Pytanie: Co to są Zwoje znad Morza Martwego i z jakiego powodu są ważne?
Odpowiedź:
Pierwsze odkrycia zwojów znad Morza Martwego pojawiły się w 1947 roku w Qumran, wiosce zlokalizowanej około trzydzieści dwa kilometry na wschód od Jerozolimy na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Młody pasterz beduiński, podążając za zgubioną owcą, wrzucił kamień do jednej z jaskini znajdującej się wzdłuż klifu morskiego i usłyszał odgłos pęknięć: kamień ten uderzył w naczynie ceramiczne zawierające skórę i zwoje papirusów, które oszacowano później na pochodzące sprzed prawie dwudziestu wieków. Po dziesięciu latach i wielu badaniach, jedenaście jaskiń znajdujących się w pobliżu Morza Martwego, zawierało dziesiątki tysięcy fragmentów zwojów, datowanych na III wiek p.n.e. do 68 roku n.e., i reprezentujących około osiemset oddzielnych dzieł.
Zwoje znad Morza Martwego zawierają bogatą kolekcję dokumentów żydowskich napisanych w języku hebrajskim, aramejskim czy greckim, obejmujących wiele tematów i różne style literackie. Zawierają pisma czy fragmenty każdej z ksiąg Biblii hebrajskiej, z wyjątkiem Księgi Estery, a wszystkie powstały blisko tysiąc lat wcześniej aniżeli jakiekolwiek inne znane rękopisy biblijne. Zwoje zawierają również najwcześniejsze komentarze biblijne, dotyczące Księgi Habakuka, i wiele innych pism, a wśród nich dzieła religijne dotyczące ówczesnych sekt żydowskich.
Legendy mówiące o tym, co zawierają Zwoje znad Morza Martwego wykraczają daleko poza to, co faktycznie zawierały teksty. Nie było żadnych zaginionych ksiąg biblijnych lub innej literatury, które nie byłyby kopiami tekstów już istniejących. Znakomita większość tekstów Zwojów znad Morza Martwego stanowiły po prostu kopie ksiąg Starego Testamentu pochodzących z lat 250-150 przed n.e. Znalezione zostały również książki pozabiblijne i apokryficzne, ale znowu znaczna część zwojów była kopiami hebrajskiego Starego Testamentu. Zwoje znad Morza Martwego były niesamowitym odkryciem w tym sensie, że zwoje zachowały się w doskonałym stanie będąc ukryte od tak dawna (ponad 2000 lat). Zwoje znad Morza Martwego dają nam też pewność co do wiarygodności rękopisów Starego Testamentu, skoro istniały jedynie minimalne różnice pomiędzy rękopisami, które zostały odkryte wcześniej, a tymi znalezionymi w Qumran. Oczywiste jest, że jest to świadectwo tego jak Bóg przechował swoje Słowo na wieki, chroniąc je od zaginięcia oraz strzegąc je przed znaczącym błędem.