settings icon
share icon
Pytanie

Jak chrześcijanie powinni postrzegać broń masowego rażenia / broń nuklearną?

Odpowiedź


Dzisiejsza broń masowego rażenia (BMR) jest w stanie spowodować śmierć milionów ludzi w ciągu kilku sekund. Czy Biblia mówi coś o tym, jak powinniśmy postrzegać tę broń?

Po pierwsze, technologia jest nowa, ale końcowy rezultat działań wojennych już nie. Celem użycia takiej broni jest spowodowanie śmierci, a śmierć jest czymś często omawianym w Piśmie Świętym. Śmierć w kontekście wojny jest często opisywana, zwłaszcza w Starym Testamencie. Pokój był zwykle pożądany, ale śmierć na wojnie była niefortunną rzeczywistością życia dla wielu osób w historii biblijnej. W całej Biblii mamy żywe obrazy barbarzyństwa wojny, w tym jawnego ludobójstwa (Jozuego 6:17-21; 1 Samuela 15:2-3).

W okresie ucisku czterej jeźdźcy apokalipsy wyruszą, by podbijać, zubażać i zabijać (Objawienie 6:1-8). Z wojną wiąże się nie tylko konflikt i wrogość, ale także katastrofa gospodarcza, choroby i powszechna śmierć.

W świecie pełnym grzechu, nienawiści i zła (Rzymian 3:10-18) wojna jest nieunikniona. W naszym nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie świecie działania wojenne obejmują zagrożenie bronią masowego rażenia. Jako chrześcijanie nie powinniśmy pragnąć wojny (Mateusza 5:9). Jednocześnie musimy zaakceptować fakt, że Bóg upoważnił nasz rząd do wymierzania sprawiedliwości "mieczem" (Rz 13:1; por. 1 P 2:13). Rządy ponoszą również ustanowioną przez Boga odpowiedzialność za ochronę swoich obywateli. Czasami wymierzanie sprawiedliwości i ochrona przed agresją obejmuje nawet produkcję i użycie broni masowego rażenia.

Po drugie, wierzącym nakazuje się dążenie do pokoju. Psalm 34:14 zachęca: "Odwróć się od zła i czyń dobro; szukaj pokoju i dąż do niego". Posiadanie odpowiedniego uzbrojenia jest kluczem do utrzymania pokoju. Król Salomon, w erze pokoju, oprócz swojej piechoty posiadał 1400 rydwanów i 12 000 koni bojowych (1 Krl 10:26). Jesteśmy wezwani do dążenia do pokoju tak bardzo, jak to możliwe, ale uznajemy również zasadę pokoju poprzez siłę; posiadanie broni masowego rażenia - we właściwych rękach - może być czynnikiem odstraszającym od wojny.

Po trzecie, wierzący nie muszą żyć w strachu przed bronią masowego rażenia. Opisując pochwycenie wierzących przez Chrystusa, Paweł konkluduje: "Zachęcajcie się wzajemnie tymi słowami" (1 Tesaloniczan 5:18). Oczekujemy wieczności z Panem i nie musimy żyć w strachu przed bronią tego świata.

Po czwarte, w społeczeństwach demokratycznych wierzący mogą wykorzystywać swój głos dla dobra. Księga Przypowieści Salomona 31:8-9 mówi: "Otwórz swoje usta w obronie niemego i w sprawie wszystkich opuszczonych! (9) Otwórz swoje usta, sądź sprawiedliwie, ubogim i biednym wymierzaj sprawiedliwość!". W miarę naszych możliwości możemy pomagać ofiarom wojen i pomagać tym, którzy ucierpieli w wyniku użycia broni masowego rażenia.

Po piąte, modlitwa jest potężniejsza niż jakakolwiek broń masowego rażenia. Bóg ostatecznie kontroluje zdolność ludzi do używania broni masowego rażenia. Nasze modlitwy w potężny sposób zmieniają bieg historii (zob. List Jakuba 5:16). "Niektórzy pokładają ufność w rydwanach, inni w koniach [a jeszcze inni w broni masowego rażenia], lecz my pokładamy ufność w imieniu Pana, Boga naszego" (Psalm 20:7).

English



Powrót na polską stronę główną

Jak chrześcijanie powinni postrzegać broń masowego rażenia / broń nuklearną?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries