Pytanie
Czym jest pojęcie "już, ale jeszcze nie"?
Odpowiedź
Teologiczna koncepcja "już, ale jeszcze nie teraz" głosi, że wierzący aktywnie uczestniczą w królestwie Bożym, chociaż królestwo to osiągnie swój pełny wyraz dopiero kiedyś w przyszłości. Jesteśmy "już" w królestwie, ale "jeszcze" nie widzimy go w jego chwale. Teologia "już, ale jeszcze nie" jest związana z teologią królestwa lub eschatologią inauguracyjną.
Paradygmat "już, ale jeszcze nie" został opracowany przez teologa z Princeton Gerhardusa Vosa na początku XX wieku. W latach pięćdziesiątych XX wieku George Eldon Ladd, profesor w Fuller Theological Seminary, argumentował, że królestwo Boże ma dwa znaczenia: 1) Boży autorytet i prawo do rządzenia oraz 2) królestwo, w którym Bóg sprawuje swoją władzę. Królestwo jest zatem opisane w Piśmie Świętym zarówno jako królestwo, do którego obecnie wkraczamy, jak i jako królestwo, do którego wejdziemy w przyszłości. Ladd doszedł do wniosku, że królestwo Boże jest zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe.
Teologia "już, ale jeszcze nie" jest popularna wśród charyzmatyków, dla których stanowi teologiczne ramy dla współczesnych cudów. "Już, ale jeszcze nie" jest oficjalnie przyjęte przez Kościół Winnicy i stanowi podstawę wielu ich nauk.
W pewnym sensie królestwo Boże już obowiązuje. List do Hebrajczyków 2:8-9 mówi: "Obecnie jeszcze nie widzimy wszystkiego poddanego Jemu. Lecz widzimy tego, który na krótką chwilę został niższy od aniołów, mianowicie Jezusa, ukoronowanego chwałą i czcią z powodu cierpienia śmierci". W tym fragmencie mamy "teraz" (widzimy Jezusa ukoronowanego chwałą) i mamy "jeszcze nie" (nie wszystko zostało poddane Chrystusowi). Jezus jest Królem, ale Jego królestwo nie jest jeszcze z tego świata (zob. J 18:36).
Również w 1 Jana 3:2 czytamy: "Drodzy przyjaciele, teraz jesteśmy dziećmi Bożymi, a to, czym będziemy, nie zostało jeszcze ujawnione. Wiemy jednak, że gdy Chrystus się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest". Ponownie, mamy "teraz" (jesteśmy dziećmi Bożymi) i mamy "jeszcze nie" (nasz przyszły stan). Jesteśmy dziećmi Króla, ale musimy poczekać, aby zobaczyć, co to dokładnie oznacza.
Dodajmy do tego fakt, że List do Rzymian 8:30 mówi, że jesteśmy "uwielbieni", a List do Efezjan 2:6 mówi, że zasiadamy z Chrystusem "w okręgach niebieskich", tak jakby były to czynności zakończone. Przez większość czasu nie czujemy się zbyt uwielbieni, a nasze otoczenie nie przypomina "królestw niebieskich". Dzieje się tak dlatego, że obecna rzeczywistość duchowa nie pokrywa się jeszcze z przyszłą rzeczywistością fizyczną. Pewnego dnia te dwie rzeczywistości będą zsynchronizowane.
Istnieje więc biblijna podstawa dla systemu interpretacji "już, ale jeszcze nie". Problem pojawia się, gdy paradygmat ten jest wykorzystywany do usprawiedliwiania ewangelii dobrobytu, nauk typu "nazwij to, czego pragniesz" i innych herezji. Ideą stojącą za tymi naukami jest to, że królestwo Chrystusa jest w pełni operacyjne i że modlitwa może sprawić, że "przebije się" ono do naszego świata. Uważa się, że ewangelizacja "rozwija królestwo". Ludziom mówi się, że nigdy nie muszą być chorzy ani biedni, ponieważ bogactwa królestwa są dla nich dostępne już teraz.
Biblia nigdy nie mówi jednak o "rozwijaniu królestwa". Królestwo przyjdzie (Łukasza 11:2). Musimy przyjąć królestwo (Mk 10:15). A królestwo jest obecnie "nie z tego świata" (J 18:36). Przypowieści Jezusa o królestwie przedstawiają je jako drożdże w cieście i rosnące drzewo. Innymi słowy, królestwo powoli dąży do ostatecznego spełnienia. Nie "przebija się" ono sporadycznie, by przynieść nam pociechę na tym świecie.
Sam Król zaoferował królestwo Żydom w pierwszym wieku, ale oni je odrzucili (Mt 12:22-28). Pewnego dnia, gdy Jezus powróci, ustanowi swoje królestwo na ziemi i wypełni proroctwo Izajasza 51:3: "Pan na pewno pocieszy Syjon i spojrzy ze współczuciem na wszystkie jego ruiny; uczyni jego pustynie jak Eden, jego pustkowia jak ogród Pana. Znajdzie się w nim radość i wesele, dziękczynienie i śpiew". Do tego czasu Jezus buduje swój kościół (Mt 16:18) i używa nas dla chwały swojego imienia.
English
Czym jest pojęcie "już, ale jeszcze nie"?