Pytanie
Czy "jedz, pij i wesel się" jest pojęciem biblijnym?
Odpowiedź
Wyrażenie jedz, pij i bądź wesoły, bo jutro umrzemy jest używane od wieków w literaturze. Zwykle zwrot ten jest rozumiany jako "ciesz się życiem tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ nie będziemy żyć wiecznie". Chociaż sformułowanie to jest połączeniem kilku wersetów biblijnych (w tym Izajasza 22:13, Kaznodziei 8:15, 1 Koryntian 15:32 i Łukasza 12:19), zasada leżąca u jego podstaw jest zupełnie odmienna od nauk biblijnych.
W Księdze Izajasza 22 prorok ostrzega mieszkańców Jerozolimy, że ich obłudna natura będzie ich upadkiem. Kiedy Pan wzywał do płaczu i żałoby z powodu zbliżającej się inwazji, ludzie zamiast tego mówili beztrosko: "Jedzmy i pijmy... bo jutro umrzemy" (werset 13). Bożą odpowiedzią na ich nieposłuszeństwo było ogłoszenie: "Aż do śmierci grzech ten nie będzie odpokutowany" (werset 14).
Niektórzy uważają, że Kaznodziei 8 wspiera koncepcję "jedz, pij i wesel się". Werset 15 mówi: "nie ma nic lepszego dla człowieka pod słońcem, ponad to, aby jeść i pić — i przy tym doznawać radości". Czy autor, Salomon, opowiada się tutaj za hedonistycznym stylem życia? Nie, ważne jest, aby zachować ten werset w kontekście. Zaledwie kilka zdań wcześniej Salomon promował prawość i ostrzegał przed niegodziwością: "Dobrze będzie tym, którzy boją się Boga, którzy odczuwają bojaźń wobec Niego. (13) Nie powiedzie się zaś bezbożnemu, nie będzie dobrze temu, w którym nie ma bojaźni przed Bogiem, taki nie przedłuży swych dni, nie ułożą mu się one w długi cień." (wersety 12-13). Tak więc cześć dla Boga jest lepsza niż dążenie do grzechu. Następnie, w wersecie 14, Salomon zauważa, że na tym świecie sprawiedliwi są często źle traktowani i karani tak, jakby byli niegodziwi. Jest to "morność", a odpowiedzią Salomona jest zasadniczo stwierdzenie: "Powinniśmy być wdzięczni za nasz los w życiu, cokolwiek to jest. Powinniśmy jeść, pić wino i być szczęśliwi". Werset ten w żaden sposób nie promuje obżarstwa, pijaństwa czy imprezowania. Salomon opowiada się raczej za tą samą zasadą, którą Paweł wyłożył w 1 Liście do Tymoteusza 6:8: "Jeśli mamy żywność i odzież, będziemy z tego zadowoleni".
Jezus dzieli się przypowieścią o bogatym głupcu w Ewangelii Łukasza 12:13-21, w której człowiek sukcesu ma więcej plonów, niż wie, co z nimi zrobić. Mężczyzna postanawia zburzyć swoje stodoły i zbudować większe, mówiąc sobie: "Duszo, masz mnóstwo dóbr zgromadzonych na wiele lat; odpocznij, jedz, pij, bądź wesoły" (werset 19). Bogaty głupiec zdaje się cytować Księgę Kaznodziei 8:15, ale przekręca ją, by ukryć swoją lekkomyślną postawę. Bóg nie pochwala krótkowzroczności bogacza i ten umiera tej samej nocy, pozostawiając za sobą całe swoje bogactwo. Jezus wyjaśnia, że ten, kto gromadzi skarb dla siebie, nie jest bogaty w oczach Boga (werset 20-21; zob. także Ew. Mateusza 6:19-21).
W 1 Liście do Koryntian 15 apostoł Paweł zwraca się do tych, którzy nie wierzą w zmartwychwstanie umarłych po powrocie Chrystusa (werset 12). Paweł gani ich, ponieważ jeśli nie ma życia po śmierci, równie dobrze mogą żyć zgodnie z zasadą "jedzmy i pijmy, bo jutro umrzemy" (werset 32). U podstaw filozofii "jedzmy, pijmy i weselmy się" leży poczucie beznadziei. Jeśli ten świat jest wszystkim, co istnieje, to "najbardziej ze wszystkich ludzi należy nam współczuć" (werset 19). Paweł ma ostre słowa dla tych, którzy zaprzeczają wskrzeszaniu umarłych: "Otrzeźwiejcie wreszcie i przestańcie grzeszyć! Bo niektórzy z was w ogóle nie rozumieją Boga! Mówię to, żeby was zawstydzić." (werset 34).
"Jedzcie, pijcie i weselcie się, bo jutro umrzemy" - życie dla samej przyjemności - jest sprzeczne z biblijnym nastawieniem, by "uważać się za umarłych dla grzechu, a za ożywionych dla Boga w Chrystusie Jezusie" (Rz 6:11). Pan powołał wierzących do prowadzenia świętego życia (1 Piotra 1:16), ale nie możemy być święci bez Jego pomocy i przewodnictwa Ducha Świętego. Pobożne życie wymaga wyboru podążania za Bożą wolą i porzucenia naszych starych, szukających przyjemności dróg (Rz 12:1-2).
Koncepcja cieszenia się ziemskim życiem tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ po śmierci nie ma już nic, jest niebiblijna. Biblia jasno stwierdza, że po śmierci cielesnej istnieje wieczna duchowa egzystencja, która obejmuje sąd dla wszystkich (Hebrajczyków 9:27). Ci, którzy stali się sprawiedliwi przez wiarę w Chrystusa, doświadczą życia wiecznego w niebie, ale ci, którzy odrzucą Chrystusa jako Zbawiciela, zostaną skazani na wieczną karę w piekle (Mt 25:46).
Chociaż życie dla przyjemności może być niebiblijne, życie w radości dla Pana jest z pewnością biblijne. Jezus naucza, że trwanie w Nim i posłuszeństwo Mu przyniesie nam radość w życiu: "Jak Mnie ukochał Ojciec, tak Ja was ukochałem. Trwajcie w mojej miłości. (10) Jeśli wypełnicie moje przykazania, będziecie trwać w mojej miłości, jak i Ja wypełniłem przykazania mego Ojca i trwam w Jego miłości. (11) Powiedziałem wam to po to, aby moja radość gościła w was i aby wasza radość była pełna." (Jana 15:9-11).
English
Czy "jedz, pij i wesel się" jest pojęciem biblijnym?