Pytanie
Czym jest intelektualizm?
Odpowiedź
Intelektualizm to termin, który w zależności od kontekstu odnosi się albo do pewnej filozofii prawdy, albo do wyraźnego nacisku na racjonalne myślenie. Z filozoficznego punktu widzenia intelektualizm to pogląd, że cała prawda i cała moralność są kwestiami czystej wiedzy, że wola człowieka jest niezmiennie kierowana przez intelekt. W bardziej powszechnym użyciu intelektualizm oznacza cechę osobowości ludzi, którzy znacznie wolą racjonalność i logikę od emocji lub którzy rutynowo angażują się w myślenie na wysokim poziomie.
W filozofii intelektualizm jest poglądem, że faktyczna wiedza jest jedynym faktycznym motorem ludzkiego zachowania. Intelektualizm jest prawie zawsze utrzymywany równolegle z racjonalizmem, czyli przekonaniem, że logika i rozum są podstawowymi sposobami ustalania prawdy. Intelektualizm utrzymuje, że ludzie zawsze działają zgodnie ze swoją wiedzą na temat dobra i zła. W ten sposób intelektualizm postrzega moralną porażkę jako wynik ignorancji, a nie celowo "złych" intencji.
Intelektualizm opisany w uproszczeniu wydaje się oczywiście fałszywy. Powszechne doświadczenie wskazuje, że istoty ludzkie robią rzeczy, które same określiłyby jako "niemoralne", nawet gdy je robią. Sugerowanie, że ludzie nigdy nie postępują w sposób, który sami określiliby jako zły, jest zbyt łatwowierne. W rzeczywistości jest to cały sens tego, co nazywamy sumieniem. We współczesnym użyciu intelektualizm filozoficzny rozpoznaje tę wadę w swoim podejściu i przyjmuje bardziej zniuansowany pogląd na to, co oznacza dla osoby "wiedzieć", że działa w niemoralny sposób.
Z biblijnego punktu widzenia filozoficzny intelektualizm jest całkowicie fałszywy, przynajmniej w swoich najprostszych formach. Najlepiej podsumowuje to List do Rzymian, w którym Paweł zauważa, że jego intelekt i czyny nie zawsze się zgadzają (Rz 7:15-20). Biblia opisuje ludzkość jako upartą, zbuntowaną i niegodziwą (Powtórzonego Prawa 9:13; Jeremiasza 17:9; Rzymian 1:18-20) - a nie niedoinformowaną, zdezorientowaną czy ignorancką. Bardziej zniuansowane spojrzenie na filozoficzny intelektualizm, sugerujące, że intelekt zastępuje wolę, ale nie całkowicie ją unieważnia, pomaga złagodzić niektóre problemy związane z tą filozofią. Ostatecznie jednak twierdzenie, że ludzkie zachowanie moralne jest przede wszystkim napędzane przez fakty i racjonalność, jest po prostu niezgodne z doświadczeniem lub Pismem Świętym.
Ze społecznego punktu widzenia intelektualizm odnosi się do silnej preferencji dla rozumu, faktów i logiki ponad emocjami. Termin ten może również odnosić się do tych, którzy lubią głębokie myślenie i pomysły na wysokim poziomie. Ludzie, którzy wyróżniają się racjonalnością i jasnym myśleniem, są często nazywani "intelektualistami". Z biblijnego punktu widzenia nie ma nic złego w byciu intelektualistą - Pismo Święte wychwala cnotę jasnego myślenia (Kolosan 2:8), dowodów (Łukasza 1:1-4; 2 Piotra 1:16) i wiedzy (Dzieje Apostolskie 17:11; Przysłów 14:6). Z drugiej strony, skrajne podejście do intelektualizmu, czasami nazywane hiperracjonalizmem, zakłada, że własny rozum jest ostatecznym sędzią prawdy. To również nie jest wspierane przez Biblię (Przysłów 3:5).
English
Czym jest intelektualizm?