Pytanie
Czym jest ewolucjonizm?
Odpowiedź
Termin ewolucjonizm jest przykładem tego, jak dyskusje na temat nauki, religii i wiary są często zepsute przez nieporozumienia i uprzedzenia. Zgodnie z powszechną opinią, tematy takie jak ewolucja są z natury naukowe, neutralne i obiektywne. Ta sama opinia opisałaby tematy takie jak Biblia, religia lub wiara jako z natury irracjonalne, stronnicze i subiektywne. W rzeczywistości jest całkowicie możliwe, aby osoba przyjęła quasi-religijne podejście do dowolnego tematu, a ewolucjonizm reprezentuje dokładnie taką sytuację.
Ewolucjonizm, jako światopogląd, jest odróżniany od powiązanych terminów, takich jak ewolucja lub to, co jest znane jako teoria ewolucji. Oczywiście terminy te pokrywają się. A jednak ewolucjonizm reprezentuje coś, co samo w sobie nie jest naukowe. Nie przeszkodziło to jednak w przyjmowaniu go de facto, gdy ludzie wypowiadają się na tematy naukowe.
Krótko mówiąc, ewolucjonizm jest wiarą w koncepcję ewolucji jako wyjaśnienia większości - jeśli nie wszystkich - szczegółów wszechświata. Innymi słowy, podczas gdy ewolucja biologiczna może być teorią naukową, ewolucjonizm jest światopoglądem filozoficznym i duchowym. Jako taki, ewolucjonizm był używany jako wyjaśnienie etyki i ostatecznego pochodzenia, a nawet jako podstawa moralności.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że ewolucja - w sensie stopniowych, kierunkowych zmian w czasie - była przekonaniem wyznawanym na długo przed ludźmi takimi jak Karol Darwin. Innowacją Darwina nie była idea ewolucji. Ta była utrzymywana - pozbawiona naukowego wsparcia - przez tysiąclecia. Darwin dostarczył raczej wiarygodnego mechanizmu ewolucji w biologii. Ewolucjonizm jest zatem podejściem niezależnym i na długo poprzedzającym wszelkie dyskusje na temat naukowych koncepcji ewolucji.
Ewolucjonizm utrzymuje, że rzeczywistość pozwala na zmiany, a zmiany te postępują w określonym kierunku. Dlatego każde konkretne działanie, wydarzenie lub zdarzenie albo wspomaga, albo utrudnia tę zmianę. "Ewolucja" staje się zatem najwyższym celem lub największym dobrem. Staje się to punktem odniesienia dla biologii, moralności, etyki i wszystkiego innego. Zgodnie z ewolucjonizmem, w rzeczywistość wbudowany jest pewien nieodłączny popęd do "ewolucji" i ten pęd jest ostateczną miarą wszystkich innych rzeczy.
W praktyce więc ewolucjonizm jest silnie relatywistyczny; kiedy dyskutuje się o zmianach, trzeba wiedzieć, czy są one dobre, czy złe. Ewolucjonizm nie dostarcza żadnych szczególnych środków do stwierdzenia, czy zmiana jest pozytywna czy negatywna. W ten sposób ewolucjonizm redukuje wszystkie osądy moralne do stwierdzeń emocjonalnych: ewolucjonista nigdy nie może powiedzieć, że jakikolwiek konkretny czyn jest faktycznie zły; wszystko, co może zrobić, to powiedzieć, że osobiście go nie lubi. Implikacja, że nic nie ma szczególnej wartości ani znaczenia, prowadzi również do nihilizmu i rozpaczy.
Co ciekawe, to wymuszone poleganie na emocjach czyni ewolucjonizm szczególnie atrakcyjnym dla tych, którzy odrzucają obiektywne światopoglądy, takie jak chrześcijaństwo. Kiedy rzekomo nie ma dobra i zła, a jedynie ludzka opinia, nie ma szczególnego powodu, by nie wybierać światopoglądu, który zakłada wolność akceptowania lub odrzucania pewnych prawd na podstawie emocji.
To właśnie z tego powodu niektóre podejścia do nauki, szczególnie związane z pochodzeniem, mogą być klasyfikowane jako ewolucjonizm. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że poglądy te obejmują ewolucję biologiczną lub idee darwinowskie. Przynależność do ewolucjonizmu nie jest wymagana do zaakceptowania pewnych teorii ewolucji. Pewne filozofie są raczej uważane za formy ewolucjonizmu, ponieważ są zakorzenione w światopoglądzie, który zakłada, że pewna forma ewolucji jest nieodłączna od wszechświata - niezależnie od kwestii naukowych.
English
Czym jest ewolucjonizm?