Pytanie
Dlaczego Izrael nazywany jest Ziemią Świętą?
Odpowiedź
Ziemia Święta, czyli Izrael, jest miejscem otaczanym wielkim szacunkiem przez wiele religii, zwłaszcza judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ziemia Święta obejmuje Jerozolimę, Ścianę Płaczu, rzekę Jordan, Górę Oliwną, Betlejem, Masadę i Kopułę na Skale. Odwiedzający Ziemię Świętą zwiedzają starożytne miasta i piękne miejsca, takie jak Getsemani, Jezioro Galilejskie i Morze Martwe. Izrael nazywany jest Ziemią Świętą, ponieważ jest to miejsce boskich spotkań między człowiekiem a Bogiem oraz ziemia, na której Jezus żył, umarł i zmartwychwstał.
Ziemia Święta jest wyjątkowa dla chrześcijan, ponieważ jest to historyczny region narodzin, służby, ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa. Jest to również miejsce narodzin Kościoła, miejsce, w którym napisano większość Biblii oraz miejsce wielu wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. Wielu chrześcijan odwiedza Ziemię Świętą, aby dotknąć, zobaczyć i potwierdzić to, co czytają w Biblii. Ziemia Święta jest miejscem, w którym Bóg objawił się nam w osobie Jezusa Chrystusa i dokonał wielu cudów. Jest to również miejsce, w którym pewnego dnia Jezus będzie rządził i panował. Gdy Bóg ukarze szatana i jego naśladowców, "Pan Zastępów będzie królem na górze Syjon i w Jeruzalemie" (Izajasza 24:23; tłum. Biblia Warszawska).
W judaizmie Izrael to coś więcej niż "Ziemia Święta"; to także "Ziemia Obiecana". Bóg obiecał tę ziemię Abrahamowi i jego potomkom, mówiąc: "Jam jest Pan, który cię wywiódł z Ur chaldejskiego, aby ci dać tę ziemię w posiadanie" (1 Ks. Mojżeszowa 15.7; por. werset 18). Boża obietnica dotycząca ziemi została powtórzona Izaakowi (1 Ks. Mojżeszowa 26.3) i Jakubowi (1 Ks. Mojżeszowa 28.13). Wyjście Żydów z Egiptu pod przywództwem Mojżesza i ich podróż do Kanaanu były wypełnieniem starożytnego przymierza Boga z nimi (5 Ks. Mojżeszowa 19.89). Jest to "ziemia opływająca mlekiem i miodem" (2 Ks. Mojżeszowa 3.8). To ziemia króla Dawida, Jozuego, Gedeona, Izajasza, Jeremiasza i wielu innych biblijnych bohaterów. Wiele micwa, czyli poleceń danych Izraelitom w Torze, może być wykonywanych tylko w ziemi Izraela. Prorok Joel przekazuje obietnicę przyszłych błogosławieństw dla Jerozolimy: "I poznacie, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem, który mieszkam na Syjonie, świętej mojej górze. Wówczas Jeruzalem będzie święte..." (Ks. Joela 3.22).
Muzułmanie nazywają ziemię Izraela "Ziemią Świętą" na podstawie fragmentu Koranu, w którym Mojżesz ogłasza: "O ludu mój! Wejdźcie do ziemi świętej, którą przydzielił wam Bóg, i nie zawracajcie haniebnie, bo wtedy zostaniecie obaleni, aż do własnej ruiny" (Sura 5.21). Muzułmanie zwykle nazywają tę ziemię "błogosławioną". W islamie Jerozolima również ma duże znaczenie. Mówi się, że Mahomet doświadczył tam Isra i Mi'raj. W Jerozolimie znajdują się również dwa święte budynki islamu, meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale. Jerozolima była pierwszym qiblah islamu (kierunkiem modlitwy); jednak islamskie modlitwy są obecnie skierowane w stronę Mekki. Region określany jako "błogosławiony" jest różnie interpretowany przez różnych muzułmańskich uczonych.
Religia bahaicka również uważa Izrael za Ziemię Świętą, a jej dwa najważniejsze sanktuaria znajdują się właśnie tam. Wyznawcy bahaizmu pielgrzymują do rezydencji Bahji w Akko, miejsca ostatniego spoczynku Bahaullaha, założyciela ich religii. W Ogrodach Bahaickich w Hajfie znajduje się Sanktuarium Baba, który był prorokiem szanowanym przez bahaitów, gdzie szczątki Baba spoczywają na wzgórzu tarasowych ogrodów.
English
Dlaczego Izrael nazywany jest Ziemią Świętą?