać". Najważniejsze jest to, że nie ma zgody co do tego, że była to serwetka stołowa i nie ma zgody co do tego, że była starannie złożona w jakikolwiek znaczący sposób. Podstawowym znaczeniem Jana 20:7 jest to, że płótno, które zostało umieszczone na głowie lub twarzy Jezusa podczas pogrzebu, było oddzielone od reszty Jego ubrania grobowego. Znaczenie tego, jeśli w ogóle istnieje, jest nieznane.

Krążą pogłoski, że składanie serwetki przy stole jest żydowskim zwyczajem, który oznacza, że osoba składająca serwetkę zamierza wrócić. Sprawdzono wiele źródeł biblijnych, ale nie ma w nich nic na temat rzekomego żydowskiego zwyczaju składania chust czy serwetek. Jedyne odniesienia do tej historii wydają się pochodzić z postów internetowych i e-maili, które wydają się pochodzić z 2007 roku.

Wielu komentatorów i autorów biblijnych używało tej kreatywnej ilustracji, aby odnieść ją do zmartwychwstania i powrotu Jezusa Chrystusa. Prawda jest taka, że serwetki stołowe, jakich używamy dzisiaj, nie były używane w czasach Jezusa. Żydzi myli ręce po posiłku jako część rytuału jedzenia. Mycie rąk przed posiłkiem było obowiązkowe zgodnie z nakazem rabinicznym, ale czy po umyciu rąk ludzie osuszali je jakimś materiałem? Najwyraźniej nie ma wczesnego źródła rabinicznego, które omawiałoby sposób suszenia rąk po ich umyciu. Składanie serwetki na znak, że gość nie skończył, może być dobrym europejskim zwyczajem, ale wydaje się, że zwyczaj ten był nieznany w ziemi Izraela w czasach Jezusa.