settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie Wielkiego Postu?

Odpowiedź


Wielki Post jest czasem wyrzekania się różnych rzeczy i pokuty, który zgodnie z tradycją, obchodzony jest przez katolików i niektóre kościoły protestanckie jako okres przygotowań do Wielkanocy. Post został ustanowiony w IV wieku, jako 40- dniowy okres w którym ludzie ograniczają się w jedzeniu i piciu albo wyrzekają się konkretnych pokarmów czy nawyków. Środa Popielcowa i Wielki Post stały się formą przypomnienia katolikom, by pokutowali za popełnione grzechy w podobny sposób jak pokutowali ludzie Starego Testamentu nosząc wory pokutne, sypiąc się popiołem i poszcząc (Księga Estery 4.1-3; Księga Jeremiasza 6.26; Księga Daniela 9.3; Ew. Mateusza 11.21).

Jednak na przestrzeni wieków, praktyka ta nabrała bardziej znaczenia „sakramentalnego.” Wielu katolików postrzega okres Wielkiego Postu jako sposobu zaskarbienia sobie Bożych błogosławieństw. Biblia nie naucza jakoby jakiekolwiek tego typu czyny mogły wpłynąć na relację z Bogiem w kwestii zbawienia (Księga Izajasza 64.4). W rzeczywistości Nowy Testament naucza nas, że nasze czyny związane z pokutą i postem powinny być tak praktykowane, aby nie przyciągały uwagi innych osób: „A gdy pościcie, nie bądźcie smętni jak obłudnicy; szpecą bowiem twarze swoje, aby ludziom pokazać, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: Odbierają zapłatę swoją. Ale ty, gdy pościsz, namaść głowę swoją i umyj twarz swoją. Aby nie ludzie cię widzieli, że pościsz, lecz Ojciec twój, który jest w ukryciu, Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie” (Ew. Mateusza 6.16-18).

Praktykowanie postu jest czymś dobrym, jeśli robimy to w sposób biblijny. Gdy porzucamy nasze złe nawyki i przestajemy grzeszyć, to przynosimy Bogu chwałę i jest to coś dobrego. Nie ma w tym niczego złego, gdy ustalamy czas na to, by jeszcze bardziej skupić się na rozważaniu śmierci Jezusa i jego zmartwychwstaniu. Jednak tego rodzaju praktyki powinniśmy pielęgnować każdego dnia w roku, a nie jedynie 40 dni pomiędzy Środą Popielcową a Wielkanocą. Jeśli chrześcijanin pragnie obchodzić Wielki Post, to oczywiście może to czynić. Poświęcenie czasu na odwrócenie się od naszych grzechów (pokutę) i uświęcenie się dla Boga jest sednem tej czynności, a nie próbą zdobycia Bożej przychylności czy jego większej miłości do nas.

English



Powrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie Wielkiego Postu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries