settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest błąd fałszywej przyczyny?

Odpowiedź


Błąd fałszywej przyczyny występuje, gdy ktoś błędnie zakłada związek przyczynowy między dwiema rzeczami; nazwa błędu jest dość dosłowna. Za każdym razem, gdy ktoś myśli: "A powoduje B", bez wystarczającego powodu, aby wierzyć, że B jest naprawdę spowodowane przez A, jest to przykład błędu fałszywej przyczyny.

Konkretne wersje fałszywych błędów przyczynowych obejmują błąd post hoc, ergo propter hoc, który dosłownie oznacza "po tym, więc z tego powodu". Fałszywa idea polega na tym, że: dlatego, że dwie rzeczy następują po sobie, pierwsza musiała spowodować drugą. Gracz baseballowy, który uderza home run, mając na sobie niedopasowane skarpetki, nie powinien zakładać, że różne skarpetki spowodowały jego skok mocy. Wiele przesądów poza baseballem opiera się na tym konkretnym błędzie, od pukania w drewno po krzyżowanie palców.

Nadmierna przyczynowość, związana z post hoc, jest innym rodzajem błędu fałszywej przyczyny. Ta odmiana opiera się na nadmiernym uproszczeniu. Bierze zdarzenie - takie, które przyczynia się do wyniku - i próbuje uczynić z niego jedyną przyczynę. Na przykład stwierdzenie, że opublikowanie 95 tez przez Marcina Lutra spowodowało reformację protestancką, opiera się na zawyżonej przyczynowości. Działanie Lutra było z pewnością katalizatorem i korzyścią dla ruchu, ale przyczyna reformacji jest znacznie bardziej złożona.

Innym przykładem błędu fałszywej przyczyny jest cum hoc, ergo propter hoc, czyli "z tym, więc z tego powodu". W tym przypadku błąd polega na założeniu, że gdy dwa zdarzenia często występują razem, jedno powoduje drugie. Ale kogut piejący o świcie nie powoduje wschodu słońca. A reklama, która wskazuje, że ludzie, którzy używają określonego produktu, mają tendencję do bycia zdrowymi, niekoniecznie oznacza, że produkt ten powoduje dobre zdrowie.

Ważną cechą każdego błędu fałszywej przyczyny jest postrzegany związek między dwoma zdarzeniami. W większości przypadków ludzie reagują na to, co wydaje się być związkiem, nawet jeśli jest on całkowicie sztuczny. W niektórych przypadkach naprawdę istnieje związek między zdarzeniami, ale nie jest to związek typu "A powoduje B". Kiedy nie ma nawet słabego związku między dwoma wydarzeniami, ludzie rzadko zakładają, że istnieje związek.

Wszystkie te stwierdzenia są przykładami fałszywych błędów przyczynowych:

"John zaczął częściej chodzić do kościoła, a potem wygrał na loterii; dlatego Bóg nagradza jego wierność".

"Rozmowy z kasjerami w restauracjach typu fast food powodują otyłość (im częściej rozmawiam z kasjerami, tym jestem cięższy)".

"Mecze piłki nożnej wygrywa się na podstawie tego, która drużyna ma bardziej entuzjastycznych fanów (za każdym razem, gdy nasza drużyna zdobywa bramkę, słyszę, jak ludzie wiwatują, więc doping prowadzi do punktów)".

"Krwawienie sprawia, że skóra pęka (za każdym razem, gdy krwawię, moja skóra pęka)".

Niektórzy sceptycy Biblii popadają w błąd fałszywej przyczyny, gdy twierdzą, że historia Jezusa jest po prostu powtórzeniem pogańskiej mitologii. Wskazują na historie Ozyrysa, Adonisa i Mitry i twierdzą, że narracje ewangeliczne po prostu kopiują stare mity. Jednak nawet gdyby mity z czasów przedchrześcijańskich przypominały życie Chrystusa (a tak nie jest), nie oznaczałoby to, że spowodowały one, że autorzy Nowego Testamentu wymyślili fałszywego Jezusa. Takie twierdzenie jest podobne do twierdzenia, że rymowanka "Twinkle, Twinkle, Little Star" spowodowała wynalezienie teleskopu kosmicznego Hubble'a.

Popełniając błąd fałszywej przyczyny, ktoś może zacytować pogańską tajemniczą religię z umierającym i zmartwychwstającym bogiem i na tej podstawie dojść do wniosku, że życie Jezusa zostało wymyślone lub Jego zmartwychwstanie nigdy nie miało miejsca. Ale podobieństwo nie dowodzi zależności - poza tym religie pogańskie nie są aż tak podobne do historii Chrystusa. Dowody na życie i zmartwychwstanie Jezusa muszą być oceniane na podstawie ich własnej wartości, a nie po prostu odrzucane z ręki.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest błąd fałszywej przyczyny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries