Pytanie
Co to znaczy mieć doświadczenie pustyni?
Odpowiedź
"Doświadczenie pustyni" jest zwykle uważane za trudny czas, w którym wierzący znosi dyskomfort i próby. Nie można cieszyć się przyjemnymi rzeczami życia lub mogą one być całkowicie nieobecne, a człowiek odczuwa brak zachęty. "Doświadczenie pustyni" to często czas wzmożonych pokus i duchowych ataków. Może wiązać się z duchową, finansową lub emocjonalną suszą. Doświadczenie "pustkowia" niekoniecznie jest znakiem, że wierzący grzeszy; jest to raczej czas próby zarządzonej przez Boga.
"Doświadczenie bezdroży" jest często powiązane z "doświadczeniem szczytu"; oznacza to, że walka następuje po pewnego rodzaju sukcesie. Okres próby następuje po okresie osiągnięć.
Istnieje kilka biblijnych przykładów ludzi przechodzących "doświadczenie pustyni". Lud Izraela, opuszczając Egipt, doświadczył cudownego wyzwolenia przez Morze Czerwone. Triumf ostatecznego wyzwolenia z niewoli był ich "doświadczeniem szczytu". Później jednak nastąpiła podróż przez pustynię. Zostali wypróbowani na prawdziwym pustkowiu i nie zdali egzaminu. W rezultacie ich "doświadczenie na pustyni" trwało czterdzieści lat.
Inni, o których można powiedzieć, że mieli "doświadczenie pustyni", to prorok Eliasz (1 Krl 19:1-9); apostoł Paweł (Gal 1:17-18); i oczywiście patriarcha Hiob.
Jezus również miał "doświadczenie pustyni". Po chrzcie Jezusa "natychmiast Duch wysłał Go na pustynię i przebywał tam czterdzieści dni, kuszony przez szatana" (Mk 1:12-13). Doświadczenie Jezusa uczy nas kilku ważnych faktów: 1) bycie kuszonym nie jest grzechem; 2) jest wolą Bożą, aby czasy próby przychodziły na naszą drogę - Jezus był "pełen Ducha Świętego", kiedy udał się na pustynię (Łk 4:1); i 3) nigdy nie jesteśmy pozbawieni Bożej łaski - Jezus mógł być "z dzikimi zwierzętami", ale "aniołowie towarzyszyli mu" (Mk 1:13).
W "doświadczeniu pustyni" wierzący może walczyć po prostu o przetrwanie z dnia na dzień. Obciążenia finansowe, materialne, fizyczne lub emocjonalne mogą na niego naciskać. Ciało woła o ulgę. Wierzący jest zmuszony czekać na Pana, znajdować Boży pokój i radość pośród kłopotów, a przez to wszystko dojrzewać w swoim chodzeniu z Chrystusem. Paweł oferuje tę zachętę dla tych, którzy "mają ten skarb w glinianych dzbanach": "Zewsząd uciskani, lecz nie zdruzgotani; zakłopotani, lecz nie zrozpaczeni; prześladowani, lecz nie opuszczeni; powaleni, lecz nie zniszczeni. Zawsze nosimy w naszym ciele śmierć Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się także w naszym ciele" (2 Kor 4:7-10). Powodem tych prób, jak mówi Paweł, jest "pokazanie, że ta wszechwładna moc pochodzi od Boga, a nie od nas" (werset 7).
Pustkowie jest nieprzyjemnym miejscem, mówiąc cieleśnie. Naturalnie pragniemy dobrobytu, zdrowia i łatwego życia. Ale ten sam Bóg, który stworzył ogród, stworzył również pustynię. Nadejdą czasy próby i presji. Nasza wiara będzie testowana. Ale Bóg łaski spotka nas nawet na pustyni. Misjonarka Amy Carmichael znała tę prawdę: "Nagie wyżyny samotności... pustkowie, którego palące wiatry omiatają rozżarzone piaski, czym one są dla NIEGO? Nawet tam może nas odświeżyć, nawet tam może nas odnowić".
English
Co to znaczy mieć doświadczenie pustyni?