Pytanie
Co Biblia mówi na temat rozwoju kościoła?
Odpowiedź
Mimo, iż Biblia szczegółowo nie wypowiada się na temat rozwoju kościoła, to zasadą wzrostu kościoła jest zrozumienie słów Jezusa. „Zbuduję swój kościół, a bramy piekielne nie przemogą go” (Ew. Mateusza 16.18). Paweł potwierdza, że fundamentem kościoła jest Jezus Chrystus (1 Koryntian 3.11). Jezus Chrystus jest także głową kościoła (Efezjan 1.18-23) i życiem kościoła (Ew. Jana 10.10). „Rozwój” jest jednak pojęciem względnym. Są różne rodzaje wzrostu, niektóre z nich nie są związane z liczbami.
Kościół może tętnić życiem i rozwijać się nawet jeśli liczba członków/ obecności na nabożeństwach się nie zmienia. Gdy ludzie w zborze wzrastają w poznaniu i łasce Pana Jezusa Chrystusa, poddając się Jego woli w swoim życiu, to zarówno indywidualnie jak i zbiorowo kościół, doświadcza rozwoju. A może z kolei co tydzień wzrastać liczba osób uczestniczących w nabożeństwie, lecz wciąż pozostawać w duchowej stagnacji.
Rozwój w jakimkolwiek sensie odbywa się w konkretny sposób. Podobnie jak rozwój organizmu, kościół lokalny posiada tych, którzy sieją słowo (ewangelistów), tych, którzy podlewają (pastora/ nauczycieli) i innych, którzy służą swoimi darami duchowymi dla dobra i rozwoju kościoła lokalnego. Ale zauważ, że to Bóg daje wzrost (1 Koryntian 3.7). Ci, którzy sieją i ci, którzy podlewają otrzymają swoją nagrodę zgodnie ze swoją posługą (1 Koryntian 3.8).
W kościele lokalnym powinna być równowaga między sianiem a podlewaniem, aby kościół mógł zdrowo się rozwijać, dlatego tak ważne jest aby każdy wierzący znał swoje duchowe obdarowanie, by mógł służyć w ciele Chrystusa. Jeśli nie ma równowagi między sianiem i podlewaniem, to kościół nie będzie się rozwijał jak Bóg tego pragnie. Musimy wciąż poddawać się w posłuszeństwo Duchowi Świętemu, by Jego moc działała w tych, którym ‘siejemy’ i w tych, których ‘podlewamy’, i aby Bóg dawał wzrost.
Poza tym opis żywego i rozwijającego się kościoła znajduje się w Dziejach Apostolskich 2.42-47, gdzie wierzący „trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach.” Służyli sobie wzajemnie i wychodzili do ludzi potrzebujących usłyszeć o Bogu, gdyż Pan „codziennie pomnażał liczbę tych, którzy mieli być zbawieni.” Jeśli tak czynimy, to kościół będzie doświadczał duchowego wzrostu, bez względu na to czy będzie to także wzrost liczebny.
English
Co Biblia mówi na temat rozwoju kościoła?