Pytanie
Co Biblia mówi o bezbożności? Co to znaczy być bezbożnym?
Odpowiedź
Słowa bezbożność i bezbożny pojawiają się w Dosłownym Przekładzie Biblii Younga w wielu Listach Nowego Testamentu. Inne tłumaczenia oddają słowo "bezbożność" jako "niegodziwość". Być pobożnym oznacza mieć cześć dla Boga i być oddanym sprawom duchowym, więc przeciwieństwem tego - być bezbożnym - jest być lekceważącym lub niewiernym w sprawach Bożych. Kiedy Biblia mówi o bezbożności lub niegodziwości, odnosi się do lekceważenia bożych dróg.
Pozostawiony samemu sobie, człowiek jest z natury bezbożny ze względu na swoją grzeszną naturę. Od momentu upadku w ogrodzie Eden ludzkość nieustannie popadała w bezbożność. Wkrótce po Raju Kain okazał się bezbożny, przynosząc Panu niedopuszczalną ofiarę i domagając się jej przyjęcia (Rdz 4:5). Kilka pokoleń później Lamech okazał bezbożność, zabijając człowieka i chwaląc się tym (Rdz 4:23). W czasach Noego bezbożność była tak wielka, że "każdy zamysł serca [człowieka] był tylko złem" (Rdz 6:5). Taka jest natura bezbożności. Niekontrolowana wzrasta, aż przeniknie całe społeczeństwo.
Za każdym razem, gdy Bóg nakazywał Izraelitom święcić szabat (np. Wj 20:8), ostrzegał ich przed bezbożnością. Bóg wymagał również pobożności w odniesieniu do swojego imienia: "Nie będziecie bezcześcić świętego imienia mojego, abym był uświęcony pośród synów izraelskich; Jam jest Pan, który was uświęcam," (Kpł 22:32). Psalm 45:7 mówi, że Bóg nienawidzi bezbożności, ponieważ kocha sprawiedliwość. Bóg ma naturę doskonałej świętości, dlatego nie może znieść grzechu ani bezbożnego zachowania. Dawid opisuje Bożą nienawiść do grzechu w ten sposób: "Nie jesteś Bogiem, który czerpie przyjemność z niegodziwości; żadne zło nie mieszka z Tobą" (Ps. 5:4).
"Albowiem gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę." (Rz 1:18). Greckie słowo przetłumaczone jako "bezbożność" w tym wersecie obejmuje wszystkie przestępstwa popełniane przez ludzi przeciwko Bogu i sobie nawzajem. Bezbożność wiąże się z łamaniem wszystkich przykazań Bożych, podsumowanych w największym przykazaniu miłości Boga i bliźniego (Mt 22:37-40). Ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami, wszyscy jesteśmy winni bezbożności przed Bogiem i zasługujemy na Jego gniew.
Na szczęście dla bezbożnej ludzkości, Bóg jest nie tylko Bogiem sprawiedliwości i gniewu; jest także Bogiem miłości i łaski. Bóg tak umiłował świat, że zapewnił środki ucieczki przed swoim gniewem. Jezus Chrystus, Święty Boży, umarł na krzyżu, aby zapłacić karę za naszą bezbożność. Jezus cierpiał gniew Ojca, mimo że był doskonały i nie popełnił żadnego grzechu. Pobożny Chrystus umarł za bezbożnych (List do Rzymian 5:6), demonstrując Bożą miłość i zapraszając nas do cieszenia się Bożą obecnością przez całą wieczność, bez strachu przed gniewem (1 List do Tesaloniczan 5:9). Ci, którzy przyjmują tę ofiarę przez wiarę, zostają uznani za sprawiedliwych, ponieważ Bóg wymienia nasz grzech na sprawiedliwość (pobożność) Chrystusa (2 Koryntian 5:21).
Zbawieni przez łaskę, mamy możliwość zaparcia się bezbożności i "żyć trzeźwo, sprawiedliwie i pobożnie w teraźniejszym wieku, oczekując błogosławionej nadziei i chwalebnego objawienia się wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa" (Tyt. 2:11-12). Życie tych, którzy uniknęli gniewu Bożego przez wiarę w Chrystusa, powinno charakteryzować się prawdziwą pobożnością - czcią i oddaniem Bogu. Wierzący powinni odrzucać wszelką bezbożność i wszystko, co jest sprzeczne z Bożą naturą. Chrześcijanie mają w sobie Ducha Bożego, a Jego moc uzdalnia nas do pobożnego życia (1 Koryntian 6:19-20).
English
Co Biblia mówi o bezbożności? Co to znaczy być bezbożnym?