Pytanie
Czy Biblia jest prawdziwa?
Odpowiedź
Logika zakłada, że istnieje tylko jedna, obiektywna "prawda" odnośnie określonego twierdzenia. Sprzeczne twierdzenia nie mogą być na równi prawdziwe. Na przykład, twierdzenie "chomik jest w swojej klatce" i "klatka chomika jest pusta" nie mogą być równocześnie prawdziwe. Ta ocena prawdy ma zastosowanie do kwestii duchowych tak samo jak do kwestii logicznych czy fizycznych. Uzasadnione jest twierdzenie, że Biblia jest prawdziwa w tym, że wyklucza wszystkie inne twierdzenia. Badając Biblię w taki sam sposób jak każdy inny tekst, możemy śmiało powiedzieć, że jest ona w rzeczywistości prawdziwa.
Biblia nie tylko zachęca swoich czytelników do badania ich własnych przekonań (1 Jana 4.1), ale również nakazuje sprawdzać prawdziwość twierdzeń duchowych (Dz. Apostolskie 17.11). Biblia podaje twierdzenia w oparciu o historię i relację świadków naocznych (Ew. Łukasza 1.1-4; 2 Piotra 1.16), łączy przekonania z widocznymi dowodami (Ew. Jana 20.30-31) i wiąże koncepcje biblijne z otaczającym światem (Psalm 19.1; Rzymian 1). Jezus otwarcie twierdził, że reprezentuje wyłączną, jedyną prawdę (Ew. Jana 18.37; 14.6). Tak więc Biblia ma być interpretowana jako prawdziwa i wyłącznie prawdziwa (Ew. Jana 17.17).
Tam gdzie możemy sprawdzić biblijne twierdzenia z weryfikowalną prawdą, Biblia okazuje się trafna. Historia, archeologia, nauka i filozofia pokazały, że Pismo Święte jest rzeczowe i spójne. Ta zgodność między różnymi formami dowodów jest główną przewagą Biblii nad pismami świętymi jakiegokolwiek innego systemu wiary. W wielu przypadkach był to decydujący czynnik w nawracaniu sceptyków i niewierzących do wiary w Chrystusa.
To czy Biblia jest prawdziwa czy nie, jest innym pytaniem od tego czy określony fragment jest "dosłowny" czy nie. Uzasadnione jest to, by powiedzieć że wyrażenie czy twierdzenie jest prawdziwe, nawet jeśli prawda nie jest przedstawiona w dosłownych terminach. Na przykład, jeśli jakaś osoba powie podczas ulewanego deszczu "Leje jak z cebra", twierdzenie jest prawdziwe- nie jest tylko dosłowne. Zwroty idiomatyczne powinny być interpretowane. Ta sama zasada ma zastosowanie do słów Jana odnośnie Jezusa: "Oto Baranek Boży" (Ew. Jana 1.36). Oczywiście, ktoś może poprosić o wyjaśnienie, i będzie powiedziane, w oparciu o fragmenty Starego Testamentu, że Jezus nie jest dosłownie wełnianym zwierzęciem hodowlanym, ale że jest wypełnieniem Prawa i wybraną przez Boga ofiarą, aby odkupić świat. Figuratywna natura twierdzenia Jana nie czyni jego twierdzenia nieprawdziwym, po prostu metaforycznym.
Bardziej niż w przypadku jakiegokolwiek innego tekstu religijnego mamy pewność, że Biblia jest prawdziwa. Połączenie wewnętrznej spójności, połączenia z dowodami i związki z naszym doświadczeniem sprawia, że Biblia jest wyjątkowa wśród ksiąg. Podobnie jak wiele dzieł religijnych, Biblia twierdzi, że jest prawdziwa (2 Tymoteusza 3.16). W przeciwieństwie do innych dzieł religijnych Biblia zdecydowanie popiera twierdzenie, że jest prawdą.
English
Czy Biblia jest prawdziwa?