Pytanie
Czy Jezus złamał prawo szabatu?
Odpowiedź
Ewangelie odnotowują kilka przypadków, gdy Jezus uzdrowił osobę w szabat:
1. Teściowa Szymona Piotra w domu Piotra (Mk 1:29-31).
2. Człowiek z uschłą ręką w synagodze (Ew. Marka 3:1-6).
3. Człowiek, który urodził się niewidomy w Jerozolimie (Ew. Jana 9:1-16).
4. Okaleczona kobieta w synagodze (Łukasza 13:10-17).
5. Człowiek chory na puchlinę w domu faryzeusza (Łukasza 14:1-6).
6. Opętany człowiek w Kafarnaum (Ew. Marka 1:21-28). 7.
7. Człowiek chromy przy sadzawce Betesda (Jana 5:1-18).
Ilekroć Jezus publicznie uzdrawiał kogoś w szabat, faryzeusze oskarżali Go o łamanie prawa szabatu (Mt 12:10; Mk 3:2, J 5:14; 9:14-16). Jezus odpowiedział, że działa tak, jak działa Jego Ojciec, co nie uspokoiło przywódców religijnych: "Dlatego też Żydzi tym usilniej starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu." (Jana 5:18). Złamanie szabatu byłoby grzechem, więc musimy zadać pytanie: czy Jezus rzeczywiście złamał prawo szabatu?
Krótka odpowiedź brzmi "nie", ale oto pewne tło: Bóg ustanowił szabat dla Izraelitów, kiedy dał Mojżeszowi Dziesięć Przykazań (Wj 20:8-11). Siódmego dnia tygodnia Izraelici mieli odpoczywać, pamiętając, że Bóg stworzył wszechświat w sześć dni, a następnie "odpoczął" siódmego dnia (Rdz 2:1-3). Szabat został ustanowiony dla dobra ludu (Mk 2:27) i jako znak Przymierza Mojżeszowego (Wj 31:13). Z biegiem czasu zmieniały się jednak poglądy na temat szabatu. W czasach Jezusa przywódcy religijni dodali uciążliwe zasady i tradycje dotyczące przestrzegania szabatu i podnieśli swoje własne zasady do poziomu Bożych instrukcji. Było tak źle, że gdy uczniowie Jezusa zerwali i zjedli kilka kłosów zboża, gdy szli przez pole, faryzeusze oskarżyli ich o łamanie szabatu, ponieważ rzekomo "zbierali" i "młócili" (Łk 6:1-2).
Jezus nie złamał szabatu, tak jak nakreślił to Bóg w Starym Przymierzu. Jak publicznie oświadczył: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków; nie przyszedłem ich znieść, ale wypełnić" (Mt 5:17). Faryzeusze tak bardzo pomieszali swój własny standard świętości z Bożym, że oskarżyli Jezusa o łamanie prawa szabatu. Byli wściekli z powodu działań Jezusa, ale to tylko ich prawo szabatu nie było przestrzegane. Jezus przestrzegał prawa Bożego i nie zrobił nic, co naruszałoby szabat.
Wielu faryzeuszy sprzeciwiało się Jezusowi. On nauczał z autorytetem, w przeciwieństwie do uczonych w Piśmie (Mt 7:29). Wytykał im hipokryzję, mówiąc: "Nie praktykują tego, co głoszą" (Mt 23:3). Utożsamiał się również z Bogiem (Jana 5:18). W incydencie z człowiekiem z uschłą ręką, faryzeusze zapytali Jezusa, oskarżając, czy uzdrawianie w szabat jest zgodne z prawem (Mt 12:10). Odpowiedź Jezusa była pełna logiki: "Któż z was, mając jedną owcę, gdyby mu ta w sabat do dołu wpadła, to czy jej nie pochwyci i nie wyciągnie?" (Mt 12:11). Jezus zastosował Bożą zasadę pragnienia miłosierdzia, a nie ofiary (werset 7), odwołując się do Księgi Ozeasza 6:6. To rozwścieczyło faryzeuszy, którzy planowali, jak Go zabić (Mt 12:14). Jednak Jezus przyszedł, aby pełnić wolę Ojca (J 5:19), a nie przestrzegać zasad religijnych stworzonych przez człowieka.
Jezus nazywał siebie Panem szabatu (Mt 12:8; Mk 2:28; Łk 6:5). Czyniąc to, Jezus ogłosił, że jest większy niż prawo i ma władzę nawet nad prawami regulującymi dzień szabatu. Jezus jest Tym, który stworzył wszystko (J 1:3; Kol 1:16) i ustanowił dzień szabatu. Miał On władzę, by unieważnić tradycje i przepisy faryzeuszy dotyczące szabatu. Uzdrawiając w szabat, Jezus pokazał Bożą dobroć, ujawnił zatwardziałość serca faryzeuszy i dał przebłysk pełnego uzdrowienia z grzechu, które wkrótce stanie się możliwe dzięki Jego ofierze na krzyżu.
Jezus nie złamał prawa szabatu, chociaż postąpił wbrew faryzejskiej interpretacji tego prawa. Złamał prawa faryzeuszy, a oni nie mogli tego znieść. Jezus uzdrawiał w szabat, aby pomagać ludziom, chwalić Boga i przypominać ludziom, że "szabat został stworzony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu" (Mk 2:27). Tak jak szabat został pierwotnie ustanowiony, aby dać ludziom odpoczynek od pracy i zwrócić ich do Boga, tak Jezus przyszedł, aby dać nam odpoczynek od prób osiągnięcia zbawienia poprzez naszą własną pracę. Jego ofiara na krzyżu umożliwiła wypełnienie prawa i dała sprawiedliwość i odpoczynek wszystkim, którzy ufają Jego ukończonemu dziełu.
English
Czy Jezus złamał prawo szabatu?