Pytanie
Czy Biblia mówi o hierarchii w społeczeństwie?
Odpowiedź
Jako historia ludzkości, Biblia często odnosi się do hierarchii różnych społeczeństw. Bardzo wcześnie w historii można było zaobserwować rozwarstwienie społeczne, w którym właściciele ziemscy byli oddzieleni od robotników, niewolników i cudzoziemców w danym regionie. W większości starożytnych społeczeństw wdowy i sieroty również znajdowały się najniżej w hierarchii.
Starożytny Izrael, podobnie jak wszystkie narody, był zorganizowany w hierarchii władzy: Mojżesz i Aaron byli przywódcami Izraelitów po ich pobycie w Egipcie (Wj 4:27-31). Aaron przewodził kapłanom (Wj 29). Każdy klan lub rodzina miała grupę przywódców (Liczb 36:1). Wyznaczano "urzędników nad tysiącami, setkami, pięćdziesiątkami i dziesiątkami" (Wj 18:25). Później, w czasach monarchii, hierarchia obejmowała króla na szczycie (1 Kronik 28:4).
Oprócz hierarchii władzy, Biblia nawiązuje do hierarchii klasowej, rangi wojskowej, religii i statusu społeczno-ekonomicznego. Przykład hierarchii klasowej wspomnianej w Piśmie Świętym można znaleźć w Estery 1:16, która mówi o królu, królowej, szlachcie i "ludach wszystkich prowincji"; później w tym samym fragmencie całe społeczeństwo jest określane w kategoriach "od najmniejszego do największego" (werset 20). Biblia obfituje w przykłady hierarchii wojskowej: jednym z nich jest setnik z Mateusza 8:9, który mówi o sobie jako o "człowieku pod władzą, z żołnierzami pode mną". Przykłady hierarchii religijnej w Biblii obejmują lewitów, którzy jako jedyni mogli nieść Arkę Przymierza (1 Kronik 15:2); oraz nauczycieli prawa i faryzeuszy, którzy "zasiadali na miejscu Mojżesza" (Mateusza 23:2). Wreszcie, biblijnym przykładem hierarchii społeczno-ekonomicznej są słowa Jezusa, że "ubogich zawsze mieć będziecie przy sobie" (Mk 14:7).
Pewnego rodzaju hierarchia społeczna jest normalna i naturalna, a nawet konieczna do utrzymania porządku. W rzeczywistości Bóg ustanowił struktury władzy (Rz 13:1) i nakazał chrześcijanom pierwszego wieku "czcić cesarza" (1 P 2:17; por. Prz 24:21). Nawet w tysiącletnim królestwie Chrystusa będzie istniała hierarchia. Chrystus będzie Królem, a dwunastu apostołów ma "zasiąść na tronach i sądzić dwanaście pokoleń Izraela" (Łk 22:30). Nie ma więc nic grzesznego w hierarchii jako takiej.
Ważne jest, aby pamiętać, że miejsce danej osoby w hierarchii nie świadczy o jej wartości jako osoby. Biblia naucza, że każdy, od króla po najniższego sługę, jest stworzony na obraz Boga. Ludzkość często myli tę kwestię, przypisując pewną wartość tym, którzy mają większą władzę, więcej pieniędzy lub wyższą rangę. Takie myślenie jest niebiblijne. Bóg nie ma względu na osoby (Dz 10:34) i my również nie powinniśmy okazywać faworyzowania (Jk 2:1-9).
Ponadto to, że Bóg ustanawia władze, nie oznacza, że wszystkie hierarchie są Mu miłe. Niektóre hierarchie na tym świecie są wynikiem upadku ludzkości i zepsutego, grzesznego stanu świata. Na przykład system kastowy w hinduizmie jest czymś złym. To, że Biblia uznaje istnienie hierarchii, nie oznacza, że Bóg aprobuje wszystko, co się w niej dzieje. Biblia wyraźnie mówi, że Bóg nie pochwala dyskryminacji, wyzysku ani nadużywania władzy.
Biblia przyznaje, że istnieją hierarchie społeczne, ale także wielokrotnie wzywa do ochrony wdów i sierot (Wj 22:22). Prawo Mojżeszowe zapewniało znacznie bardziej humanitarne i ochronne regulacje dotyczące niewolnictwa niż jakikolwiek inny naród w tamtym czasie (Wj 21). Izrael otrzymał bezpośrednie polecenie sprawiedliwego traktowania imigrantów: "Nie uciskaj cudzoziemca; sami wiecie, jak to jest być cudzoziemcem, bo sami byliście cudzoziemcami w Egipcie" (Wj 23:9).
Nie powinniśmy mylić autorytetu ustanowionego przez Boga ze strukturami społecznymi lub hierarchiami stworzonymi przez ludzi w wyniku grzechu. Boże struktury mają na celu naszą ochronę i zaopatrzenie, nawet jeśli ludzkość próbuje je zepsuć; ludzkie hierarchie mają na celu wywyższenie niektórych i podporządkowanie, wykorzystywanie lub wyzyskiwanie innych.
Pewnego dnia "każda dolina zostanie podniesiona, każda góra i pagórek obniżone" (Izajasza 40:4), a ci, którzy nadużywają swojej władzy, marginalizują słabych lub w jakikolwiek sposób poniżają ludzkie życie, staną przed obliczem sprawiedliwości (zob. Psalm 36:6; Objawienie 19:11). Możemy liczyć na to, że Boża sprawiedliwość wszystko naprawi, gdy wypełni swoją wolę pod koniec wieku.
English
Czy Biblia mówi o hierarchii w społeczeństwie?