Pytanie
Czym jest ewangelia ragamuffin?
Odpowiedź
Ewangelia ragamuffin to koncepcja spopularyzowana przez bestsellerową i wpływową książkę o tym samym tytule, pierwotnie opublikowaną w 1990 roku. Autor Brennan Manning, były ksiądz katolicki, napisał tę książkę "dla obdartych, poobijanych i wypalonych" (strona 14), a nie dla "superduchowych" (strona 13). Ragamuffin Gospel okazała się popularna wśród kilku chrześcijańskich autorów piosenek i muzyków, w tym Michaela W. Smitha i Richa Mullinsa, którzy w 1993 roku utworzyli Ragamuffin Band.
Książki Manninga, w tym The Ragamuffin Gospel, podkreślają łaskę Jezusa w służbie "szmaciarzom" - obdartym, niegodnym szacunku ludziom Jego czasów - chorym, poborcom podatkowym i grzesznikom, kobiecie przyłapanej na cudzołóstwie. Jezus często służył tym "obdartusom", podczas gdy ówcześni przywódcy religijni sprzeciwiali się Mu i odmawiali brudzenia sobie rąk problemami społeczeństwa.
Ten artykuł nie jest recenzją książki Manninga - ani krytyką jego ekumenicznego, mistycznego podejścia do duchowości - ale raczej dyskusją na temat tego, w jaki sposób zrozumienie Bożej łaski odgrywa rolę w życiu wierzących. Manning mówi: "Nie możemy zasłużyć na Bożą akceptację, tak samo jak nie możemy zasłużyć na nasze zbawienie. A jednak [On] daje nam je dobrowolnie - bez względu na to, kim jesteśmy i co zrobiliśmy. Wszyscy jesteśmy obdartusami. Każdy z nas przychodzi poobijany, wypalony, obdarty i brudny, by usiąść u stóp Ojca. A tam On uśmiecha się do nas - wybranych obiektów Jego "wściekłej miłości"". Innymi słowy, Jezus akceptuje złamanych. Akceptuje ludzi, którzy wiedzą, że nigdy nie będą doskonali. Ewangelia ragamuffin mówi, że możemy przyjść do Boga w naszym grzechu i prosić o przebaczenie. W Księdze Izajasza 1:18 Bóg zaprasza nas, byśmy przyszli, choć nasze grzechy są jak szkarłat, a On uczyni je białymi jak śnieg. Bóg pragnie, aby grzesznicy przychodzili do Niego takimi, jakimi są, aby mógł ich oczyścić.
Jezus przyszedł zbawić grzeszników (1 Tymoteusza 1:15). "Jezus nie przychodzi dla super-duchowych, ale dla chwiejnych i słabych, którzy wiedzą, że nie mają wszystkiego i którzy nie są zbyt dumni, by przyjąć pomoc niesamowitej łaski" (The Ragamuffin Gospel, str. 27). Podobnie jak w przypadku wielu tematów w Biblii, ważne jest, aby zrozumieć delikatną równowagę, którą Bóg przedstawia - Jego łaskę, aby przyjąć nas "takimi, jakimi jesteśmy" i naszą chętną odpowiedź, aby nie pozostać "takimi, jakimi jesteśmy".
Aby w pełni zrozumieć łaskę i równowagę, jaką przedstawia Słowo Boże, musimy zastanowić się, kim byliśmy bez Chrystusa i kim staliśmy się z Chrystusem. Urodziliśmy się w grzechu (Ps 51:5) i byliśmy winni złamania Bożego prawa (Rz 3:9-20, 23; 1 J 1:8-10). Byliśmy wrogami Boga (Rzymian 5:6, 10; 8:7; Kolosan 1:21) i zasługiwaliśmy na śmierć (Rzymian 6:23a). Nie mieliśmy sposobu, by się zbawić (Rzymian 3:20). Duchowo byliśmy pozbawieni środków do życia, ślepi, nieczyści i martwi. Nasze dusze zasługują na wieczną karę. Powiedzieć, że wszyscy jesteśmy łajdakami, to mało.
Ale potem przyszła łaska. Bóg obdarzył nas swoją łaską. Łaska jest tym, co nas zbawia (Efezjan 2:8). Łaska jest esencją ewangelii (Dz 20:24). Łaska daje nam zwycięstwo nad grzechem (List Jakuba 4:6). Łaska daje nam "wieczną otuchę i dobrą nadzieję" (2 Tesaloniczan 2:16).
Biblia wielokrotnie nazywa łaskę "darem" (np. Efezjan 4:7). Łaska jest ciągłym, dobroczynnym działaniem Boga w nas, bez którego nic nie możemy uczynić (J 15:5). Łaska jest większa niż nasz grzech (Rzymian 5:20), bardziej obfita niż się spodziewamy (1 Tymoteusza 1:14) i zbyt cudowna, by ją opisać słowami (2 Koryntian 9:15).
Jak więc uchronić tę łaskę przed staniem się "tanią łaską" - "łaską", która obiecuje wszystkie korzyści chrześcijaństwa bez pokuty i posłuszeństwa? Tania łaska stara się ukryć koszt uczniostwa, zniweczyć naszą dobrowolną odpowiedź na Boży dar łaski. Chociaż wierzymy, że łaska Boża pokrywa wszystkie nasze grzechy, możemy również przyjąć, że wiara przejawia się w pokucie, posłuszeństwie i przemienionym sercu. Wierzący są nowymi stworzeniami.
Przychodzimy do Boga jako łajdacy i przyjmujemy Jego łaskę, a Bóg wzywa nas do odnowy. Przyjmując Bożą łaskę przez całe życie, nie pozostajemy w grzechu. Dążymy do przemiany na obraz Chrystusa. On przyjmuje nas takimi, jakimi jesteśmy, a następnie zaczyna nas zmieniać, gdy poddajemy się Mu w posłuszeństwie. Tak, ewangelia jest dla łajdaków. Nie, Bóg nie zostawia ludzi w takim stanie.
English
Czym jest ewangelia ragamuffin?