Pytanie
Czy Bóg umarł?
Odpowiedź
Techniczny termin dotyczący nauczania, że "Bóg umarł" to theothanatologia, trzyskładnikowy wyraz pochodzący z Greki: theos (bóg)+ thanatos (śmierć)+ logia (słowo).
Niemiecki poeta i filozof Friedrich Nietzsche jest najbardziej znanym z wypowiadania twierdzenia "Bóg umarł". Nietzsche, zainspirowany zarówno filozofią grecką jak i teorią ewolucji napisał, "Bóg umarł! Bóg nie żyje! Myśmy go zabili. Jakże się pocieszymy, mordercy nad mordercami? [...] Niejestże wielkość tego czynu za wielka dla nas? Czyż nie musimy sami stać się bogami, by tylko zdawać się jego godnymi?" (F. Nietzsche, Wiedza Radosna -La Gaya Scienza, przeł. Leopold Staff, s. 125).
Celem Nitzschego było porzucenie "tradycyjnej" moralności chrześcijańskiej w szczególności- ponieważ, w jego przekonaniu, reprezentowała próbę samolubnych przywódców religijnych do kontrolowania słabych i bezmyślnych mas. Nietzsche wierzył, że "koncepcja" Boga nie jest już potrzebna; w rzeczywistości, Bóg był nieistotny, ponieważ człowiek ewoluował do miejsca, w którym mógłby stworzyć własną głębszą i bardziej satysfakcjonującą „moralność mistrza".
Filozofia "Bóg umarł" Nitzschego została wykorzystana do rozwinięcia teorii egzystencjalizmu, nihilizmu oraz socjalizmu. Radykalni teologowie, tacy jak Thomas J. J. Altizer i Paul van Buren, opowiadali się za ideą, że „Bóg umarł" w latach 60. i 70. XX wieku.
Przekonanie, że Bóg umarł i że religia jest nieistotna, w naturalny sposób prowadzi do następujących koncepcji:
1) Jeśli Bóg umarł, to nie ma absolutnego moralnego ani uniwersalnego standardu do którego wszyscy powinni się dostosować.
2) Jeśli Bóg umarł, to nie ma żadnego celu ani racjonalnego porządku życia.
3) Jeśli Bóg umarł, każdy projekt widziany we wszechświecie jest tylko postrzeganiem ludzi, którzy desperacko szukają sensu w życiu.
4) Jeśli Bóg umarł, człowiek jest niezależny i całkowicie wolny w tym, aby stworzyć swoje własne wartości.
5) Jeśli Bóg umarł, "realny" świat (w przeciwieństwie do nieba i piekła) jest jedyną troską człowieka.
Koncepcja, że "Bóg umarł" jest przede wszystkim wyzwaniem wobec Bożego autorytetu nad naszym życiem. Pojęcie, że możemy bezpiecznie stworzyć własne zasady było pierwszym kłamstwem jakie wypowiedział wąż (szatan) do Ewy: "...będziecie jak Bóg" (1 Ks. Mojżeszowa 3.5). Piotr ostrzega nas, że "... byli też fałszywi prorocy między ludem, jak i wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzać będą zgubne nauki i zapierać się Pana, który ich odkupił, sprowadzając na się rychłą zgubę" (2 Piotra 2.1).
Argument "Bóg umarł" jest zazwyczaj prezentowany jako racjonalna, wzmacniająca filozofia dla artystów i intelektualistów. Pismo jednak nazywa to głupstwem. "Głupi rzekł w sercu swoim: Nie ma Boga! ..." (Psalm 14.1). Na ironię, ci, którzy trzymają się filozofii, że "Bóg umarł" odkryją fatalny błąd tej filozofii, gdy sami będą martwi.
English
Czy Bóg umarł?