Pytanie
Czym jest etyka społeczna?
Odpowiedź
Etyka społeczna to zbiór wartości i zachowań danej kultury lub grupy ludzi. Etyka społeczna różni się znacznie w zależności od kultury, ale najczęściej etyka społeczna cywilizowanych społeczeństw odzwierciedla standardy moralne podane w Dziesięciu Przykazaniach (Wj 20:1-17). Na przykład, większość cywilizowanych kultur uznaje, że morderstwo, kradzież i odebranie kobiety innemu mężczyźnie są moralnie naganne, podczas gdy odwaga, hojność i życzliwość są godne pochwały. Niektórzy uczeni wskazują na uniwersalność wrodzonych wartości moralnych jako dowód na to, że ludzkość została stworzona na obraz Boga (Rdz 1:27). Jego kodeks moralny jest zapisany w naszym DNA.
Przekonania religijne danej kultury odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu jej etyki społecznej. W społeczeństwach, w których wartości judeochrześcijańskie były wpływowe, etyka społeczna jest ogólnie wyższa. Na przykład w krajach, w których chrześcijaństwo wywarło wpływ, kobiety są ogólnie lepiej traktowane i mają więcej praw. Życie ludzkie ma większą wartość, a biedni i niepełnosprawni są otoczeni opieką, a nie ostracyzmem, jak ma to miejsce w niektórych kulturach. Porównując kultury z wpływami chrześcijańskimi z tymi, w których chrześcijaństwo nie jest obecne, widzimy ogromną różnicę w wartości przypisywanej edukacji, działalności charytatywnej i wolności jednostki.
Kiedy Bóg stworzył lud dla siebie, musiał na nowo zdefiniować jego etykę społeczną. Izraelici przyjęli niemoralne i destrukcyjne praktyki od otaczających ich pogańskich narodów. Znaczna część Prawa Starego Testamentu została nadana w celu zwalczania niegodziwości, z powodu której Bóg zesłał potop wiele pokoleń wcześniej (Rdz 6:5-7). Potomstwo Abrahama przyjęło bezbożną etykę społeczną podczas życia w Egipcie, więc kiedy Bóg ich wyzwolił, ostrzegł ich, mówiąc: "Nie postępujcie według zwyczajów, jakie panowały w Egipcie, gdzie mieszkaliście. Nie postępujcie też według zwyczajów panujących w Kanaanie, do którego was prowadzę, nie kierujcie się tamtejszymi zasadami." (Kpł 18:3; por. 20:23; Pwt 6:14). Bóg wymagał od swojego ludu nowej etyki społecznej.
Chrześcijanie są wezwani do życia w pokoju z naszymi kulturami, na ile to możliwe, bez naruszania Bożych standardów (Rz 12:18; Dz 5:29). Gdy etyka społeczna naszych społeczności jest zgodna z Bożymi prawami moralnymi, możemy je swobodnie przyjąć. Często jednak są one ze sobą sprzeczne. Na przykład, para bez ślubu żyjąca razem jak małżeństwo była kiedyś w konflikcie z etyką społeczną Stanów Zjednoczonych. Teraz jednak taka niemoralność jest celebrowana, a nawet oczekiwana. Sam fakt, że etyka społeczna danej kultury uległa zmianie, nie czyni złego działania słusznym. Są chwile, kiedy musimy odmówić podążania za wskazówkami świata i podążać za Chrystusem. Etyka społeczna nie może być ważniejsza od etyki Bożej.
Etyka społeczna jakiegokolwiek społeczeństwa nie może być naszym ostatecznym przewodnikiem. Paweł napisał do Tytusa, który posługiwał na Krecie: "Jeden z nich, ich własny prorok, powiedział: Kreteńczycy to wieczni kłamcy, wstrętne bestie i brzuchy leniwe. (13) Świadectwo to jest prawdziwe. Z tego powodu karć ich surowo, aby byli zdrowi w wierze" (Tt 1:12-13). Najpierw Paweł identyfikuje etykę społeczną Kreteńczyków: kłamstwo, złe zachowanie i lenistwo były uważane za normalne. Następnie mówi Tytusowi, aby ostro zganił takie zachowanie. Etyka społeczna Krety była nie do pogodzenia ze zdrową wiarą.
Wierzący powinni kierować się biblijną etyką. Nie mamy miłować świata ani jego systemu (1 Jana 2:15-16); nasz skarb jest w niebie (Mateusza 6:20). Akceptacja społeczeństwa, do którego należymy, nigdy nie może być naszym najwyższym celem. Tam, gdzie etyka społeczna narusza Słowo Boże, dostosowujemy się do Biblii.
Ten świat nie jest naszym domem. Jesteśmy obywatelami innego królestwa, tutaj na zlecenie naszego Ojca, Króla (2 Koryntian 5:20). Mieszkając tutaj, powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby szanować etykę regionu, w którym przebywamy, jeśli jest to konieczne, aby dotrzeć do innych z ewangelią. Pierwszy List do Koryntian 9:19-23 zawiera instrukcje Pawła dotyczące tego, jak powinniśmy postępować zgodnie z etyką społeczną ludzi, do których chcemy dotrzeć: "Chociaż jestem wolny wobec wszystkich, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby pozyskać jak najliczniejsze grono ludzi. (20) Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, którzy podlegają Prawu, stałem się jak ten, który podlega Prawu — choć sam nie podlegam Prawu — aby pozyskać tych, którzy podlegają Prawu. (21) Dla tych, którzy nie podlegają Prawu, stałem się jak ten, który nie podlega Prawu — choć nie żyję bez Prawa Bożego, lecz podlegam Prawu Chrystusa — aby pozyskać tych, którzy nie podlegają Prawu. (22) Dla słabych stałem się słaby, aby pozyskać słabych — dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby zbawić przynajmniej niektórych. (23) A czynię to wszystko dla dobrej nowiny, aby stać się jej współuczestnikiem". Dla chrześcijanina Boża etyka społeczna musi być zawsze naszym przewodnikiem.
English
Czym jest etyka społeczna?