settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest doktryna wybrania?

Odpowiedź


Wybory to czas, w którym ludzie wybierają, kogo chcą obsadzić na określonych stanowiskach, od prezydenta w dół. Wybory to wybór. Biblijna doktryna wybrania naucza, że Bóg wybiera, by zbawić niektórych, a z konieczności, jeśli nie wybiera wszystkich, to są tacy, którzy są pomijani. Ci, których Bóg wybrał do zbawienia, nazywani są "wybranymi" (zob. np. Ew. Marka 13:20).

Biblia naucza, że Bóg wybiera ludzi w oparciu o swoje własne cele i pragnienie okazania łaski niezasłużonym grzesznikom. List do Efezjan 1:4-6 mówi: "w nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed obliczem jego; w miłości (5) przeznaczył nas dla siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli swojej, (6) ku uwielbieniu chwalebnej łaski swojej, którą nas obdarzył w Umiłowanym". Bóg wybrał nas w miłości, zgodnie ze swoim upodobaniem i wolą, aby mógł być uwielbiony. Boże wybranie nie ma nic wspólnego z tym, co wybrani zrobiliby lub nie zrobiliby.

Bóg nie wybrał wszystkich. Gdyby tak było, wszyscy doszliby do wiary w Chrystusa. Wybrał niektórych, a innych pozostawił ich własnym pragnieniom. Pozostawieni sami sobie, wszyscy kontynuowalibyśmy nasz bunt i odrzucilibyśmy Chrystusa. Bóg wybrał niektórych, przekonał ich o ich potrzebie i doprowadził do wiary. To dzięki Bożemu wyborowi każdy dochodzi do wiary w Chrystusa. Jezus powiedział: "Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym" (J 6:44).

Jest to trudna prawda do zrozumienia. Kusi nas, by myśleć, że jesteśmy bardziej sprawiedliwi i łaskawi niż Bóg i że On powinien wybrać każdego. Musimy odrzucić tę pokusę. Nie jesteśmy w stanie osądzać Boga! To nie jest tak, że niektórzy rozpaczliwie wołają do Niego o zbawienie, a On ich odrzuca, ponieważ ich nie wybrał. Ci, których Bóg nie wybrał, nadal robią dokładnie to, czego chcą - buntują się przeciwko Bogu i starają się trzymać od Niego jak najdalej. On po prostu pozwala im podążać ścieżką, którą dobrowolnie i świadomie wybrali. Postanowił jednak interweniować w życie niektórych z nich i pozyskać ich. Czyni to, aby okazać swoją miłość i dobroć ludziom, którzy na to nie zasługują.

Niektórzy uważają, że Bóg "wybiera" w oparciu o wybory, których wie, że dokonają wybrani: wie, kto przyjmie, a kto nie przyjmie Chrystusa, i na tej podstawie dokonuje wyboru. Ale to sprawiłoby, że to ludzie ostatecznie wybierają, a Bóg po prostu podążałby za naszym wyborem. Z biblijnego punktu widzenia jest odwrotnie. Bóg wybiera niektórych w oparciu o swoje własne cele, a następnie, w odpowiedzi na Jego dzieło w ich życiu, oni wybierają Jego. Jego wybór jest pierwszy i fundamentalny. Bez Bożego wybrania nikt nigdy by się do Niego nie zwrócił.

Wielu chrześcijan wzdryga się przed doktryną wybrania, gdy słyszą ją po raz pierwszy. Jednak po głębszym zastanowieniu większość wierzących przyzna, że Bóg działał w ich życiu, przyciągając ich do siebie na długo przed tym, zanim w ogóle zdali sobie z tego sprawę. Uznają, że gdyby On nie interweniował, trwaliby w niewierze. Ręka Boga, działająca na wielkie i małe sposoby, staje się bardziej widoczna z perspektywy czasu.

Niektórzy sprzeciwiają się doktrynie wybrania na tej podstawie, że tłumi ona działalność misyjną i ewangelizacyjną. W końcu, jeśli Bóg postanowił zbawić niektórych, to będą oni zbawieni bez względu na to, czy ktoś przyjmie ich ewangelię, czy też nie - po co więc zawracać sobie tym głowę? To zastrzeżenie pomija prawdę, że słuchanie i wiara w ewangelię jest środkiem, którego Bóg używa, aby zbawić tych, których wybrał. Paweł wierzył i nauczał o wybraniu (jest to doktryna Nowego Testamentu), a mimo to był gorliwy jak nikt inny w swoich misjach. Ponieważ wiedział, że Bóg postanowił zbawić ludzi poprzez ewangelię, Paweł głosił ją odważnie i był za to prześladowany. Wyjaśnia: "Wszystko znoszę ze względu na wybranych, aby i oni dostąpili zbawienia, które jest w Chrystusie Jezusie" (2 Tymoteusza 2:10). Paweł znosił prześladowania, aby wybrani zostali zbawieni, ponieważ wybrani nie mogą zostać zbawieni bez usłyszenia i uwierzenia w ewangelię. Poprzez ewangelizację Bóg pozwala ludziom uczestniczyć w swoim wielkim planie przyciągania do siebie ludzi z każdego narodu i języka na ziemi. Doktryna wybrania uwalnia nas do dzielenia się ewangelią bez presji czy strachu przed porażką. Kiedy wyraźnie dzielimy się ewangelią, jesteśmy posłuszni i to jest sukces. Rezultaty pozostawiamy Bogu.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest doktryna wybrania?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries