Pytanie: Jakie jest znaczenie tego, że pewne osoby zostały wskrzeszone z martwych po śmierci Jezusa (Ew. Mateusza 27.52-53)?
Odpowiedź:
Ew. Mateusza 27.50- 53 relacjonuje, "Ale Jezus znowu zawołał donośnym głosem i oddał ducha. I oto zasłona świątyni rozdarła się na dwoje, od góry do dołu, i ziemia się zatrzęsła, i skały popękały, i groby się otworzyły, i wiele ciał świętych, którzy zasnęli, zostało wzbudzonych; i wyszli z grobów po jego zmartwychwstaniu, i weszli do świętego miasta, i ukazali się wielu."
To wydarzenie pojawia się jako świadectwo nieśmiertelnej mocy przypisanej jedynie Jezusowi Chrystusowi (1 Tymoteusza 6.14-16). Tylko Bóg ma moc nad życiem i śmiercią (1 KS. Samuela 2.6; 5 Ks. Mojżeszowa 32.29). Zatem, zmartwychwstanie jest kamieniem węgielnym chrześcijaństwa. Wszystkie inne religie i ich szanujący się przywódcy nie służą zmartwychwstałemu Panu. Poprzez przezwyciężenie śmierci, Jezus Chrystus od razu otrzymał pierwszeństwo, ponieważ powrócił do życia, podczas gdy inni nie. Zmartwychwstanie daje pewność, że nasze grzechy są przebaczone (1 Koryntian 15.17). Paweł jasno mówi w tym fragmencie, brak zmartwychwstania równa się brakiem przebaczenia naszych grzechów. I ostatecznie, zmartwychwstanie dało nam powód do żywienia dzisiaj nadziei (1 Koryntian 15.20-28). Gdyby Chrystus nie został wzbudzony ze śmierci, to chrześcijanie nie byliby w lepszej sytuacji duchowej, aniżeli niechrześcijanie. Ale fakt jest taki, że Bóg rzeczywiście "wzbudził Jezusa, Pana naszego, z martwych, który został wydany za grzechy nasze i wzbudzony z martwych dla usprawiedliwienia naszego" (Rzymian 4.24-25).
Wskrzeszenie świętych wpisuje się w ogólne środki i strategie retoryczne, którymi posługuje się Mateusz w swojej Ewangelii. Przestudiowanie 37 rozdziału z Ks. Ezechiela oraz rozważenie kwestii kości wzbudzonych do życia w tej historii ujawnia, że proroctwo Starego Testamentu spełniło się podczas wskrzeszania tych świętych. Dodatkowo wskrzeszenie świętych odnosi się bezpośrednio do nadchodzącego królestwa. Wskrzeszenie nielicznych, a nie wszystkich świętych, pokazuje, że Jezus ma moc zmartwychwstania, ale także wskazuje na powtórne przyjście i sąd Jezusa Chrystusa, który obejmie wszystkich tych, których imiona są zapisane w Księdze Życia przez wiarę w Bożą łaskę. Świadomość, że Jezus umarł i przez swoje zmartwychwstanie przezwyciężył śmierć, powinna przyspieszyć nasze pragnienie pokuty i zaufania Jemu samemu w kwestii zbawienia, abyśmy także my mogli pewnego dnia zmartwychwstać „w oka mgnieniu” (1 Koryntian 15.52).