settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest biblijna metoda ewangelizacji?

Odpowiedź


Kiedy próbujemy zdecydować, jak podzielić się z kimś Chrystusem, punktem wyjścia powinien być ten sam punkt, co w przypadku Jana Chrzciciela i samego Jezusa. Mateusza 3:2 mówi nam, że Jan rozpoczął swoją posługę słowami "Upamiętajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie". Upamiętanie odnosi się do "zmiany umysłu", co oznacza żal za przeszłe przestępstwa (2 Koryntian 7:10), głębokie poczucie zła grzechu popełnionego przeciwko Bogu (Psalm 51:4) i świadomą decyzję o odwróceniu się od grzechu do Boga. Pierwsze słowa wypowiedziane przez Jezusa na początku Jego publicznej służby były identyczne ze słowami Jana (Mt 4:17).

Biblijna ewangelizacja - Dobra i zła nowina

Słowo "ewangelia" oznacza "dobrą nowinę". Podczas gdy wielu chrześcijan o dobrych intencjach rozpoczyna swoje wysiłki ewangelizacyjne od dobrej nowiny o Bożej miłości do ludzkości, przesłanie to jest tracone dla niewierzących, którzy muszą najpierw uporać się z zakresem złej nowiny. Po pierwsze, człowiek jest oddzielony od świętego, sprawiedliwego Boga przez grzech. Po drugie, Bóg nienawidzi grzechu i "codziennie gniewa się na złych" (Psalm 7:11). Po trzecie, śmierć i sąd są nieuniknione (Hebrajczyków 9:27). Po czwarte, człowiek jest całkowicie niezdolny do zrobienia czegokolwiek w tej sytuacji. Dopóki nie zostanie przedstawiony pełny zakres tych złych wieści, dopóty dobre wieści nie mogą być skutecznie przekazywane.

Biblijna ewangelizacja - świętość Boga

Tym, czego brakuje we współczesnej ewangelizacji, jest świętość Boga. W wizji nieba Izajasza, Boża świętość jest wychwalana przez serafiny wokół tronu. Ze wszystkich atrybutów Boga, które mogli wychwalać, to właśnie Jego świętość - a nie Jego miłość - wychwalali. "I wołali jeden do drugiego: 'Święty, święty, święty jest Pan Wszechmogący; cała ziemia jest pełna Jego chwały'" (Izajasza 6:3). Kiedy zrozumiemy, jak święty jest Bóg, możemy zacząć pojmować Jego nienawiść do grzechu i Jego sprawiedliwy gniew na grzeszników. Księga Zachariasza 8:16-17 i Księga Przysłów 6:16-19 opisują grzechy, których Bóg nienawidzi - pychę, kłamstwo, morderstwo, fałszywe świadectwo, tych, którzy wzniecają spory i tych, którzy mają zło w sercu. Wzdrygamy się na myśl o tym, że Bóg rzeczywiście nienawidzi, ponieważ lepiej czujemy się z Nim jako Bogiem miłości, którym z pewnością jest. Ale Jego nienawiść jest prawdziwa i płonie przeciwko złu (Izajasza 5:25; Ozeasza 8:5; Zachariasza 10:3).

Niezbawiona osoba znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie gniewu świętego Boga, jak przypomina nam List do Hebrajczyków 10:31: "Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga żywego". Niewierzący jest oddzielony od Boga przez swój grzech, którego Bóg nienawidzi, i nic nie może na to poradzić. Jego natura jest zepsuta i upadła, a on sam jest "umarły w występkach i grzechach" (Efezjan 2:1), bez nadziei na odkupienie. Nie może się zbawić, pomimo dobrych intencji i dobrych uczynków (Rz 3:20). Każde dobre dzieło, które człowiek uważa za swoje, jest jak "brudne łachmany" w oczach Boga (Izajasza 64:6). Żadna ilość dobrego życia nie uczyni nas przyjemnymi w oczach Boga, ponieważ standardem jest świętość, bez której nikt nie ujrzy Boga (List do Hebrajczyków 12:14).

Biblijna ewangelizacja - Zbawienie przez Jezusa Chrystusa

Ale teraz nadchodzi dobra nowina. To, czego człowiek nie mógł zrobić, aby się zbawić, Bóg dokonał na krzyżu. Jezus wymienił swoją sprawiedliwą, świętą naturę na naszą grzeszną naturę, abyśmy mogli stanąć przed Bogiem całkowicie czyści i stworzeni na nowo, bez starej grzesznej natury (2 Koryntian 5:17-21). Bóg złożył doskonałą ofiarę za nasz grzech, nie dlatego, że na to zasłużyliśmy lub zapracowaliśmy, ale z powodu Jego miłości, łaski i miłosierdzia (Efezjan 2:8-9). Tylko ci, których natura została zmieniona, mogą uniknąć gniewu Bożego i żyć w świetle Jego miłości i miłosierdzia. Jeśli uwierzymy w te rzeczy i poświęcimy nasze życie podążaniu za Chrystusem przez wiarę, będziemy żyć wiecznie z Nim w błogości i chwale nieba. To rzeczywiście dobra nowina.

Biblijna ewangelizacja zaczyna się od modlitwy o przewodnictwo Ducha Świętego w dawaniu świadectwa, otwartych drzwi możliwości i jasnego zrozumienia złej nowiny o grzechu i gniewie oraz dobrej nowiny o miłości, łasce, miłosierdziu i wierze.

English



Powrót na polską stronę główną

Jaka jest biblijna metoda ewangelizacji?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries