settings icon
share icon
Pytanie

Kim jest czternastu świętych pomocników katolicyzmu?

Odpowiedź


Czternastu świętych pomocników w katolicyzmie pochodzi z kryzysu w XIV wieku. W latach 1346-1353 około dwóch na trzech Europejczyków zmarło na dżumę. Znana również jako Czarna Śmierć, choroba była przenoszona przez szczury zarażone pchłami; ponieważ nie było znanego lekarstwa, ponad 25 milionów ludzi zmarło podczas siedmioletniego szaleństwa dżumy. Objawy obejmowały obrzęk węzłów chłonnych, trudności w oddychaniu, gorączkę, dreszcze, bóle brzucha, rąk i nóg oraz sczerniałą tkankę skórną spowodowaną gangreną.

Ponieważ w średniowieczu Europa była w dużej mierze katolicka, wielu zwracało się do czternastu wybranych świętych - czternastu świętych pomocników - o uzdrowienie i ochronę przed spustoszeniami dżumy. Uważano, że czternastu świętych, kanonizowanych przez Kościół rzymskokatolicki i obdarzonych nadprzyrodzonymi atrybutami, miało moc chronienia, a nawet uzdrawiania osób zarażonych tą śmiertelną chorobą. Czternastu świętych wybranych na świętych pomocników przedstawia się następująco:

- Święty Jerzy - opiekun zwierząt, uzdrowiciel z chorób herpetycznych

- Święty Błażej - uzdrowiciel chorób gardła

- Św. Erazm - opiekun zwierząt, uzdrowiciel żołądka/jelit, patron żeglarzy

- Święty Pantaleon - uzdrowiciel z choroby lokomocyjnej, opiekun zwierząt, patron lekarzy/położnych.

- Wit - uzdrowiciel z epilepsji, ochrona przed ukąszeniami zwierząt, ochrona przed burzami, patron aktorów/tancerzy.

- Święty Krzysztof - ochrona przed nagłą śmiercią, patron podróżnych

- Święty Denis - ochrona przed demonami, leczy bóle głowy

- Cyriacus - uzdrowiciel chorób oczu, ochrona przed demonami, ochrona przed pokusami

- Św. Akacjusz - uzdrowiciel bólów głowy, wzywany podczas agonii śmierci

- Eustachy - wzywany przeciwko pożarom, wzywany przeciwko nieszczęściom rodzinnym, patron myśliwych

- Giles - ochrona przed plagami, ochrona przed koszmarami, patron żebraków i niepełnosprawnych, patron karmienia piersią

- Małgorzata - uzdrowicielka bólów pleców, patronka porodów

- Święta Katarzyna Aleksandryjska - uzdrowicielka chorób języka, patronka filozofów, patronka młodych kobiet, patronka studentów.

- Barbara - ochrona przed ogniem/piorunami, ochrona przed nagłą śmiercią, patronka artylerzystów, patronka budowniczych i górników

Oficjalnie Kościół rzymskokatolicki zaprzecza nauczaniu swoich wyznawców, aby modlili się do świętych; wierni są raczej poinstruowani, aby prosić o modlitwy świętych, tak jak prosiliby o modlitwy wstawiennicze od żyjących członków rodziny, przyjaciół i innych znajomych. W praktyce jednak wielu katolików modli się bezpośrednio do świętych pomimo oficjalnych nauk kościelnych. Nigdzie w Piśmie Świętym nie jest powiedziane, że mamy prosić zmarłych o modlitwę. Próby komunikowania się ze zmarłymi, które można uznać za formy nekromancji, są jednoznacznie potępione w Biblii (Kpł 20:5-8; Pwt 18:9-12).

Co więcej, modlenie się bezpośrednio do czternastu świętych pomocników lub innych świętych o ich błogosławieństwo i przychylność jest równoznaczne z bałwochwalstwem (Wj 20:3-6; Kpł 19:4; Iz 45:20). Martwi święci nie udzielają łask i błogosławieństw; tylko Bóg jest źródłem wszelkiej dobroci (2 Koryntian 9:8-10; Filipian 4:19-20; Jakuba 1:17-18).

Kiedy Jego uczniowie zapytali, jak mają się modlić, Pan Jezus poinstruował ich, aby zwracali się bezpośrednio do Boga Ojca (Mt 6:5-15) w imieniu Chrystusa Jezusa (J 14:13-14). Innymi słowy, przychodzimy do Ojca z naszymi potrzebami z upoważnienia Syna. Ponieważ Bóg jest naszym Wielkim Lekarzem (Wj 15:26; Ps 103:3; Jer 33:6), dlaczego Jego lud miałby pokładać nadzieję w zmarłych? Wręcz przeciwnie, Jakub, przyrodni brat naszego Pana, napisał: "Choruje kto między wami? Niech przywoła starszych zboru i niech się modlą nad nim, namaściwszy go oliwą w imieniu Pańskim. (15) A modlitwa płynąca z wiary uzdrowi chorego i Pan go podźwignie; jeżeli zaś dopuścił się grzechów, będą mu odpuszczone." (Jakuba 5:14-15).

Niezależnie od motywów i intencji, przywoływanie łask świętych jest praktyką przesiąkniętą przesądami, tradycją, nekromancją i bałwochwalstwem. Naszym "świętym pomocnikiem" jest Duch Boży, nasz Pocieszyciel i Paraklet. Jako wierzący w Chrystusa Jezusa, możemy zwracać się bezpośrednio do naszego Ojca Niebieskiego z naszymi pochwałami, troskami, pytaniami, obawami i potrzebami.

English



Powrót na polską stronę główną

Kim jest czternastu świętych pomocników katolicyzmu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries